Estija – ne kurortas Rusijos šnipams
Re­mian­tis nau­jau­sia Es­ti­jos sau­gu­mo po­li­ci­jos Ka­Po at­as­kai­ta, per pa­sta­ruo­sius pus­tre­čių me­tų Ta­li­nas su­ga­vo bent 10 Ru­si­jos šni­pų.

Kaip portale buzzfeed.com rašo Holgeris Roonemaa, paskutinis estų kontržvalgybos laimikis – 4 rusų šnipai, tarp kurių yra politinio prieglobsčio pasiprašęs žvalgybos darbuotojas ir programišius, ketinęs surengti kibernetinę ataką prieš vyriausybinius tinklus.

Metų pradžioje Estija ir Rusija ties valstybės siena taip pat apsikeitė sugautais šnipais.

Kaip teigiama KaPo metinėje ataskaitoje, Rusijos karinė žvalgyba GRU Estijoje veikia vis agresyviau ir vis aktyviau ieško agentų, galinčių suteikti prieigą prie vyriausybinių kompiuterių tinklų.

Vienas iš paviešintų šnipų – Michailas Petrovas – kovos menų treneris iš Pskovo. Valdžios nemalonę jis užsitraukė po to, kai viešumoje pasirodė nuotraukos, darytos 76 oro desanto divizijos bazėje. Juose vaizduoti prieš karą Ukrainoje agituojantys piešiniai. Kaltinimai dėl šių piešinių buvo suversti Michailui Petrovui ir jis nusprendė bėgti į Estiją. Kaip jis pasakojo pats, Estijos sieną kirto dėvėdamas tik šortus ir marškinėlius, o kuprinėje turėdamas tik kimono.

Tai, kad Rusijoje persekiojami žmonės bėga ieškoti prieglobsčio į Estiją – ne naujiena. Tačiau Michailo Petrovo prieglobsčio prašymas ėmė strigti. KaPo tyrimas atskleidė, kad į Estiją kovos menų treneris bėgo ne persekiojamas, o Rusijos FSB nurodymu. Paaiškėjo, kad anksčiau Tartu gyvenęs Michailas Petrovas FSB naudai darbavosi jau daugiau nei 20 metų ir teikė Maskvai informaciją apie KaPo pastatus, automobilius ir su saugumo policija kontaktavusius asmenis.

Kaip teigė KaPo vadovo pavaduotojas Aleksandras Tootsas, saugumo policija visiškai neatmetė tikimybės, kad Michailas Petrovas iš tiesų ieškojo prieglobsčio, nes pastaraisiais metais dalyvavo Alkesejaus Navalno ir Michailo Chodorkovskio opozicinių organizacijų veikloje Pskove.

Bet kuriuo atveju, už ankstesnę veiklą, nukreiptą prieš Estijos nepriklausomybę ir suverenitetą Michailas Petrovas buvo nuteistas 5 metams kalėjimo.

Anot KaPo ataskaitos, FSB nevengia ir smulkių nusikaltėlių pagalbos bei verbuoja sugautus kontrabandininkus. Vienas tokių – Albertas Provornikovas. Sulaikytas Rusijoje jis sutiko bendradarbiauti su FSB ir teikti jai informaciją apie Estijos pasieniečių postus ir pasienyje esančius saugumo policijos bei armijos objektus.

Vienas iš išaiškintų GRU agentų – Artemas Zinčenka šiemet buvo iškeistas į estų verslininką, apkaltintą šnipinėjimu Rusijoje. Neseniai taip pat atskleista ir ketvirtojo šnipo tapatybė. Tai – Ilja Tichanovskis, taip pat dirbęs Rusijos karinei žvalgybai. Jis nuteistas 4 metams laisvės atėmimo. KaPo neatskleidė, kokias paslaugas GRU teikė šis Estijoje gimęs rusas, tačiau žinoma, kad jis vadovavo nedidelei informacinių technologijų bendrovei. Tai leidžia įtarti, kad Ilja Tichanovskis galėjo teikti GRU kibernetinio šnipinėjimo paslaugas.

Visi 4 minėti asmenys, pasak KaPo ataskaitos, negalėjo prieiti prie informacijos, sudarančios valstybės paslaptį, tačiau Rusijos žvalgybai perdavinėjo fizinio stebėjimo būdu surinktus duomenis.

„Stereotipas, kad slaptąsias tarnybas domina tik valstybės paslaptys yra pasenęs. Rusijos žvalgyba dažnai renka neįslaptintus duomenis ir asmeninio pobūdžio informaciją. Šie duomenys naudojami planuojant žvalgybos operacijas“, – teigiama saugumo policijos ataskaitoje.

Anksčiau minėtas programišius identifikuotas kaip Aleksejus Vasiljevas. KaPo duomenimis, jis rengė kibernetinį nusikaltimą, siekiant neteisėtai išgauti informaciją. Už mėginimą įsilaužti į vyriausybinius Estijos tinklus jam skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė. Pastarasis pavyzdys, anot KaPo ataskaitos, demonstruoja tai, kaip Rusijos žvalgyba vis labiau domisi kibernetinį šnipinėjimą galinčiais vykdyti agentais.

Kaip teigė prokurorė Inna Ombler, kuravusi 10 paskutinių šnipinėjimo bylų, „Visi šie asmenys vykdė užsienio tarnybų užduotis Estijoje. Manau, kad kai kuriems iš jų areštas atnešė palengvėjimą. Nelengva gyventi su kasdien augančia baime, kad vieną dieną tave sugaus“.