Galima Angelos Merkel įpėdinė žada Vokietijai naują erą
Li­ko mė­nuo, kai Krikš­čio­nių de­mo­kra­tų są­jun­gos (CDU) de­le­ga­tai su­va­žiuos į Ham­bur­gą ir rinks nau­ją par­ti­jos ly­de­rį. Kais­ta ais­tros dėl šio pos­to, mat kan­di­da­tai vis gar­siau reiš­kia sa­vo nuo­mo­nę. Vie­na to­kių yra An­neg­ret Kramp-Kar­ren­bauer, ku­ri kar­tais dar va­di­na­ma mi­ni Mer­kel.

Dabartinė CDU generalinė sekretorė laikoma artimiausia kanclerės patikėtine ir realia pretendente perimti partijos vairą. Tačiau, kaip sako kandidatė, buvimas neoficialia Angelos Merkel favorite yra ir prakeiksmas, ir palaiminimas.

Daugelis abejoja, ar 56-erių A. Kramp-Karrenbauer gali pasiūlyti ką nors naujo. Vis dėlto politikė pabrėžia, kad A. Merkel šešėlyje tikrai nebus. Anot jos, ši era baigiasi. A. Kramp-Karrenbauer žada atversti naują Vokietijos istorijos puslapį.

Ironiška konservatorė

2011–2018 metais A. Kramp-Karrenbauer buvo populiari nedidelio Saro krašto premjerė. Politikės žvaigždė sužibo per sunkias koalicijos derybas su centro kairės socialdemokratais.

Vokiečių leidinio „Handelsblatt Global“ redaktoriaus pavaduotoja Allison Williams sako, kad politikės gerbėjai laiko ją inteligentiška, linkusia į ironiją. Tuo metu kritikams ši politikė atrodo pernelyg konservatyvi, be to, jai trūksta ugningos retorikos ir yra panaši į A. Merkel.

2015 metais politikė įžiebė diskusiją, kai pareiškė, jog tos pačios lyties asmenų santuokos atvertų kelią kraujomaišai ir poligamijai. Ji taip pat prieštaravo abortų reklamai.

Jeigu būtų paskirta vadovauti partijai, A. Kramp-Karrenbauer galėtų tapti kita Vokietijos kanclere. Tuomet daugeliui tektų išmokti tarti nelengvą lyderės vardą ir pavardę, kuri vokiečių žiniasklaidoje trumpinama AKK. Kai kas mano, kad pirmalaikiai parlamento rinkimai galėtų vykti jau kitąmet.

CDU atnaujinimas

Trečiadienį Berlyne per konferenciją generalinė sekretorė teigė, kad partijos nariai yra nusivylę ir susirūpinę dėl blogo CDU pasirodymo Heseno žemės vietos rinkimuose. Maža to, naujos nuomonės apklausos rodo, kad parama centro dešinės partijai ir pragmatiškai jos politikai po truputį mažėja.

Kraštutinės dešinės partija „Alternatyva Vokietijai“ neabejotinai pasinaudojo A. Merkel nesėkme kontroliuojant migracijos srautą. Tačiau pastarieji žemių vietos rinkimai atskleidė, kad žalieji taip pat atėmė nemažai balsų iš konservatorių. CDU nežino, kaip susigrąžinti prarastus rinkėjus.

Gal naujų vėjų įpūstų naujas partijos vadovas? A. Kramp-Karrenbauer turi daugiau politinės patirties negu du pagrindiniai jos varžovai – finansininkas Friedrichas Merzas, nedalyvavęs politikoje beveik dešimt metų, ir sveikatos apsaugos ministras Jensas Spahnas, pasižymintis populistine retorika.

Nors yra centristinių pažiūrų, uoli katalikė A. Kramp-Karrenbauer pasisako už griežtesnę imigracijos politiką.

Jeigu A. Merkel išbūtų visą kanclerės kadenciją iki 2021 metų, jai paprasčiau būtų dirbti su A. Kramp-Karrenbauer, jei ši būtų išrinkta CDU pirmininke. Tačiau įvairios nuomonių apklausos rodo, kad nedidelę persvarą šiuo metu turi F. Merzas.

Migracijos problema

Nors yra centristinių pažiūrų, uoli katalikė A. Kramp-Karrenbauer pasisako už griežtesnę imigracijos politiką. Jos pasirinkimas galėtų nuraminti bruzdėjimą šalyje.

A. Kramp-Karrenbauer kritikavo A. Merkel sprendimą 2015 metais atverti sienas pabėgėliams. Ji reiškė nuogąstavimą, kad per pastaruosius metus dėl to labai krito partijos populiarumas ir toks žingsnis supriešino narius. „Tai yra problema, apie tai reikia kalbėti“, – žurnalistams sakė A. Kramp-Karrenbauer. Jos teigimu, tai, kas nutiko 2015-aisiais, neturėtų pasikartoti.

Praeitą savaitę J. Spahnas pavadino migraciją baltu drambliu kambaryje. Leidinyje „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ išspausdintame straipsnyje jis teigė, kad daugelis šalies gyventojų vis dar diskutuoja apie tai ir neatsikrato minties, jog valdžia tuomet nesugebėjo suvaldyti padėties. Tiek J. Spahnas, tiek F. Merzas ragino CDU grįžti prie pagrindinių vertybių – saugumo ir teisės viršenybės.

A. Kramp-Karrenbauer pažymėjo, kad į saugumą reikia žvelgti plačiau. Jos žodžiais, Vokietija visų pirma yra Šengeno zonos narė, o atviros sienos ir laisvas žmonių judėjimas kelia didelių iššūkių. Jos manymu, sutartis turi trūkumų, reikia ją tobulinti.