Japonijoje įvykdytos egzekucijos zarino ataką įvykdžiusio kulto lyderiui ir jo sekėjams
Ja­po­ni­jos apo­ka­lip­ti­nio kul­to, 1995 me­tais įvyk­džiu­sio pra­žū­tin­gą za­ri­no du­jų at­aką To­ki­jo me­tro­po­li­te­ne, ly­de­riui ir še­šiems jo se­kė­jams penk­ta­die­nį bu­vo įvyk­dy­tos eg­ze­ku­ci­jos, pra­ne­šė par­ei­gū­nai.

Sektai „Aum Shinrikyo“ (Aukščiausioji tiesa) vadovavęs regėjimą beveik visiškai praradęs Shoko Asahara mirties bausmės laukė ilgiau kaip dešimtmetį. Jis buvo nuteistas už ataką, sukrėtusią pasaulį ir paskatinusią surengti didelio masto operaciją, kad jo kultas būtų išardytas.

„Egzekucijos įvykdytos septyniems „Aum“ nariams, tarp jų Shoko Asaharai“, – naujienų agentūrai sakė vienas Teisingumo ministerijos pareigūnas.

Teisingumo ministrė Yoko Kamikawa vėliau patvirtino, kad buvo įvykdytos septynios mirties bausmės ir pridūrė, kad šiek kulto nariai buvo atsakingi už „nepaprastai žvėriškus ir grėsmingus veiksmus, neturėjusius precedento ir niekada neturinčius pasikartoti“.

Šios mirties bausmės pakariant yra pirmosios egzekucijos, susijusios su nervus paralyžiuojančių dujų ataka, per kurią 13 žmonių žuvo, o dar tūkstančiai buvo sužeisti. Mirties bausmės laukia dar šeši „Aum Shinrikyo“ nariai.

Japonija – viena iš nedaugelio išsivysčiusių šalių, tebetaikančių mirties bausmę. Nors egzekucijas kritikuoja tarptautinė bendruomenė, šalies visuomenė tvirtai jas palaiko.

Kai kurie žuvusiųjų artimieji ir kiti atakos paveikti žmonės sveikino žinią apie įvykdytas mirties bausmes.

„Kai išgirdau šią naujieną, reagavau ramiai... Tačiau pajutau, kad pasaulis tapo truputį šviesesnis“, – sakė kino režisierius Atsushi Sakahara, nukentėjęs per zarino ataką Tokijo Ropongio stotyje.

„Daug metų jaučiau skausmus, – vyras sakė AFP. – Niekada nebus įmanoma užmiršti šio incidento, bet egzekucijos atneša tam tikra užbaigtumo pojūtį.“

Shizue Takahashi, kurios metropolitene dirbęs vyras žuvo per išpuolį, sakė žurnalistams mananti, jog Sh. Asaharos egzekucija yra visiškai priimtina.

„Aišku, jis nusipelnė mirties, – sakė moteris. – Egzekucija buvo deramai įvykdyta... Taigi, dėl to ašarų neliesiu.“

Siaubas transporto sistemoje

Ataka, įvykdyta per eismo piką itin judrioje Tokijo viešojo transporto sistemoje, paralyžiavo Tokiją – miestas atrodė tarsi karo zona.

Grupuotės nariai paskleidė skysto zarino penkiose metropoliteno tinklo vietose. Neilgai trukus žmonės pradėjo dusti ir šlitiniuodami lipo iš traukinių ašarojančiomis akimis.

Kai kurie susmuko; aukoms iš burnos veržėsi putos, iš nosių tekėjo kraujas.

Tą dieną žmonių pilnoje Hibijos stotyje buvęs Sakae Ito prisiminė, kaip keleiviai nesuvaldomai kosėjo.

„Skysčio buvo papurkšta ant grindų vagono viduryje. Sėdinčius žmones tampą traukuliai. Vienas buvo persisvėręs per atramą prasegtais marškiniais, tekėjo jo kūno skysčiai“, – pasakojo tragedijos liudininkas.

Žmones greitai apėmė panika. Metropoliteno darbuotojai šaukė, ragindami keleivius evakuotis, traukulių apimti žmonės gulėjo ant vagonų grindų.

Japonijos savigynos pajėgų nariai, vilkintys cheminės saugos kostiumus ir dujokaukes, nusileido į tunelius ir mėgino padėti nukentėjusiesiems bei neutralizuoti nuodus.

Zarino atsargos

„Aum Shinrikyo“ veikla jau anksčiau kėlė nerimą, bet po atakos Tokijuje buvo surengta didelio masto operacija prieš kulto būstinę Fudžio ugnikalnio papėdėje. Ten pareigūnai rado laboratoriją, pajėgią pagaminti zarino kiekį, galintį nužudyti milijonus žmonių.

Sh. Asahara buvo nuteistas myriop po ilgai trukusio teismo proceso. Kulto lyderis per posėdžius kartas nuo karto leisdavosi į nerišlius monologus anglų ir japonų kalbomis.

Šis 1955 metais pietvakarinėje Kiūšiū saloje gimęs vyras iš pradžių buvo žinomas kaip Chizuo Matsumoto. Jis pasikeitė vardą 9-ame dešimtmetyje, kuriantis „Aum Shinrikyo“.

Sh. Asahara, charizmatiškas oratorius, pasitelkdavo mistikos aurą, kad pritrauktų naujų sekėjų. Tarp jų buvo gydytojų ir inžinierių, pagaminusių šiai organizacijai nervus paralyžiuojančios medžiagos.

2000 metais Sh. Asahara oficialiai atsiribojo nuo savo kulto, dabar persivadinusio „Aleph“. Vis dėlto ši sekta niekada nebuvo uždrausta, o ekspertai sako, kad buvęs jos guru tebebuvo labai įtakingas.

Naujas guru?

Nepaisant siaubo, tebejaučiamo po „Aum Shinrikyo“ cheminės atakos ir kitų nusikaltimų, kai kurie ekspertai perspėdavo, kad įvykdyti mirties bausmę Sh. Asaharai ir jo sekėjams gali būti rizikinga.

Pasak jų, nebelikus Sh. Asaharos gali būti paskirtas naujas kulto lyderis – galbūt jo antrasis sūnus. Likę sektos nariai nužudytus savo bendražygius gali pradėti garbinti kaip „kankinius“.

Japonijos tarnybos nurodė esančios budrios ir pasiruošusios reaguoti į bet kokį mėginimą keršyti už šias egzekucijas. Vietos žiniasklaida nurodė, kad policija tikrina grupes, susijusias su „Aum Shinrikyo“ ir nuo jos atskilusiais kultais.

Penktadienį įvykdyti korimai buvo didžiausia grupinė egzekucija Japonijoje nuo 1911 metų, kai buvo pakarti 11 žmonių, rezgusių sąmokslą nužudyti imperatorių.

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pripažino, kad „Aum Shinrikyo“ veiksmai buvo „pasišlykštėtini“, bet pabrėžė, kad „mirties bausmė niekada nėra atsakymas“.