JAV traukiasi iš „veidmainiškos ir savanaudiškos“JT Žmogaus teisių tarybos
JAV trau­kia­si iš Jung­ti­nių Tau­tų Žmo­gaus tei­sių ta­ry­bos, an­tra­die­nį va­ka­re par­eiš­kė ša­lies am­ba­sa­do­rė JT Nik­ki Ha­ley.

„JAV oficialiai traukiasi iš JT Žmogaus teisių tarybos. Tačiau noriu paaiškinti, kad šis žingsnis nereiškia atsitraukimo nuo įsipareigojimų žmogaus teisių srityje“, – per spaudos konferenciją Valstybės departamente žurnalistams sakė diplomatė.

„Žengiame šį žingsnį, nes mūsų įsipareigojimai (žmogaus teisėms) neleidžia mums likti dalimi veidmainiškos ir savanaudiškos organizacijos, kuri tyčiojasi iš žmogaus teisių“, – sakė ji.

Ji pareiškė, jog prieš metus buvo pasakiusi, kad JAV Taryboje liktų tik tokiu atveju, jei „būtų padaryta esminių reformų“, tačiau dabar esą aišku, kad į tuos jos raginimus atsižvelgta nebuvo ir JAV „nepastebėjo jokio progreso“.

Pasak jos, šis sprendimas buvo priimtas ne lengvabūdiškai.

„Kai prieš 17 mėnesių pasikeitė (JAV) administracija, mums buvo gerai žinomi didžiuliai Žmogaus teisių tarybos trūkumai. Galėjome nedelsdami išeiti. Bet to nepadarėme. Užuot taip pasielgę, geranoriškai stengėmės išspręsti problemas“, – pabrėžė N. Haley.

JAV ambasadorė prie JT pareiškė, kad ši organizacija yra „žmogaus teisių pažeidėjų gynėja bei politinio šališkumo kloaka“, todlė jos šalis negali ja pasitikėti.

„Jei JT Žmogaus teisių taryba ruošiasi pulti šalis, palaikančias žmogaus teises, ir gina valstybes, piktnaudžiaujančias žmogaus teisėmis, tai Amerika neturi demonstruoti jokio pasitikėjimo ja“, – teigė diplomatė.

N. Haley taip pat pasmerkė tokių teisių pažeidimais kaltinamų šalių kaip Kinija, Kuba ir Venesuela narystę organizacijoje.

„Kai vadinamoji Žmogaus teisių taryba negali prisiversti kovoti su masiniais pažeidimais Venesueloje ir Irane bei sveikina Kongo Demokratinę Respubliką kaip naują savo narę, Taryba nustoja būti verta savo pavadinimo“, – sakė ji.

Be to, pasak JAV ambasadorės JT, Taryboje pastebimas „chroniškas šališkumas prieš Izraelį“.

N. Haley pabrėžė, kad JAV ir toliau palaikys žmogaus teises bei gali grįžti į organizaciją, jei ji bus tinkamai reformuota.

JAV „kasdien naudojo Amerikos balsą žmogaus teisėms JT ginti“ ir tęs šią veiklą, pridūrė ji.

Apie pasitraukimą iš JT Žmogaus teisių tarybos N. Haley pranešė drauge su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo.

Išvakarėse naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė, kad Vašingtono sprendimo pasitraukti iš Žmogaus teisių tarybos buvo laukiama. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas 2006 metais, kai Taryba buvo steigiama, o pats J. Boltonas buvo JAV ambasadorius JT, reiškė nepritarimą Tarybos steigimui.

Gegužę per JT Žmogaus teisių tarybos sesiją Ženevoje buvo priimta rezoliucija, raginanti surengti tarptautinį tyrimą dėl Izraelio kariuomenės veiksmų prieš kovo 30-ąją prasidėjusių masinių protestų Gazos Ruože dalyvius. Izraelio atstovas šią rezoliuciją pavadino politiškai motyvuota. JAV balsavo prieš ją.