JT uždraudė keturiems Šiaurės Korėjos laivams įplaukti į užsienio uostus
Jung­ti­nių Tau­tų Sau­gu­mo Ta­ry­ba ket­vir­ta­die­nį užd­rau­dė ke­tu­riems Šiau­rės Ko­rė­jos lai­vams įplauk­ti į tarp­tau­ti­nius uos­tus.

Šių priemonių imtasi įtariant, kad tais laivais gabenamos prekės, kurių tiekimą draudžia Pchenjanui taikomos tarptautinės sankcijos, naujienų agentūrai AFP pranešė diplomatai.

Įplaukti į uostus uždrausta keturiems laivams: „Ul Ji Bong 6“, „Rung Ra 2“, „Sam Jong 2“ ir „Rye Song Gang 1“. Jungtinės Valstijos siekė, kad kartu su šiuo draudimu būtų imtasi priemonių ir prieš kitose šalyse registruotus laivus, sakė diplomatai, kalbėję su anonimiškumo sąlyga.

Tačiau Kinija sutiko tik dėl draudimo keturiems Šiaurės Korėjos laivams. Tai viena priemonių, kuriomis tarptautinė bendrija siekia pažaboti Pchenjano branduolinę ir raketų programas.

Draudimas „patvirtintas tik dėl keturių laivų“, bet ateityje ši procedūra galės būti pritaikyta ir kitų laivų atžvilgiu, sakė vienas diplomatų.

Gruodį JAV pateiktame sąraše buvo laivų, plaukiojančių su Belizo, Kinijos, Honkongo, Palau ir Panamos vėliavomis.

Per šiuos metus JT Saugumo Taryba Šiaurės Korėjai paskelbė tris sankcijų paketus. Rugpjūčio 5 dieną paskelbtų sankcijų taikiniu tapo geležies, anglių ir žuvininkystės sektoriai, rugsėjo 11 dieną buvo smogta tekstilės pramonei ir apribotas naftos tiekimas Šiaurės Korėjai, o gruodžio 22 dieną smarkiai apribotas perdirbtos naftos produktų tiekimas.

JAV griežtai smerkia prekybą draudžiamomis prekėmis, leidžiančią Šiaurės Korėjai apsirūpinti reikiamomis atsargomis, ir ypač piktinasi, kad tokie kroviniai atviroje jūroje perkeliami iš vienų laivų į kitus.

Draudimas įtariamiems laivams įplaukti į uostus, išskyrus humanitarinius atvejus, apibrėžtus JT Saugumo Tarybos sankcijų komiteto, yra numatytas rugpjūtį priimtoje rezoliucijoje.

JT dar spalio 5 dieną nustatė keturis laivus, „gabenančius draudžiamas prekes“, ir jiems buvo uždrausta įplaukti į uostus, o toks draudimas buvo paskelbtas pirmą kartą per JT istoriją, sakė Hugh Griffithsas iš JT ekspertų komisijos, stebinčios, kaip vykdomos Pchenjanui įvestos sankcijos.

Minėti keturi laivai registruoti Komoruose, Sent Kitse ir Nevyje, Kambodžoje ir Šiaurės Korėjoje. Draudimas buvo paskelbtas už neteisėtą anglių, geležies ir Šiaurės Korėjos sugautos žuvies gabenimą.