Ieško būdų opiatų epidemijai pažaboti
Jung­ti­nės Ame­ri­kos Vals­ti­jos pa­sta­rai­siais me­tais in­ten­sy­viai, bet su­nkiai gru­mia­si su nar­ko­ti­kų prob­le­ma. Čia ypač daug žmo­nių mirš­ta per­do­za­vę psi­cho­tro­pi­nių me­džia­gų. Vis­gi vie­nas JAV moks­li­nin­kas skel­bia­si su­kū­ręs kai ką ypač svar­baus. Tai ne­bus pa­na­cė­ja, iš­gy­dan­ti nuo nar­ko­ma­ni­jos, bet tei­gia­mus po­ky­čius ža­da di­de­lius.

Situacija grėsminga

Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigia vadinamoji opiatų epidemija. Tai mirtys nuo perdozavimo receptiniais medikamentais, įvairių rūšių narkotikais, tarp jų dažniausiai heroinu. Pasak JAV Kovos su narkotikais valdybos, problema išties pasiekė epideminį lygį. 2016 m. šalyje perdozavę opiatų mirė daugiau kaip 42 tūkst. žmonių. Šis skaičius didžiausias per visą laiką, kai buvo renkami tokie duomenys.

Pernai spalį JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią krizę paskelbė nacionalinio masto pavojumi visuomenės sveikatai. Tiesmuka retorika garsėjantis prezidentas ne kartą viešai siūlė narkotikų platintojams taikyti mirties bausmę.

Tiesa, kovos su mirčių nuo narkotikų kontekste daug aukštų JAV valstybės pareigūnų kartoja dar prezidento Ronaldo Reigano laikais išpopuliarintą frazę „Tiesiog pasakyk NE“ (Just say no – angl.).

Siūlo naują gydymą

Nesutariant dėl būdų, kaip stabdyti opiatų epidemiją, kai kurie ekspertai įsitikinę, kad laikas frazei „Pasakyk ne“ pasakyti „ne“. Pasak jų, priklausomybė nėra laisvos valios klausimas, kaip daug kas norėtų manyti. Priklausomybė – tai smegenų liga, kuri turi būti gydoma kaip ir visos lėtinės ligos. Galima paraginti narkotikams pasakyti „ne“ nebent tokį žmogų, kuris neseniai pirmą kartą išbandė kokią nors lengvesnę narkotinę medžiagą.

O kai kalbama apie priklausomybės ligą, susiformavusią nuo ilgalaikio stiprių narkotikų vartojimo, minėtoji frazė skamba tiesiog juokingai. Tokios nuomonės yra ir imunologas dr. Garis Matijasas (Gary Matyas) iš Valterio Rido karinio tyrimų instituto. Pastarosiomis dienomis dėmesio sulaukė visiškai nauja, kol kas tik eksperimentinė, šio specialisto sukurta vakcina. Ji būtų skiriama žmonėms, jau turintiems priklausomybę nuo opiatų.

Nebūtų narkotiko pakaitalas

G. Matijasas išradimą jau daugelį kartų sėkmingai išbandė su laboratorinėmis pelėmis ir žiurkėmis.

Vakcinai sėkmingai suveikus, ji stabdytų opiatus, efektyviai blokuodama jiems patekimą į smegenis. Tuo pat metu, pasak G.Matijaso, ji neturėtų įtakos kitų narkomanams skiriamų vaistų poveikui, kaip, pavyzdžiui, metadonas ar buprenorfinas.

Kita vertus, kalbant apie metadoną, jo nauda vertinama nevienareikšmiškai. Metadonas padeda įveikti heroino ir panašių narkotikų abstinenciją, bet pats, iš esmės būdamas opioidinis narkotikas, yra pakankamai pavojingas. Metadono irgi galima perdozuoti ir tai taip pat kelia pakankamai didelį pavojų gyvybei. Metadono abstinencija irgi yra didelė, kankinanti. Juodojoje rinkoje sąlyginai pigiai įsigiję šį medikamentą narkomanai jį vartoja kaip išmano, taip keldami pavojų savo gyvybei.

G.Matijaso vakcina yra sukurta taip, kad gamintų didelį kiekį antikūnų. „Susileidus heroiną, antikūnai pasisavina tiek heroino, kiek daugiausiai įmanoma, suriša jį ir opiatas nebegali patekti į kraują ir smegenis. Taigi, nėra ir apsvaigimo. Tikėtina, kad vėliau heroinas pasišalina iš organizmo tuštinantis, kaip bet kuris kitas produktas“,– teigė mokslininkas

Platus panaudojimas – dar negreitai

Vakcina dar turės būti išbandyta su žmonėmis. O tai nėra greitas procesas. G.Matijasas su kolegomis prognozuoja, kad gali praeiti ir dešimtmetis ar daugiau, kol ji taps licencijuotu produktu. Dar nėra aiškiai nustatyta, kokio dydžio dozės turėtų būti skiriamos žmonėms ir kaip dažnai vakcina turėtų būti leidžiama. Kol kas G.Matijasą drąsina tik sėkmė su laboratorinėmis pelėmis ir žiurkėmis.

Verta paminėti ir tai, jog vakcina nepanaikintų priklausomybe sergančio žmogaus noro vartoti narkotikus, tačiau, neleisdama veikti opiatams, ji išgelbėtų nuo atkritimo ar perdozavimo.

Tarp kitko

Opiatai (opioidai) – tai iš opiumo (gaunamo iš aguonų) gaminami stiprūs nuskausminamieji. Tokie, kaip oksikodonas, hidrokodonas (geriau žinomas kaip vikodinas) ir ypač stiprūs, kaip fentanilis, morfinas, heroinas. Pastarasis jau nuo seno daug geriau žinomas, kaip vienas stipriausių ir pavojingiausių narkotikų, naudojamas ne skausmui malšinti, o smarkiai atsipalaiduoti, apsvaigti, sukelti euforiją. Jis, kaip ir kiti opiatai sukelia didžiulę priklausomybę. Heroino lengva perdozuoti, o tai dažnai pasibaigia mirtimi.