JAV sankcijos Iranui kelia susirūpinimą
Eu­ro­pos Są­jun­ga pir­ma­die­nį par­eiš­kė, kad la­bai ap­gai­les­tau­ja dėl Jung­ti­nių Vals­ti­jų spren­di­mo grą­žin­ti sank­ci­jas Ira­nui po to, kai pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas pa­skel­bė apie ša­lies pa­si­trau­ki­mą iš tarp­tau­ti­nio su­si­ta­ri­mo dėl šii­tiš­kos res­pub­li­kos bran­duo­li­nės prog­ra­mos.

Bendrija taip pat pažadėjo nedelsiant imtis priemonių Europos bendrovėms apsaugoti.

ES diplomatijos vadovės Federicos Mogherini ir Didžiosios Britanijos, Prancūzijos bei Vokietijos užsienio reikalų ministrų išplatintame bendrame pareiškime pažymima, kad Bendrija stengsis išlaikyti „veiksmingus finansinius kanalus“ su Iranu.

Esame pasiryžę ginti Europos ekonominės veikos vykdytojus, palaikančius teisėtus verslo ryšius su Iranu.

„Labai apgailestaujame dėl JAV sankcijų, kurios grąžinamos šaliai pasitraukus iš JCPOA (Bendrojo išsamaus veiksmų plano (Joint Comprehensive Plan of Action))“, – rašoma Briuselyje išplatintame pareiškime, turint omenyje branduolinį susitarimą su Iranu.

ES nurodė, kad skubiai inicijuos teisinę apsaugą 28 Bendrijos narių įmonėms, kad jos galėtų dirbti su Iranu, JAV administracijai atmetus Europos raginimą padaryti išimtį.

„Esame pasiryžę ginti Europos ekonominės veikos vykdytojus, palaikančius teisėtus verslo ryšius su Iranu“, – rašoma pareiškime.

„Dėl šios priežasties rugpjūčio 7 dieną įsigalios atnaujintas Europos Sąjungos blokavimo statutas, skirtas apsaugoti teisėtus verslo ryšius su Iranu palaikančias ES įmones nuo JAV ekstrateritorinių sankcijų“, – priduriama jame.

Vadinamasis blokavimo statutas draudžia ES įmonėms laikytis JAV sankcijų, leidžia joms reikalauti galimos žalos atlyginimo ir panaikina bet kokią užsienio teismo nutartį jų atžvilgiu.

Prancūzijos automobilių gamintoja „Renault“, neparduodanti automobilių Jungtinėse Valstijose, pareiškė, jog nepaisydama sankcijų tęs veiklą Irane. Tuo tarpu energetikos milžinė „Total“ ir automobilių gamintoja PSA jau užsiminė, jog veikiausiai pasitrauks iš šiitiškos respublikos.

JAV valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo sekmadienį vėlai vakare Aliaskoje patvirtinus sankcijų grąžinimą, Europa ryžtingai pareiškė, jog toliau dirbs su Iranu, kad būtų išsaugotas branduolinis susitarimas.

„Likusios JCPOA šalys pasiryžusios tęsti darbą, be kita ko, išsaugant ir palaikant veiksmingus finansinius kanalus su Iranu ir Irano naftos bei dujų eksportą“, – rašoma Bendrijos pareiškime.

Tuo metu iraniečiai pirmadienį ruošiasi JAV grąžinamų sankcijų įsigaliojimui, šalyje įsiplieskus aršiems protestams ir korupcijos skandalui, į kurį įsivėlė prezidento Hassano Rouhani vyriausybė.

Daugelyje Irano miestų ir gyvenviečių jau keletą dienų rengiamos pavienės demonstracijos ir streikai, tvyrant pasipiktinimui dėl vandens stygiaus, prastos ekonomikos būklės ir politinės sistemos trūkumų.

Žurnalistai sekmadienį vakare skelbė apie gausių riaušių policijos pajėgų ir mažiausiai vieno šarvuotojo transporterio dislokavimą Teherano vakariniame priemiestyje Karadže, kuris yra vienas pagrindinių neramumų židinių.

Mieste buvo atjungtas internetas, vyriausybei mėginant blokuoti informacijos apie neramumus skleidimą. Užsienio žiniasklaidos darbui taip pat taikomi griežti suvaržymai.

Dėl didėjančios įtampos jau smuko Irano valiutos kursas: nuo balandžio rialas prarado daugiau kaip pusę savo vertės. Šalyje taip pat aštrėja nuogąstavimai dėl didelio nedarbo, infliacijos ir reformų stygiaus.

H. Rouhani ketina 21 val. 40 min. (20 val. 15 min. Lietuvos laiku) per televiziją kreiptis į tautą ir pristatyti vyriausybės priemones valiutai stabilizuoti bei sankcijų poveikiui mažinti.

Dėl didėjančios įtampos jau smuko Irano valiutos kursas: nuo balandžio rialas prarado daugiau kaip pusę savo vertės.

Irano valdžia vėlai sekmadienį atskleidė politiką valiutos keityklų atžvilgiu, leidžiančią be apribojimų ir mokesčių importuoti pinigus ir auksą. Taip pat buvo paskelbta, kad po nesėkmingo mėginimo fiksuoti rialo kursą, nulėmusio didelės juodosios rinkos atsiradimą, šalyje vėl bus atidarytos oficialios valiutos keityklos.

Įtakingi religiniai lyderiai pastaruoju metu ragino sugriežtinti kovą su korupciją, o Irano teisingumo tarnybos sekmadienį pranešė, kad buvo areštuotas centrinio banko direktoriaus pavaduotojas Ahmadas Araghchi, atsakingas už valiutos keitimo operacijas, taip pat dar vienas valdininkas ir keturi prekiautojai valiuta.