Ką Kremliaus baikeriai daro Slovakijoje?
Ar­tė­jant so­vie­tų įsi­ver­ži­mo į Če­kos­lo­va­ki­ją 50 me­ti­nėms, vie­na įžū­liau­sių „Pu­ti­no an­ge­lais“ pra­var­džiuo­ja­ma mo­to­cik­li­nin­kų gru­pė „Nak­ti­niai vil­kai“ NA­TO vals­ty­bė­je su­ren­gė su­ka­rin­tą sto­vyk­lą.

Baikeriai įsikūrė netoli Slovakijos sostinės Bratislavos, apleistoje karinėje bazėje. Rusiško nacionalizmo ir imperinių ambicijų propaguotojai, pasak svoboda.org, šiuo įžūliu žingsniu parodė ne tik savo galimybes, bet ir tai, kokia pažeidžiama iš tiesų yra ES ir tai, kad vienoje iš jos ir NATO narių patylomis telkiasi prorusiškos jėgos.

Jie atvyko erzinti demokratus ir verbuoti žmones į karą Ukrainoje.

Kremliaus baikerių grupuotė įtraukta į sankcijų sąrašus, tačiau tai jiems nesutrukdė įsikurti ir atvirai veikti Slovakijoje. „Jie atvyko erzinti demokratus ir verbuoti žmones į karą Ukrainoje“, – svoboda.org sakė sovietmečio slovakų disidentas Janas Budajus.

Buvusią karinę bazę juosia 2 metrų aukščio siena, „papuošta“ spygliuota viela ir ką stovykloje veikia baikeriai ir jų bendraminčiai, paslėpta nuo pašalinių akių. Tačiau bepiločių skraidyklių padarytose nuotraukose matyti, kad bazės teritorijoje yra tankų, šarvuočių ir policijos naudojamos įrangos.

Pasak slovakų laikraščio „Hospodarske Noviny“, Kremliaus baikeriai Slovakijoje yra įsteigę dukterinę organizaciją, kuriai vadovauja Jozefas Hambalekas. Pastarajam, leidinio žiniomis, priklauso sklypas, kuriame yra buvusios karinės bazės kompleksas. Be to, kalbama, kad jis bičiuliaujasi su buvusiu Slovakijos vidaus reikalų ministru Robertu Kalinaku. Spaudai Jozefas Hambalekas tvirtino, kad bazės teritorijoje rengiasi atidaryti karo muziejų.

Tačiau, svoboda.org duomenimis, bazėje šiuo metu esanti karinė technika – Slovakijos Gynybos ministerijos nuosavybė, o Karo istorijos instituto vadovas Miloslavas Capalovicius buvo atleistas iš pareigų už paramą baikerių vadeivos sumanymams kurti muziejų. Maža to, teigiama, kad instituto vadovas išnuomojo Jozefui Hambalekui karinę techniką, kuri šiuo metu yra buvusios karinės bazės teritorijoje.

Slovakijos policija teigia stebinti grupuotės veiksmus, tačiau kol kas neužfiksavo jokios neteisėtos veiklos. Susirūpinimą prorusiškos baikerių grupuotės veiksmais išreiškė ir slovakų Užsienio reikalų ministerija.

Tuo metu Slovakijos Saugumo politikos instituto vadovas Jaroslavas Nagy perspėjo, kad į šį reikalą žiūrima pernelyg atsainiai. „Tai peržengia leistinumo ribas. Jų veiksmai visada vertintini, kaip propaganda“, – teigė jis.

„Naktinių vilkų“ lyderis Aleksandras Zaldostanovas dažnai pasirodo viešumoje kartu su Vladimiru Putinu ir garsėja nacionalistine retorika. Prieš kurį laiką jis išgarsėjo Vakarų spaudoje, kai mėgino surengti motociklų žygį į Berlyną, minint pergalę Antrajame Pasauliniame kare. Visai neseniai keliasdešimt „Naktinių vilkų“ surengė žygį „Rusiškieji Balkanai“. „Chirurgu“ save vadinantis baikerių vadeiva negalėjo dalyvauti šiame žygyje, nes Bosnija ir Hercegovina paskelbė jį nepageidaujamu asmeniu. Kai kurios Vakarų žvalgybos tarnybos tuo metu atkreipė dėmesį, kad Kremliaus baikerių žygis įtartinai „sutapo“ su tuo pačiu metu itin suaktyvėjusiomis Maskvos pastangomis išplėsti savo įtaką regione.

„Naktinių vilkų“ veiksmai Slovakijoje suneramino ir jaunimo organizacijas. Studentų iniciatyvinė grupė liepos 27 dieną ketina surengti protesto akciją.

„Mes raginame visus piliečius jungtis prie mūsų ir aiškiai pasakyti, kad mes nepritariame tokiam objektui mūsų teritorijoje ir parodyti, kad mūsų šalies saugumas nėra pavogtas“, – teigė organizacijos atstovas Timothy Lauko.

„Žinoma, kad ši grupuotė sukūrė tiesiogiai Kremliui pavaldų sprogdintojų dalinį, o jos nariai ieško žmonių, kad kariautų Ukrainoje“, – pridūrė jis.

Pasak Kijevo, „Naktiniai vilkai“ dalyvavo ir Krymo okupacijos veiksmuose 2014 metais.

Kaip rašo svoboda.org, baikerių veiksmai Slovakijoje neramina ekspertus ir užsienio apžvalgininkus, tačiau vietos gyventojams tai nelabai rūpi. „Jie neseniai kažką šventė ir elgėsi padoriai. Su rusų baikeriais nėra jokių problemų“, – slovakų portalui topky.sk sakė vienas iš vietos gyventojų.