Iranietės nebenori privalomo hidžabo
Ira­ne in­ten­sy­vė­jant pro­tes­tui dėl ska­rų, ku­rios mo­te­rims yra pri­va­lo­mos nuo 1979 me­tų Is­la­mo re­vo­liu­ci­jos, Te­he­ra­no po­li­ci­ja areš­ta­vo 29 be šio gal­vos ap­dan­ga­lo pa­si­ro­džiu­sias pro­tes­tuo­to­jas, penk­ta­die­nį pra­ne­šė ša­lies ži­niask­lai­da.

Areštuotos moterys buvo apkaltintos viešosios tvarkos pažeidimais ir perduotos prokuratūrai, pranešė naujienų agentūros „Fars“, ILNA ir „Tasnim“. Daugiau detalių pranešimuose nepateikiama.

Vyriausiasis prokuroras Mohammadas Jafaras Montazeri trečiadienį neteikė didelės reikšmės intensyvėjantiems protestams ir pavadino juos „nereikšmingais, vaikiškais“ veiksmais, kuriuos galbūt kursto užsieniečiai.

Jo buvo paklausta apie moterį, šią savaitę sulaikytą už tai, kad ji judrioje gatvėje be privalomos skaros stovėjo ant pašto dėžės.

Socialinėje žiniasklaidoje išplito precedento neturinčios nuotraukos, kuriose matyti mažiausiai 11 taip pat protestuojančių moterų.

Garsus žmogaus teisių advokatas antradienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad vienai sulaikytų moterų buvo paskirtas daugiau kaip 80 tūkst. eurų užstatas.

M. J. Montazeri sakė, kad hidžabo taisyklių, kurios numato skaras ir kuklią aprangą, nepaisančias moteris tikriausiai skatina pašaliniai.

Tačiau net religijos atžvilgiu konservatyvūs iraniečiai reiškė paramą protestams; daug kas sakė, kad religinės taisyklės turėtų būti asmeninis pasirinkimas.

Mažiausiai dviejose trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ išplatintose nuotraukose matyti moterys tradiciniais juodais drabužiais, stovinčios ant pašto dėžių su užrašais, palaikančiais moterų pasirinkimo laisvę.

Vienos tų moterų plakate buvo parašyta: „Man labai patinka mano hidžabas, bet esu prieš privalomą hidžabą.“

Aktyvistė Azar Mansouri, priklausanti reformas remiančiai partijai „Irano islamo liaudies sąjunga“, sakė, kad bandymai kontroliuoti moterų aprangą daug dešimtmečių buvo nesėkmingi.

„Moterys savo nepritarimą tokiam jėgos požiūriui rodo pačia savo apranga, nuo priešinimosi (nurodymams) dengti plaukus iki ilgaaulių ir tamprių nešiojimo“, – šią savaitę tviteryje rašė ji.

Pastaraisiais metais moterys vis dažniau nepaisydavo šalies aprangos taisyklių ir dažnai leisdavo skaroms nukristi ant pečių.

Moralės policija kažkada griežtai taikydavo aprangos taisykles, bet nuo 2013 metų, kai į valdžią atėjo didesnes pilietines laisves žadėjęs prezidentas Hassanas Rouhani, tokie atvejai – daug retesni.

Protestuotojos, regis, seka pavyzdžiu moters, kuri gruodžio mėnesį be skaros stovėjo judrioje Teherano Revoliucijos gatvėje ir mojavo prie lazdos pritvirtintu baltu šaliku.

Pranešama, kad ji buvo sulaikyta kone mėnesį ir vėliau nebesistengė atkreipti į save dėmesio.