JAV įveda muitus kiniškam importui: Kinija žada reaguoti
JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas pir­ma­die­nį nu­spren­dė ne­pai­sy­ti pers­pė­ji­mų bei dar la­biau pa­kurs­tė pre­ky­bos ka­rą su Pe­ki­nu. D. Trum­pas pa­skel­bė, kad nuo ki­tos sa­vai­tės mui­tais bus ap­mo­kes­ti­na­mos iš Ki­ni­jos im­por­tuo­ja­mos pre­kės, ku­rių ver­tė per me­tus su­da­ro 200 mlrd. JAV do­le­rių. Ma­ža to, Jung­ti­nių Vals­ti­jų va­do­vas pa­gra­si­no mui­tais ap­mo­kes­tin­sian­tis dar di­des­nę da­lį ki­niš­ko im­por­to, jei Pe­ki­nas į šį jo spren­di­mą rea­guos tai­ky­da­mas at­sa­ko­mą­sias prie­mo­nes.

Anot D. Trumpo, Kinija atsisakė keisti nesąžiningas prekybos praktikas, kurios esą kenkia JAV verslams ir darbininkams.

„Ne vieną mėnesį raginome Kiniją keisti šias nesąžiningas praktikas bei sąžiningai elgtis su amerikiečių įmonėmis“, – oficialiame pranešime sakė JAV prezidentas.

„Šios praktikos kelia didžiulę grėsmę ilgalaikei Jungtinių Valstijų ekonomikos būklei ir klestėjimui“, – pridūrė jis.

Tarp pagrindinių Baltųjų rūmų skundų yra per dideli barjerai amerikiečių įmonėms bei technologijų vagystės.

Kuomet naujieji muitai įsigalios rugsėjo 24 dieną, baudžiamieji tarifai bus nustatyti jau maždaug pusei iš Kinijos į JAV eksportuojamų prekių. Anksčiau šiemet JAV apmokestino kiniško importo už 50 mlrd. JAV dolerių.

Iki kitų metų naujųjų muitų tarifas sieks 10 proc., o vėliau pašoks iki 25 procentų.

Savo ruožtu Kinijos užsienio reikalų ministerija į Vašingtono veiksmus žadėjo reaguoti imdamasi atsakomųjų priemonių.

„Jei JAV imsis naujų tarifų įvedinėjimo, Kinijai teks imtis atsakomųjų priemonių, kad būtų apsaugotos mūsų teisės ir interesai“, – pirmadienį žurnalistams sakė užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Gengas Shuangas.

Tačiau D. Trumpas perspėjo, kad „jei Kinija imsis atsakomųjų veiksmų prieš mūsų ūkininkus ir kitus sektorius, mes iškart pradėsime trečiąją fazę, kuri yra tarifai maždaug 267 mlrd. JAV dolerių vertės papildomam importui“. Trečioji fazė reikštų, kad muitais apmokestinamas visas importas iš Kinijos.

„Aš vėl raginu Kinijos lyderius imtis staigių priemonių bei užbaigti savo šalies nesąžiningas prekybos praktikas. Tikiuosi, kad ši situacija bus išspręsta, galiausiai, tarp manęs ir Kinijos prezidento Xi (Si), kurį labai gerbiu“, – sakė D. Trumpas.

Išmanieji laikrodžiai – išgelbėti

Naujieji muitų mokesčiai palies platų produktų spektrą, įskaitant Kinijoje pagamintus garso imtuvus, kompiuterių atminties modulius, automatinius duomenų procesorius, kopijavimo aparatus ir t.t. – šie plačiai naudojami produktai iškart taps brangesni pirkėjams.

Tačiau aukšti Baltųjų rūmų pareigūnai žurnalistams teigė, kad palyginti su liepą paskelbtais apmuitintinais produktais, realus sąrašas buvo sumažintas 300 produktų linijų po to, kai administracija gavo 6 tūkst. rašytinių pastabų iš vartotojų ir verslų.

Tarp produktų, išgelbėtų nuo naujų baudžiamųjų muitų, yra tokie elektroniniai prietaisai kaip išmanieji laikrodžiai ar „Bluetooth“ įranga, automobilių sėdynės bei tam tikri saugos produktai, pavyzdžiui, dviračių šalmai ar aukštos kėdės vaikams, sako pareigūnai.

Anot jų, Kinijai buvo suteiktas „šansas po šanso“ pakeisti savo prekybos praktikas, kurios yra laikomos nesąžiningomis JAV verslams, bet Pekinas „liko užsispyręs“.

Nors valdžios atstovai teigia, kad muitų įtaka JAV ekonomikai kol kas yra minimali, įmonės visoje šalyje skelbia apie prarastus verslus, darbuotojų atleidimus ir galimus bankrotus, nes auga jų išlaidos, o eksportas mažėja.

Pareigūnai žurnalistams tvirtino, jog žemesnis pirminis muito tarifas leis JAV verslams surasti naujų tiekėjų.

Lobizmas prieš D. Trumpo tarifus Vašingtone išaugo pastebimai, o JAV prezidento prekybos politika į keistą poziciją pastatė kandidatus, kurie kovos lapkritį vyksiančiuose Kongreso kadencijos vidurio rinkimuose.

Kai kurie respublikonai, ypač šalies regionuose, kurie smarkiai priklausomi nuo eksporto, prekybos klausimu arba tyli, arba priešinasi. Tuo tarpu demokratai, kurie visuotinai prieštarauja prekybos politikai ir tikisi, kad atsikovoti Kongresą jiems padės prezidento nepopuliarumas, griežtai kritikuoja D. Trumpo veiksmus ir reiškia paramą laisvos prekybos sistemai.

Kinija imsis atsakomųjų priemonių JAV įvestiems muitams

Kinija antradienį patvirtino, kad planuoja „imtis atsakomųjų priemonių“ dėl JAV sprendimo nuo kitos savaitės įvesti 10 proc. muitus 200 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškam importui.

„Siekdama apginti savo teises, interesus ir pasaulinę laisvos prekybos sistemą, Kinija neturi jokio kito pasirinkimo, apart imtis atsakomųjų veiksmų“, – pranešime teigė prekybos ministerija, neužsimindama apie ankstesnį grasinimą apmuitinti amerikietiško importo už 60 mlrd. JAV dolerių, jei Vašingtonas įves naujus muitus.

„JAV toliau siekia didinti tarifus, kas įneš daugiau nežinomybes į diskusijas tarp dviejų pusių“, – priduria ministerija.

Kuomet naujieji muitai įsigalios rugsėjo 24 dieną, baudžiamieji tarifai bus nustatyti jau maždaug pusei iš Kinijos į JAV eksportuojamų prekių. Anksčiau šiemet JAV apmokestino kiniško importo už 50 mlrd. JAV dolerių, į ką Kinija atsakė įvesdama proporcingus muitus amerikietiškoms prekėms.

Anksčiau šį mėnesį JAV į Vašingtoną prekybos diskusijoms pakvietė Kinijos delegaciją, tačiau dėl naujai įvestų muitų šioms deryboms iškilo grėsmė, nes Pekinas ne kartą yra sakęs, jog grasinimų fone su Baltaisiais rūmais nesiderės.