JAV karinės jūrų pajėgos atkuria antrąjį Atlanto laivyną
JAV ka­ri­nių jū­rų pa­jė­gų ope­ra­ci­jų va­das pa­skel­bė apie at­ku­ria­mą JAV 2-ąjį lai­vy­ną – 2011-ai­siais iš­for­muo­tą Šal­to­jo ka­ro lai­kų da­li­nį, pa­tru­liuo­sian­tį Šiau­rės At­lan­te vėl di­dė­jan­čios Ru­si­jos grės­mės aki­vaiz­do­je.

Admirolas Johnas Richardsonas tai paskelbė penktadienį per vadovybės pasikeitimo ceremoniją Atlanto uoste Norfolke, Virdžinijoje.

„Mūsų nacionalinė gynybos strategija aiškiai rodo, kad grįžome į didžiųjų galių varžymosi erą, saugumo aplinkai toliau sunkėjant ir komplikuojantis“, – sakė J. Richardsonas, kurio žodžiai cituojami karinio jūrų laivyno pareiškime.

„Štai kodėl šiandien atkuriame 2-ąjį laivyną reaguoti į šiuos pasikeitimus, ypač Atlanto šiaurėje“, – pažymėjo admirolas.

2-asis laivynas 2011 metais buvo išformuotas taupymo sumetimais; jo turtas ir kadrai buvo paskirstyti po JAV karines jūrų pajėgas.

Naujoji vadovybė bus atsakinga už JAV karines jūrų pajėgas prie rytinės JAV pakrantės ir Šiaurės Atlanto regione, sakoma kariškių pareiškime.

Prieš išformavimą 2-asis laivynas atliko svarbų vaidmenį Šaltojo karo metais, veikė Šiaurės Atlante ir rėmė JAV jūrų pajėgas Viduržemio jūroje.

Rusų lėktuvai ir laivai pastaraisiais mėnesiais ne kartą buvo priartėję prie JAV sąjungininkų NATO, įskaitanti Didžiąją Britaniją, oro erdvės ir teritorinių vandenų Šiaurės Atlante.

NATO karinių jūrų pajėgų pareigūnai 2017 metų pabaigoje taip pat pranešė, kad rusų povandeniniai laivai zonduoja povandeninius duomenų perdavimo kabelius šiaurinėje Atlanto dalyje.

„Rusijos grėsmė“

2-ojo laivyno vadovybė šiuo metu egzistuoja tik popieriuje, bet, kaip pranešė JAV karinio jūrų laivyno instituto (USNI) – privačios ne pelno asociacijos – leidinys „USNI News“, ši vadovybė liepos 1 dieną pradės realiai dirbti. Ją sudarys 11 karininkų ir keturi puskarininkiai.

Vėliau vadovybėje dirbs 256 žmonės: 85 karininkai, 164 puskarininkiai ir septyni civiliai, pranešė USNI, remdamasis anksčiau šią savaitę karinio jūrų laivyno sekretoriaus Richardo Spencerio (Ričardo Spenserio) pasirašytu memorandumu.

Sprendimas atkurti 2-ąjį laivyną buvo priimtas Atlanto regione didėjant Rusijos grėsmei, leidiniui „USNI News“ sakė informuoti pareigūnai.

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas sausio mėnesį sakė, kad Jungtinės Valstijos susiduria su „didėjančiomis grėsmėmis“, kurias kelia Kinija ir Rusija. Gynybos sekretorius perspėjo, kad JAV kariškių pranašumas pastaraisiais metais mažėjo.

„Susiduriame su didėjančiomis grėsmėmis iš revizionistinių galių, tokių įvairių kaip Kinija ir Rusija, šalių, siekiančių sukurti pasaulį pagal savo autoritariškus modelius“, – sakė J. Mattisas, pristatydamas Pentagono nacionalinės gynybos strategiją.

„Mūsų kariuomenė tebėra stipri, vis dėlto mūsų konkurencinis pranašumas blogėjo visose karybos srityse“, – pridūrė jis.