JT: Šiaurės Korėja nesustabdė branduolinių ginklų programų
Jung­ti­nių Tau­tų (JT) eks­per­tai sa­ko, kad Šiau­rės Ko­rė­ja ne­sus­tab­dė sa­vo bran­duo­li­nės ir ra­ke­tų prog­ra­mų bei pa­žei­di­nė­ja JT sank­ci­jas, įskai­tant „smar­kiai iš­au­gu­sį ne­tei­sė­tą naf­tos pro­duk­ci­jos trans­por­ta­vi­mą lai­vais“.

JT sankcijas prieš Šiaurės Korėją stebinčių ekspertų sudarytos ataskaitos apibendrinime, kuris vėlų penktadienio vakarą buvo išsiųstas Saugumo Tarybai bei gautas naujienų agentūros AP, teigiama, kad Šiaurės Korėja taip pat pažeidinėja sankcijas jūra gabendama anglį, taip pat nesilaiko ginklų embargo ir pažeidinėja finansines sankcijas.

Jungtinės Valstijos praėjusį mėnesį tvirtino, kad Šiaurės Korėja užsiima perdirbtos naftos produktų kontrabanda bei viršija 500 tūkst. barelių per metus importo kvotą, nustatytą JT sankcijomis.

Ekspertai sako, kad jei tai yra tiesa, Šiaurės Korėja pažeidinėja sankcijas ir visos valstybės „turėtų iškart nutraukti visus tokius pardavimus“.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo šeštadienį paragino nemažinti spaudimo Šiaurės Korėjai, kai Jungtinės Tautos vienoje ataskaitoje nurodė, jog Pchenjanas apeina griežtas sankcijas, paskelbtas dėl jo branduolinių ginklų programos.

Atvykęs į Singapūrą dalyvauti viename svarbiame saugumo forume M. Pompeo sakė paraginęs kitas šalis griežtai taikyti JT sankcijas Pchenjanui, kuris, kaip nurodoma minėtoje ataskaitoje, nepadarė reikšmingos pažangos nusiginklavimo linkme po birželį įvykusio JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) istorinio susitikimo.

JAV diplomatijos vadovas sakė „pabrėžęs, kaip svarbu palaikyti diplomatinį ir ekonominį spaudimą Šiaurės Korėjai, kad būtų pasiekta galutinė, visiškai patikrinta denuklearizacija, su kuria KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika) sutiko“.

„Po savo susitikimų čia turiu pasakyti, kad pasaulis vieningai užsibrėžęs tai pasiekti, – M. Pompeo sakė per spaudos konferenciją. – Esame pasiryžę tai padaryti, pirmininkas Kimas yra įsipareigojęs tai padaryti. Esu nusiteikęs optimistiškai, kad mes tai padarysime.“