Istorinis vizitas: į Vietnamą atplaukė JAV karo laivas
Į Viet­na­mą pir­mą kar­tą po ka­ro at­plau­kė JAV lėk­tuv­ne­šis, bu­vu­sioms prieš­inin­kėms stip­ri­nant sa­vo ka­ri­nius ry­šius ir sie­kiant at­sver­ti Pe­ki­no veiks­mus gin­či­ja­mo­je Pie­tų Ki­ni­jos jū­ro­je.

Pirmadienį atplaukęs „USS Carl Vinson“ keturias dienas stovės Vientamo centriniame regione esančiame Da Nango uostamiestyje. Į itin simboliškos kelionės programą įtrauktas apsilankymas per Vietnamo karą amerikiečių plačiai naudoto toksiško defolianto „Oranžinis agentas“ (Agent Orange) aukoms skirtame centre.

Tačiau kelionę temdo neslūgstanti įtampa Pietų Kinijos jūroje: Pekinas joje toliau stato dirbtines salas, kuriose galima įrengti karinius objektus. Dėl to labai nerimauja Vietnamas ir kitos į šią jūrą pretenduojančios šalys.

Nors Vašingtonas nereiškia pretenzijų į šį išteklių turtingą vandens kelią, jis ilgą laiką dėjo lobistines pastangas dėl laivybos ir skrydžių laisvės šioje teritorijoje, siekiant atsvaros didėjančiai Kinijos įtakai.

Pasak analitikų, praėjusį mėnesį Filipinuose apsilankiusio lėktuvnešio atplaukimas į Vietnamą yra proga Jungtinėms Valstijoms Azijoje pademonstruoti savo karinius pajėgumus.

„Tai JAV bandymas ... pademonstruoti Kinijai didžiulį karinio jūrų laivyno dalyvavimą Pietų Kinijos jūros rajone, (parodyti), kad JAV lieka įsipareigojusios“, – naujienų agentūrai AFP sakė Vietnamo ekspertas Carlas Thayeris.

Vietnamas dabar garsiausiai reiškia pretenzijas šiame regione, nes Kinijai draugiško prezidento Rodrigo Duterte valdomi Filipinai atsitraukė. Pretenzijų minimoje jūroje taip pat turi Taivanas, Malaizija ir Brunėjus.

R. Duterte atsisakė įgyvendinti svarbų, Manilai palankų tarptautinio tribunolo 2016 metų sprendimą dėl ginčo su Pekinu.

„Filipinai tiesiog pasidavė, Kinija nuolat militarizuoja ir jeigu JAV nebūtų šiame regione, Vietnamas neturėtų, kur slėptis“, – sakė C. Thayeras.

Amerikiečių lėktuvnešio atplaukimas taip pat vadinamas svarbiu abiejų buvusių nesutaikomų priešininkių santykiams, kurie labai smarkiai pasikeitė po karo pabaigos 1975 metais.

Nors JAV laivai ir anksčiau reguliariai atplaukdavo į Vietnamą, šios šalies uoste JAV lėktuvnešis stovės pirmą kartą.

Vietnamo užsienio reikalų ministerijos atstovė Le Thi Thu Hang sakė, kad šis apsilankymas „prisidės prie taikos, stabilumo, saugumo, bendradarbiavimo ir plėtros regione palaikymo“.

Atominiame „USS Carl Vinson“ yra 5,3 tūkst. jūreivių, pilotų ir įgulos narių, 72 orlaiviai. Iš Da Nango, kuris kažkada buvo svarbi JAV oro pajėgų bazė, laivas išplauks penktadienį.

Vizito metu taip pat bus surengtos draugiškos JAV jūreivių ir vietnamiečių krepšinio ir futbolo varžybos, numatomi apsilankymas našlaičių prieglaudoje ir laivyno orkestro koncertai.