Gedi nužudyto Gdansko mero
Tūks­tan­čiai žmo­nių vi­so­je Len­ki­jo­je pir­ma­die­nio va­ka­rą iš­ėjo į gat­ves ati­duo­ti pa­gar­bos Gdans­ko mies­to cen­tris­ti­nių pa­žiū­rų me­rui, mir­ti­nai su­ba­dy­tam per di­de­lį lab­da­ros ren­gi­nį, vy­ku­sį sa­vait­ga­lį.

Į krūtinę ir pilvą sunkiai peiliu sužalotas 53 metų meras Pawelas Adamowiczius mirė pirmadienio popietę. Gydytojams nepavyko išgelbėti jo gyvybės. „Visos mūsų pastangos buvo bergždžios. Nesugebėjome išgelbėti mero“, – lenkų žiniasklaidai sakė Gdansko universitetinės ligoninės vedėjas Tomaszas Stefaniakas.

Naujienų agentūra PAP pranešė, kad keliolikoje Lenkijos miestų buvo surengtos gedulo eitynes. Tūkstančiai žmonių išėjo į gatves Gdansko uostamiestyje, kuriam P. Adamowiczius vadovavo du dešimtmečius. Daugelis nešė žvakes arba miesto vėliavas.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas atskrido į gimtąjį miestą dalyvauti eitynėse už savo draugo ir buvusio politinio sąjungininko atminimą. Kreipdamasis į P. Adamowiczių jis tarė: „Visada buvai ten, kur reikėdavo parodyti gerą ir drąsų veidą bei stoti prieš blogį.“

Dar tūkstančiai žmonių dalyvavo gedulingame budėjime sostinėje Varšuvoje, kurios meras Rafalas Trzaskowskis kreipėsi į minią stovėdamas po transparantu su užrašu „Sustabdykite neapykantą!“

Sekmadienio vakarą įvykdytas išpuolis prieš P. Adamowiczių, garsėjusį liberaliomis pažiūromis ir oponavimu dabartinei valdančiajai partijai „Teisė ir teisingumas“, sukrėtė šalį. Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paskelbė nacionalinį gedulą Gdansko mero laidotuvių dieną.

Europos Parlamentas nužudytą lenkų politiką pagerbė tylos minute. Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris perdavė „nuoširdžiausią užuojautą“ savo institucijos vardu.

„Sudie, Pawelai, mes tave prisiminsime“, – tviteryje parašė Lechas Walesa, Lenkijos antikomunistinio judėjimo lyderis, taip pat gimęs Gdanske ir ten pradėjęs politinę veiklą.

P. Adamowiczius buvo laikomas progresyvių pažiūrų veikėju. Jis pasisakydavo už LGBT bendruomenės teises ir mažumų toleranciją. Meras taip pat demonstravo solidarumą su žydų bendruomene, kai praėjusiais metais buvo išdaužyti miesto sinagogos langai, ir griežtai pasmerkė šį vandalizmo atvejį.

„Labai jo pasigesime“, – naujienų agentūrai AFP tvirtino 35 metų mokytoja Agnieszka Naruszewicz. Pasak jos, velionis meras buvo malonus, draugiškas, nuolat besišypsantis žmogus.

Tokie išpuoliai Lenkijoje reti. Per panašų incidentą 2010 metais ginkluotas užpuolikas nušovė vieną „Teisės ir teisingumo“ regioninės būstinės darbuotoją, kitą subadė peiliu. Pastarasis liko gyvas.