Jei balsuosime, tai tik su šakėmis
Sek­ma­die­nį Ru­si­jo­je vyks vie­tos rin­ki­mai, ta­čiau ne­įp­ras­ta­me fo­ne – rin­kė­jai ne­pa­ten­kin­ti, net prieš­iš­ki, val­džios pla­nams di­din­ti pen­si­nį am­žių. Jų ne­ten­ki­na ir su­nki eko­no­mi­nė pa­dė­tis, ku­ri ir to­liau vis blo­gė­ja.

„Esu daugiavaikė motina, – sako Nadežda Deviašina, gyvenanti kaime už 25 km nuo Chakasijos sostinės Abakano. – Negaunu jokios paramos. Nei šildymui, nei komunalinėms paslaugoms“. Jos požiūris į rugsėjo 9-osios rinkimus paprastas: „Ar eisime balsuoti? Nebent su šakėmis! Neturime net ligoninių. Už ką mums balsuoti? Net mūsų vaikai supranta, jog kas nors turi keistis“.

Rinkėjai mato, kad pinigų yra karinėms operacijoms ir biurokratijai, tad ima manyti, jog valdžia jų sąskaita mėgina užkišti biudžeto skyles.

Tokia rinkėjų nuotaika gali baigtis įvairiomis protesto balsavimo formomis, o tai kelia nerimą vietos pareigūnams ir skatina dar uoliau išpešti rezultatą, kurio reikalauja Kremlius.

„Šioje situacijoje valdžia suinteresuota sumažinti rinkėjų aktyvumą, kad ateitų tik tas elektoratas, kuris balsuos kaip reikia, – sako analitikas Stanislavas Andreičiukas iš nepriklausomos stebėtojų grupės „Golos“.– Jie padarys viską, kad protesto rinkėjai liktų namie“.

„Golos“ jau fiksavo atvejus, kai vietos rinkimų komisijos atsisakė registruoti komunistų kandidatus Altajaus krašte ir Omsko srityje. Tikri opoziciniai judėjimai, tokie kaip neužregistruota Aleksejaus Navalno Pažangos partija, neprileidžiami prie rinkimų kuriant kandidatams įvairias dirbtines administracines kliūtis.

Kita vertus, „oficialios“ arba „sisteminės“ opozicijos kandidatai iš tokių partijų kaip Komunistų, Liberalų demokratų ir centro kairiųjų „Teisingoji Rusija“, nesinaudoja pensijų reformos klausimu taip aktyviai, kaip galėtų. Per retus televizijos debatus, kuriuose dalyvauja regionų pareigūnai, pensijų reformos tema nė neliečiama. Valdžia kritikuojama labai atsargiai. Susidaro įspūdis, kad varžytis leista tik tiems kandidatams, bent jau gubernatorių lygyje, su kuriais iš anksto susitarta, kaip reikia elgtis.

Patikrinti metodai

Tuo pačiu metu visoje šalyje pareigūnai naudoja seniai patikrintus metodus per darbdavius ir savo pačių tinklus rinkėjams mobilizuotiu. Kalba eina pirmiausia apie valstybės sektoriaus darbuotojus ir regioninius Kremliaus aktyvistus, priklausomus nuo dabartinės sistemos. Barnaulo mieste Sibire vietos turizmo firmos gavo laišką iš rajono rinkimų komisijos, reikalaujantį pateikti duomenis apie visus Barnaulo gyventojus, kurie rinkimų dieną atostogaus ir bus išvykę iš miesto. Centrinė rinkimų komisija Maskvoje pažadėjo ištirti šį atvejį, kurį jos pirmininko pavaduotojas pavadino „neteisėtu“.

Pasak S. Andreičiuko, gudrybė Barnaule buvo skirta gauti informaciją, kurią paskui būtų galima panaudoti rinkimų rezultatams klastoti. Kai rinkimų komisija tiksliai žino, kurie rinkėjai neateis, galima sumesti jų biuletenius, pažymėjus, ką nori. Tokių epizodų pastaraisiais metais pasitaikė Altajaus krašte. Jį „Golos“ nuolat linksniuoja kaip vieną baisiausių Rusijos regionų, kur įvykdoma daugiausia rinkimų pažeidimų ir vietos valdžia neteisėtai naudoja administracinius išteklius.

Protestas prieš pensijų reformą Maskvoje rugsėjo 2 dieną.

Atsivėrė akys

Apklausos rodo, kad 90 proc. rusų nepritaria pensijų reformai. Protestai prieš ją vyksta visoje šalyje, balsavimo dieną A. Navalnas ragina pradėti dar vieną jų ratą. Levados centro apklausos duomenimis, dalyvauti demonstracijose prieš pensijų reformą pasirengę 53 proc. rusų. Tokio nepasitenkinimo lygio šalyje nėra buvę nuo 1998 metų rublio krizės. Pasak Levados centro direktoriaus Levo Gudkovo, šis nepasitenkinimas nuolat auga nuo pat Dūmos rinkimų kovą. Be to, jis neapsiriboja pensijų reforma, bet yra nukreiptas prieš valdžios politiką, kuri kenkia žmonių interesams. Rinkėjai mato, kad pinigų yra karinėms operacijoms ir biurokratijai, tad ima manyti, jog valdžia jų sąskaita mėgina užkišti biudžeto skyles. Kaip sakė Nikolajus Liaskinas, vadovaujantis A. Navalno Antikorupciniam fondui, jie regi augančias kainas ir pradeda suprasti, kad dėl to kalti ne ateiviai iš kitų planetų, o „Vieningosios Rusijos“, prezidento ir premjero politika.

Į protestuotojus kreipėsi Rusijos komunistų partijos lyderis Genadijus Ziuganovas.

22 Rusijos regionai, įskaitant Maskvos miestą, renka savo vykdomąją valdžią, 6 regionai – įstatymų leidėjus. Keliuose Sibiro administraciniuose centruose bus renkami merai, vienmandatėse apygardose varžosi keli kandidatai į Dūmą.