Ispanija tūžta dėl Flandrijos politiko pastabų
Bel­gi­jos Fland­ri­jos re­gio­no par­la­men­to pir­mi­nin­kas ne­se­niai vėl iš­reiš­kė par­amą ka­ta­lo­nams. Kan­di pa­sta­ba su­kė­lė Is­pa­ni­jos pa­si­pik­ti­ni­mą ir pa­kurs­tė pa­sta­ruo­ju me­tu gi­lė­jan­tį dip­lo­ma­ti­nį konf­lik­tą.

Praėjusią savaitę per fotografijos parodos, skirtos Katalonijos nepriklausomybei paremti, atidarymo ceremoniją Flandrijos parlamento pirmininkas Janas Peumansas kritikavo Ispanijos pastangas užgniaužti pernai Katalonijoje vykusį referendumą. „Kiekvienas, kuris naudoja smurtą prie balsadėžių, naikina demokratiją“, – pažymėjo jis ir pridūrė, kad politikų įkalinimas taip pat yra smurto aktas.

J. Peumansas rugsėjį išsiuntė viešą paramos laišką buvusiai Katalonijos parlamento pirmininkei Carme Forcadell, kuri šiuo metu sėdi kalėjime dėl savo veiksmų siekiant nepriklausomybės. Tame rašte Flandrijos parlamento pirmininkas pavadino jos sulaikymą klastingu aktu ir įrodymu, kad Ispanijos centrinė vyriausybė negali būti modernios demokratinės Europos Sąjungos dalis.

J. Peumansas priklauso už Belgijos flamandų regiono nepriklausomybę pasisakančiai partijai N-VA. Flandrijoje gyvena 6,5 mln. žmonių. Čia veikia stiprus nacionalistinis judėjimas, kuris vieną dieną tikisi atsiskirti nuo prancūziškai kalbančios pietinės šalies dalies.

Ėmėsi veiksmų

Ispanijos užsienio reikalų ministras Josepas Borrellis antradienį iškvietė Belgijos ambasadorių Marcą Calcoeną pasiaiškinti dėl tokių Flandrijos parlamento pirmininko pastabų. Šios, kaip teigiama pareiškime, yra nepriimtinos ir netinkamos valstybei, kurią Madridas laiko savo drauge ir sąjungininke.

J. Borrellis vėliau patvirtino, kad Flandrijos oficialiam atstovui Madride Andre Hebbelinckui panaikinamas diplomato statusas ir imunitetas. Jis bus paprastas Belgijos ambasados ​​darbuotojas. Ispanijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad nepripažins jokio kito Flandrijos atstovo.

A. Hebbelinckas savo ruožtu teigė, jog Ispanijos diplomatijos vadovo sprendimas buvo neteisingas. „Negalima atšaukti diplomato įgaliojimų. Tai įmanoma padaryti tik tada, jei vyriausybė, kuriai jis atstovauja, padarė klaidą“, – sakė jis ir pridūrė, kad taip tikrai nėra.

Pasak Belgijos žiniasklaidos, Flandrijos ministras pirmininkas Geertas Bourgeois pavadino Ispanijos sprendimą labai nedraugišku veiksmu. „To dar nėra buvę per visą Europos Sąjungos istoriją“, – sakė jis Flandrijos radijo stočiai VRT. Trečiadienį G. Bourgeois pranešė, kad ketina kuo greičiau iškviesti Ispanijos ambasadorių.

Flandrijos nacionalistinės dešiniųjų partijos „Flamandų interesas“ nario Chriso Janssenso žodžiais, J. Peumansas yra vienas iš nedaugelio politikų, turinčių drąsos pasmerkti žmogaus teisių pažeidimus Ispanijoje. Tuo metu Flamandų liberalų demokratų partijos atstovas Rikas Daemsas atkreipė dėmesį, jog J. Peumansas nekalbėjo viso Flandrijos parlamento vardu, tai veikiau buvo jo asmeninė nuomonė.

Katalonijos politikų persekiojimas ir kalinimas visoje Ispanijoje ir už jos ribų kursto debatus./politico.eu nuotrauka

Didėja spaudimas

Dvišaliai santykiai jau kurį laiką yra apkartę. Ispanijos ieškomas nušalintas Katalonijos lyderis Carlesas Puigdemont'as šiuo metu gyvena Belgijoje, į kurią jis pabėgo pernai spalį. Čia jis rengia spaudos konferencijas, filmuoja pareiškimus ir buria savo šalininkus. Ispanijos teisėsauga jam yra iškėlusi rimtus kaltinimus, už kuriuos gresia įkalinimas iki 25 metų, tačiau Belgija atsisako jį išduoti.

Madridas jau beveik metus arešte laiko devynis katalonų nepriklausomybės šalininkų lyderius. Šiems veikėjams iškelti kaltinimai yra susiję su jų vaidmeniu, kai Katalonija pernai spalį mėgino atsiskirti nuo Ispanijos. Jų kalinimas visoje Ispanijoje ir už jos ribų kursto karštus debatus.

Janas Peumansas: „Kiekvienas, kuris naudoja smurtą prie balsadėžių, naikina demokratiją.“

Ispanijos socialistų vadovaujama vyriausybė sulaukia vis didesnio spaudimo paleisti sulaikytuosius. Šią savaitę šimtai katalonų Barselonoje surengė protestus. „Jiems nepavyko jo neutralizuoti ar susilpninti. Priešingai, Jordi Cuixarto įsitikinimai tik dar labiau sustiprėjo“, – kalbėjo į protestą atėjusi šio politiko draugė.

Diplomatijos vadovas J. Borrellis, kuris pats yra katalonas, rugsėjį yra sakęs, kad asmeniškai jam būtų buvę priimtiniau, jog teisėjas nepriklausomybės šalininkams būtų skyręs ne įkalinimą, o kitokią kardomąją priemonę.

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas, kuris stengiasi sumažinti bruzdėjimą regione, teisinasi negalįs kištis, nes tai yra teisėjų rankose. „Ispanija yra demokratiška, ji pripažįsta teritorinę įvairovę ir turi vienus aukščiausių demokratijos standartų pasaulyje“, – neseniai sakė jis.