Jordanijos karalius remia dviejų valstybių sprendinį
Jor­da­ni­jos ka­ra­lius Ab­dul­lah II pir­ma­die­nį su­ren­gė Ama­ne re­tas de­ry­bas su Iz­rae­lio prem­je­ru Ben­ja­mi­nu Ne­ta­nya­hu, per ku­rias dau­giau­siai dė­me­sio skir­ta įstri­gu­siam Ar­ti­mų­jų Ry­tų tai­kos pro­ce­sui ir Je­ru­za­lės sta­tu­sui.

Jordanija ir Egiptas – vienintelės arabų valstybės, pasirašiusios su Izraeliu taikos sutartis. Šis B. Netanyahu vizitas karalystėje buvo pirmasis nuo 2014 metų.

Karalius pabrėžė „būtinybę toliau stengtis išspręsti Izraelio ir palestiniečių konfliktą, remiantis dviejų valstybių sprendiniu“, nurodė Jordanijos karališkieji rūmai, turėdami omenyje palestiniečių valstybės įkūrimą.

„Vienintelis būdas pasiekti taiką ir stabilumą regione“ būtų sprendimas „leisti įkurti Palestinos valstybę su 1967 metų birželio sienomis ir su sostine Rytų Jeruzalėje, kuri taikiai ir saugiai sugyventų su Izraeliu,“ rūmai citavo monarcho žodžius.

Karalius Abdullah sakė, kad Jeruzalės klausimo, vienos opiausių Izraelio ir palestiniečių konflikto sričių, išsprendimas yra „raktas taikai pasiekti“.

Palestiniečiai nori, kad Jeruzalės rytinė dalis taptų jų būsimos valstybės sostine, bet Izraelis visą miestą laiko savo amžina ir nedaloma sostine.

„Karalius ir premjeras aptarė įvykius regione, taip pat pastangas skatinti taikos procesą ir dvišalius santykius“, – sakoma Izraelio lyderio atstovo Ofiro Gendelmano „Twitter“ žinutėje.

„Ministras pirmininkas Netanyahu pakartojo, kad Izraelis lieka įsipareigojęs palaikyti šventųjų vietų Jeruzalėje status quo“, – pridūrė jis.

Pagal šiuo metu galiojantį susitarimą tik musulmonams leidžiama melstis al Aksos mečetėje ant Šventyklos kalno. Žydams šiame komplekse leidžiama lankytis, bet melstis jie gali tik prie Raudų (Vakarų) sienos – senovinės Jeruzalės šventyklos liekanų.

Izraelis ir Jordanija 1994 metais pasirašė taikos susitarimą, užbaigusį 46 metus trukusią priešpriešą. Pagal jį pripažįstamas karalystės „istorinis vaidmuo“ prižiūrint musulmonų šventąsias vietas Jeruzalėje.

Izraelis vasarį paskyrė naują ambasadorių Amane, abiejų šalių santykiams normalizavusis po pernai liepą įvykusio incidento, kai žydų valstybės ambasados apsaugininkas nušovė du jordaniečius.

Sausį Izraelis atsiprašė dėl šio incidento ir pasiūlė kompensaciją žuvusiųjų šeimoms. Taip pat buvo pasisiūlyta atlyginti už vieną jordanietį, 2014 metais nukautą Izraelio kario prie abiejų šalių sienos.