JAV ir Meksikos sieną saugos kariai
JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas an­tra­die­nį pa­ža­dė­jo dis­lo­kuo­ti ka­rius sau­go­ti ša­lies pie­ti­nės sie­nos, mig­ran­tų iš cen­tri­nės Ame­ri­kos ko­lo­nai ke­liau­jant per Mek­si­ką į šiau­rę, Jung­ti­nių Vals­ti­jų link.

JAV lyderis tris dienas griežtai kritikavo Meksikos vyriausybę, nesutrukdančią maždaug 1,5 tūkst. žmonių iš Hondūro, Gvatemalos ir Salvadoro eiti į šiaurę sienos link.

„Kol galėsime turėti sieną ir deramą saugumą, savo valstybinę sieną saugosime su kariškiais“, – žurnalistams sakė D. Trumpas.

Pasak jo, jis jau surengė diskusijas šiuo klausimu su gynybos sekretoriumi Jamesu Mattisu.

„Tai didelis žingsnis. Mes tikrai to nesame darę ar tikrai nesame (to darę) daug“, – sakė D. Trumpas.

Jis apkaltino Meksiką kurstant nelegalią migraciją ir gaunant iš jos naudos.

„Šis karavanas labai liūdina mane, (dėl to), kad taip gali nutikti Jungtinėms Valstijoms, ... (kad) tūkstančiai žmonių tiesiog nusprendžia ateiti į mūsų šalį, o mes neturime jokių įstatymų, kurie galėtų ją apsaugoti“, – sakė D. Trumpas.

Per savo rinkimų kampaniją 2016 metais D. Trumpas yra pažadėjęs sustabdyti nelegalią imigraciją.

„Jei jis pasieks mūsų sieną, mūsų įstatymai yra labai silpni ir labai beviltiški ... Tarsi mes neturėtume sienos“, – pridūrė prezidentas ir užsipuolė savo pirmtaką Baracką Obamą, esą susilpninusį sienos saugumą. Šio pareiškimo jis nedetalizavo.

Prezidentas taip pat kritikavo JAV Kongresą, nesugriežtinantį įstatymų dėl imigrantų, ir demokratus, trukdančius statyti jo per rinkimų kampaniją pažadėtą sieną.

Anksčiau D. Trumpas buvo užsiminęs, kad kariškiai galėtų padėti finansuoti ir pastatyti sieną, bet pasiūlymas JAV kariams patruliuoti prie 3,2 tūkst. km ilgio sienos buvo pareikštas pirmą kartą.

Pentagonas šių D. Trumpo pareiškimų kol kas nekomentavo. Per pastaruosius 12 metų Nacionalinės gvardijos kariai buvo du kartus dislokuoti padėti saugoti sienos, bet praėjusį kartą taip nutiko dar 2010 metais.

Meksikos ambasadorius Vašingtone Geronimo Gutierrezas sakė, kad siekia informacijos šiuo klausimu.

„Oficialiai paprašėme Valstybės ir Krašto apsaugos departamentų paaiškinti prezidento komentarus“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

„Pritariame minčiai dėl saugios sienos, bet ne visada sutinkame su tuo, kaip pasiekti tą tikslą. Meksika, natūralu, visuomet veiks savo interesų labui“, – pridūrė jis.

„Žmonės plūsta“

D. Trumpo administracija smarkiai padidino išlaidas patruliavimui prie sienos ir aktyviau taiko priemones prieš dokumentų neturinčius imigrantus šalies viduje.

Tačiau prezidentas nepatenkintas tuo, kad kitos jo administracijos iniciatyvos dėl legalios ir nelegalios imigracijos lėtinimo įstrigo ar buvo blokuotos.

Po metų delsimo Kongresas praėjusį mėnesį skyrė 1,6 mlrd. dolerių (1,3 mlrd. eurų) sienos statybos pradžiai. D. Trumpas buvo prašęs 25 mlrd. dolerių.

Pradinio finansavimo gali užtekti tik 161 km atkarpai ir praėjusią savaitę D. Trumpas pasiūlė likusią sieną statyti iš Pentagono biudžeto.

„Mums reikia maždaug 700–800 mylių (1,1–1,3 tūkst. km) sienos“, – antradienį sakė D. Trumpas.

Prezidento pyktį dėl imigracijos, regis, vėl įžiebė savaitgalį pasirodę žiniasklaidos pranešimai apie migrantus, žygiuojančius per Meksiką.

Kaip ir kiekvienus pastaruosius penkerius metus, vadinamasis karavanas neseniai išžygiavo iš Meksikos pietinės Čiapaso valstijos. Iš dalies taip protestuojama prieš sąlygas, su kuriomis susiduria migrantai, o iš dalies siekiama padėti migrantams saugiai pasiekti JAV sieną.

Pasak D. Trumpo, šis reiškinys įrodo, kad siena būtina.

„Karavanas, kurį sudaro daugiau kaip tūkstantis žmonių, ateinančių iš Hondūro, manė, kad jie tiesiog pereis Meksiką ir ... sieną, – sakė D. Trumpas. – Negalime leisti, kad žmonės neteisėtai plūstų į mūsų šalį, dingtų ir, beje, niekada nestotų prieš teismą.“