Į Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmečio ceremoniją susirinko Pasaulio lyderiai
 Ly­jant lie­tui, pa­sau­lio ly­de­riai sek­ma­die­nį at­vy­ko prie Par­yžiaus Trium­fo ar­kos, kad pa­mi­nė­tų Pir­mo­jo pa­sau­li­nio ka­ro pa­bai­gos šim­tą­sias me­ti­nes.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas prie Nežinomo kareivio kapo memorialo pėsčiomis palydėjo dešimtis valstybių ir vyriausybių vadovų, įskaitant Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ir Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau.

Minėjimo ceremonijoje dalyvauja ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, JAV prezidentas Donaldas Trumpas bei Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Dalia Grybauskaitė: „Pamokos turi būti išmoktos“

Minėdama Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmetį žmonija turi išmokti jo pamokas, nes šiandien matomos tos pačios tendencijos, kaip iš prieš šimtą metų, teigia Lietuvos prezidentė.

„Šiandien, kaip ir tuomet, matomos tos pačios paralelės – kai geopolitinės ambicijos priešinamos tarptautinei teisei, bandoma griauti daugiašalę pasaulio sistemą, traukiamasi iš globaliai taikai ir gerovei svarbių susitarimų, stiprėja radikalizmas, ultranacionalizmas ir šovinizmas“, – teigiama Prezidentūros pranešime.

Prezidentė priminė, kad būtent per šį karą pirmą kartą panaudotas ir šiandien tarptautinių sutarčių draudžiamas cheminis ginklas dabar ciniškai naudojamas prieš civilinius gyventojus Sirijoje ar net Europos teritorijoje taikos metu.

Neišvengta incidentų

Prancūzijos policija sekmadienį sustabdė dvi krūtines apsinuoginusias protestuotojas, siekusias prasibrauti link JAV prezidento Donaldo Trumpo kortežo, kuriame JAV valstybės vadovas važiavo į Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmečio minėjimo renginius Eliziejaus laukuose.

Viena iš protestuotojų, ant kurios kūno buvo užrašyti įvairūs šūkiai, peršoko per užtvarą ir sugebėjo prasibrauti iki vos kelių metrų nuo kortežo pabaigos, kuomet ją sustabdė policijos pareigūnas. Televizijos kameros taip pat užfiksavo, kaip policininkai išveda ir antrąją protestuotoją.

Ina Ševčenko, viena radikalaus feminisčių judėjimo „Femen“ lyderių, socialiniame tinkle „Twitter“, regis, prisiėmė atsakomybę už šį protestą.

„FEMEN aktyvistės dukart „pasveikino“ @realDonaldTrump kortežą, kol jis vyko prie Triumfo arkos“, – parašė ji.

Dėl saugumo pažeidimo kortežas trumpam stabtelėjo, tačiau vėliau vėl pajudėjo link Triumfo arkos, kur vyksta Pirmojo pasaulinio karo paliaubų šimtmečio minėjimas, kuriame dalyvauja apie 70 pasaulio lyderių.

Šeštadienio ryte trys „Femen“ aktyvistės prie Triumfo arkos buvo surengusios demonstraciją, siekdamos pasmerkti „karo nusikaltėlius“ į minėjimo ceremoniją Paryžiuje atvykusių svečių gretose.

Moterys laikė plakatus, aptaškytus netikru krauju, ant kurių buvo parašyta, be kita ko, „Sveiki atvykę, karo nusikaltėliai“. Aktyvistės taip pat buvo apsinuoginusios krūtines, ant kurių buvo užrašyta „Netikri taikdariai“ ir „Tikrieji diktatoriai“.

„Dauguma jų yra diktatoriai, kurie nepaiso žmogaus teisių“, – pareiškė 24 metų protestuotoja Tara Lacroix, kurią kartu su dviem kitomis aktyvistėmis sulaikė policija.