Japonijoje aušta nauja era
Ja­po­ni­jos im­pe­ra­to­riaus Aki­hi­to pa­si­trau­ki­mas ki­tais me­tais tie­sio­gi­ne pra­sme bus eros pa­bai­ga – baig­sis jo val­dy­mo lai­ko­tar­pis Hei­sei. Už už­da­rų du­rų jau pra­si­dė­jo de­ry­bos dėl nau­jos eros.

Japonija – vienintelė šalis pasaulyje – tebesinaudoja kiniško stiliaus kalendoriumi, susietu su imperatorių valdymo laikotarpiais. Didžiojoje planetos dalyje dabar jau 2018-ieji, o Japonijoje – 30-i Heisei metai, arba 30-i Akihito valdymo metai.

Nors Japonijoje plačiai paplitęs Grigaliaus kalendorius, vyriausybės dokumentuose, laikraščiuose ir komerciniuose kalendoriuose figūruoja imperatorių erų datos. „Kai turi eras, lengviau įsivaizduoti, kokie buvo laikai , – sakė didelės kalendorių gamintojos „Todan“ prezidentas Kunio Kowaguchi. – Pavyzdžiui, prisimename, kad burbulas sprogo Heisei pradžioje.“ Jis turėjo omenyje spekuliacijų paskatintą Japonijos ekonomikos krizę.

84 metų Japonijos imperatorius Akihito kitų metų pavasarį perleis sostą sūnui Naruhito.

Pranešama, kad artėjanti Heisei eros pabaiga netgi tapo veiksniu, iš dalies lėmusiu vyriausybės sprendimą šiemet įvykdyti mirties bausmes trylikai sektos, 1995 metais surengusios pražūtingą zarino ataką Tokijo metropolitene, narių. Kaip manoma, prieš naujos eros pradžią siekta padėti tašką dėl šių apokaliptinio kulto „Aum Shinrikyo“ („Aukščiausioji tiesa“) išpuolių. Visos 13 egzekucijų įvykdytos liepos mėnesį.

Nuo VII amžiaus, kai pradėta naudoti erų (jap. gengo) sistema, Japonijoje jų buvo beveik 250. Praeityje imperatoriai savo viešpatavimo metais keisdavo eros pavadinimą, nes norėdavo duoti naują pradžią po kokių nors gamtinių katastrofų ar krizių. Tačiau vėliau jos paprastai trukdavo visą monarcho valdymo laiką.

Iki 2019 metų gegužės, kai sosto įpėdinis princas Naruhito žengs į Chrizantemų sostą, liko maždaug aštuoni mėnesiai. Šalyje jau intensyvėja spėlionės dėl būsimos eros pavadinimo. Jį labiausiai nori išgirsti kalendorių gamintojai, tokie kaip K. Kowaguchi kompanija „Todan“, išleidžianti 10 mln. kalendorių per metus. Daugelyje jų pažymėtos ir vakarietiškos, ir imperatoriškosios datos.

Savo produktus „Todan“ ima spausdinti likus metams iki prekybos pradžios, tad jau dabar per vėlu į 2019-ųjų kalendorius įtraukti naują pavadinimą. K. Kowaguchi tikisi, jog sprendimas dėl 2020 metų kalendorių partijos bus priimtas laiku.

Nauja imperatoriškoji era bus pirma po informacinių technologijų revoliucijos, tad technologijų sektorius taip pat rengiasi perėjimui. Japonijoje naudojamą programinę įrangą, konvertuojančią vakarietiško ir imperatoriaus kalendorių datas, prasidėjus naujai erai teks atnaujinti. Be to, reikės sukurti naujo pavadinimo kodą ir šriftus.

Užduotis parinkti naujos eros pavadinimą patikėta vyriausybei. Ekspertus varžo būtinos sąlygos, kad jis būtų sudarytas iš dviejų hieroglifų, lengvai perskaitomas ir parašomas.