JAV atšaukia paramą paslestiniečiams
Jung­ti­nės Vals­ti­jos penk­ta­die­nį pra­ne­šė at­šau­ku­sios dau­giau nei 200 mln. JAV do­le­rių (172,6 mln. eu­rų) par­amą pa­les­ti­nie­čiams Ga­zos Ruo­že ir Va­ka­rų Kran­te.

Palestiniečių ambasadorius po šio Vašingtono sprendimo apkaltino prezidento Donaldo Trumpo administraciją esant nusistačius „prieš taiką“.

Kaip sakė aukštas JAV valstybės departamento pareigūnas, toks sprendimas buvo priimtas „prezidento nurodymu“, peržiūrėjus pagalbos programas Palestinos teritorijose.

Pareigūno teigimu, lėšos, kurios buvo skirtos programoms Vakarų Krante ir Gazoje, „dabar bus panaudotos prioritetiniams projektams kitur“.

Pasak jo, toks sprendimas priimtas „atsižvelgiant į iššūkius, su kuriais susiduria tarptautinė bendruomenė teikiant pagalbą Gazoje, kur „Hamas“ kontrolė kelia grėsmę Gazos gyventojų gyvybėms bei sunkina ir taip blogą humanitarinę ir ekonominę padėtį“.

JAV jau sausį drastiškai sumažino savo įnašą į JT Palestinos pabėgėlių agentūros UNRWA biudžetą.

JAV administracijos ir Palestinos savivaldos santykiai smarkiai pašlijo, kai D. Trumpas paskelbė apie Vašingtono sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

Palestiniečiai sustabdė kontaktus su D. Trumpo administracija ir mano, kad ji nebegali atlikti tarpininko vaidmens Artimųjų Rytų taikos procese.

„Ši administracija ardo dešimtmečius gyvavusią JAV viziją ir dalyvavimą sprendžiant Palestinos klausimus“, – pareiškė palestiniečių pasiuntinys Vašingtone Husamas Zomlotas.

„Po (sprendimų dėl) Jeruzalės ir UNRWA tai dar vienas patvirtinimas, kad atsisakoma dviejų valstybių sprendinio ir visiškai priimama prieš taiką nukreipta (Izraelio premjero Benjamino) Netanyahu darbotvarkė,“ – sakoma jo pareiškime.

Sprendimas nutraukti finansinę paramą palestiniečiams priimtas tęsiantis humanitarinei krizei Gazoje, kur nuo kovo, kai prasidėjo palestiniečių protestai, suintensyvėjo smurtas.

Per demonstracijas netoli sienos su Izraeliu nuo žydų valstybės kariuomenės artilerijos ugnies jau žuvo mažiausiai 171 palestinietis.