Izraelis sugriežtino Gazos Ruožo blokadą
Iz­rae­lis an­tra­die­nį su­griež­ti­no Ga­zos Ruo­žo blo­ka­dą ir užd­rau­dė ga­ben­ti į pa­les­ti­nie­čių ank­la­vą de­ga­lus per vie­nin­te­lę pre­kes pra­lei­džian­čią pe­rė­ją, nes iš šios te­ri­to­ri­jos lei­džia­mi pa­de­ga­mie­ji ait­va­rai su­kė­lė daug pa­sė­lių gais­rų žy­dų vals­ty­bės pu­sė­je.

Gynybos ministerija paskelbė šį sprendimą vėlai pirmadienį. Praeitą savaitę izraeliečiai jau sustabdė daugumos prekių gabenimą per perėją dėl pastaraisiais mėnesiais vykdytų atakų, kai Gazos Ruožo palestiniečiai leisdavo į Izraelį padegamuosius aitvarus ir balionus.

Degalų tiekimas bus sustabdytas iki sekmadienio, sakoma ministerijos pranešime. Be to, šešių jūrmylių (11 km) pločio priekrantės zona, kurioje Izraelis leidžia žvejoti Gazos Ruožo laivams, bus sumažinta iki (5,6 kilometro).

Kerem Šalomo prekių perėja liks atvira maisto produktų ir vaistų siuntoms, bet dėl jų praleidimo kiekvienu atveju bus sprendžiama atskirai.

„Atsižvelgdamas į (islamistų judėjimo) „Hamas“ tęsiamas teroristines pastangas, gynybos ministras Avigdoras Liebermanas, pasitaręs su (kariuomenės) štabo viršininku, nusprendė iki sekmadienio uždaryti Kerem Šalomą degalų ir dujų siuntoms“, – sakoma pranešime.

Gazos Ruožą kontroliuojantis „Hamas“, nuo 2008 metų jau triskart kariavęs su Izraeliu, pasmerkė šį žingsnį.

Islamistai pareiškė, kad praeitą savaitę įvestas prekių judėjimo suvaržymas prilygsta „nusikaltimui žmoniškumui“.

Gazos Ruožo palestiniečiai laiko padegamųjų priemonių leidimą į Izraelį laiko teisėtu pasipriešinimu, nukreiptu prieš ilgiau kaip dešimtmetį žydų valstybės vykdomą anklavo blokadą.

Uždaryta perėja yra vienintelė, praleidžiantis prekes iš Izraelio į Gazos Ruožą. Kita, Erezo perėja, yra skirta žmonėms.

Vienintelė kita perėja yra prie anklavo sienos su Egiptu. Pastaraisiais metais ji dažniausiai būdavo uždaryta, bet nuo gegužės vidurio Egiptas ją atidarė.

Izraelio žiniasklaida pranešė, kad Egiptas ketina uždaryti Rafacho perėją, bet ši informacija nebuvo patvirtinta.

Izraeliečių tarnybos sako, kad šimtai padegamųjų aitvarų ir balionų, leidžiamų iš anklavos kitapus apsauginės tvoros pasienyje, padarė didelės žalos aplinkiniams ūkiams.

Uždaryta perėja yra vienintelė, praleidžiantis prekes iš Izraelio į Gazos Ruožą. Kita, Erezo perėja, yra skirta žmonėms.

Izraelio ugniagesių tarnybos atstovas sakė, kad šiomis priemonėmis buvo sukelta apie 750 gaisrų ir kad išdegė apie 2,6 tūkst. hektarų. Padaryta žala vertinama milijonais šekelių (šimtais tūkstančių eurų).

Šeštadienį padėtis pasienyje ypač paaštrėjo, įvykus smarkiausiam nuo 2014 metų apsikeitimo ugnimi tarp Izraelio pajėgų ir palestiniečių kovotojų.

Izraelis surengė aviacijos smūgių, iš dalies reaguodamas į jau kelis mėnesius leidžiamus aitvarus su padegamosiomis bombomis, taip pat atsakydamas į besitęsiančius protestus ir susirėmimus Gazos Ruožo pasienyje.

Žydų valstybės pajėgos šeštadienį smogė dešimtims objektų, esą priklausančių anklave veikiantiems kovotojams. Per šias atakas žuvo du palestiniečiai paaugliai.

Tą pačią dieną iš „Hamas“ kontroliuojamos teritorijos į Izraelį buvo paleista apie 200 raketų ir minosvaidžio sviedinių. Keturi izraeliečiai buvo sužeisti vienai raketai pataikius į namą netoli sienos esančiame pietiniame Sderoto mieste.