Įdomūs faktai apie Latviją
Lap­kri­čio 18-ąją Lat­vi­ja mi­ni sa­vo ne­prik­lau­so­my­bės 100-ąsias me­ti­nes. Ta pro­ga siū­lo­me pa­si­ti­krin­ti, ar daug ži­no­me apie sa­vo kai­my­nus.

1. Latvijoje gyvena 1,9 mln. žmonių. Maždaug kas trečias yra įsikūręs sostinėje Rygoje. Šis miestas kartais dar vadinamas Mažuoju Šiaurės Paryžiumi.

2. Šalyje yra du UNESCO pasaulio paveldo objektai – Rygos senamiestis, garsėjantis art nouveau architektūra, ir mažiau žinomas Struvės geodezinis lankas.

3. Dabartinės vėliavos dizainas nesikeičia nuo 1280 metų. Teigiama, kad pasaulyje už ją senesnė yra tik Danijos vėliava.

4. XVII amžiuje Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės (dabartinė Latvijos teritorija) valdovas įkūrė dvi kolonijas – Kuršo Gambiją (dabartinė Džeimso sala Afrikoje) ir Naująjį Kuršą (dabartinė Tobago sala pietinėje Karibų jūros dalyje).

5. Maždaug 54 proc. Latvijos dengia miškai, o 10 proc. – pelkės. Tai viena žaliausių Europos valstybių, kurioje gyvena itin reti juodieji gandrai.

6. Latvijoje yra 12 tūkst. upių ir daugiau negu 3 tūkst. ežerų. Gauja – ilgiausia upė.

7. Latviai gali džiaugtis maždaug penkis kartus ilgesniu negu Lietuvos pajūriu. Jis driekiasi apie 500 kilometrų.

8. Maždaug 20 proc. Latvijos teritorijos yra saugoma. 2012 metais Jeilio universiteto (JAV) mokslininkų kasmetiniame Aplinkos gerovės indekse Latvija buvo antroje vietoje.

9. Nacionalinis paukštis yra baltoji kielė. Daugeliui smalsu, kodėl ji nuolat kilnoja uodegą. Toks elgesys, anot mokslininkų, galėtų būti laikomas perspėjimu arba viliojimu.

10. Gaizinkalnas yra aukščiausia Latvijos kalva, siekianti 312 metrų virš jūros lygio. Konkuruodami su Estijos kalva Sūr Munamegiu (318 metrų) – aukščiausia Baltijos šalyse, latviai bandė ant jo viršūnės pastatyti bokštą ir pralenkti kaimynus. Tačiau statinys taip ir liko nebaigtas.

11. Latvės yra aukščiausios pasaulyje – vidutinis ūgis – apie 170 centimetrų.

12. Krepšinis laikomas Latvijos nacionaline vasaros sporto šaka. Tarp garsių žaidėjų minima Uljana Semionova. 2,1 m ūgio sportininkė – daugkartinė Europos, pasaulio ir 2 kartus olimpinė čempionė. Tai pirmoji ne JAV krepšininkė, priimta į Krepšinio šlovės muziejų Springfilde.

13. Į JAV iš Rygos emigravęs Jacobas W. Davisas pirmasis sugalvojo kelnių kišenes sutvirtinti metalinėmis kniedėmis. 1873 metais kartu su Leviu Straussu jie patentavo produktą ir tai buvo pasaulį pavergusių džinsų pradžia.

14. Latvių keliautojas, tyrinėtojas Aleksandras Laimė yra pirmas žinomas vakarietis, 1949 metais sausuma pasiekęs Anchelio krioklį (Venesuela).

15. Ventos slenkstis Kuldygoje – plačiausias Europos krioklys. Jo plotis kinta priklausomai nuo upės vandeningumo ir gali siekti apie 280 metrų.

16. Abavos upės dešiniajame krante esantis 33,7 m aukščio Sabilės Vyno kalnas yra šiauriausias pasaulyje vynuogynas po atviru dangumi. Šiuo metu čia auga apie 25 veislių vynuogių krūmai. Populiariausia jų – „Zilga“.

17. Rygos juodasis balzamas – tradicinis žolelių gėrimas. Naudojamas liaudies medicinoje kaip priemonė nuo persišaldymo ir virškinimo problemų. Pasak legendos, imperatorienė Jekaterina II lankydamasi Latvijoje susirgo, bet išgėrusi balzamo pasveiko.

18. Vienas garsesnių Latvijos delikatesų – nėgė arbatos arba kavos drebučiuose. Žuvis trumpai apkepama, paverdama arbatoje ar kavoje, tada paslegiama tame skystyje ir atšaldoma.

19. Latvijoje interneto greitis yra vienas sparčiausių pasaulyje. Nuo šios nedidelės valstybės atsilieka Didžioji Britanija, JAV, Prancūzija.

20. Latvija sukūrė pirmąjį pasaulyje miniatiūrinį fotoaparatą „Minox“. Jį 1937–1943 metais gamino Valstybinis elektrotechnikos fabrikas. Šis unikalus prietaisas greitai užkariavo pasaulio rinką ir tapo populiarus net JAV.