ES prakalbo apie nuolaidas Britanijai
Eu­ro­pos Są­jun­ga yra pa­si­ren­gu­si pra­tęs­ti „pos­ky­ry­bi­nį“ pe­rei­na­mą­jį lai­ko­tar­pį Bri­ta­ni­jai, pra­ne­šė dip­lo­ma­tai, to­liau ieš­kant ga­li­my­bių su­si­tar­ti dėl „Bre­xit“ su­tar­ties svar­bia­me Eu­ro­pos Są­jun­gos vir­šū­nių su­si­ti­ki­me tre­čia­die­nį.

Didžiosios Britanijos ministrės pirmininkės Theresos May vėliau trečiadienį Briuselyje laukia nelengva akistata su griežtai nusiteikusiais ES lyderiais, stringant deryboms dėl sklandaus šalies pasitraukimo iš Bendrijos kitų metų kovo 29 dieną.

Derybos atsidūrė aklavietėje dėl teisinių apsidraudžiamųjų priemonių, kurios leistų išvengti patikrinimų prie Airijos Respublikos ir JK priklausančios Šiaurės Airijos sienos po to, kai Britanija pasitrauks iš ES.

Tačiau ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier turi pasiūlymą, kaip išspręsti šią problemą, naujienų agentūrai AFP sakė du ES diplomatai.

Tą patį britų visuomeniniam transliuotojui BBC patvirtino Airijos diplomatijos vadovas.

M. Barnier yra linkęs metams – iki 2021 metų pabaigos – pratęsti 21 mėnesių pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“, sakė vienas iš dviejų diplomatų, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

„Tikslas yra laimėti daugiau laiko susitarti dėl (prekybos) santykių ateityje ir taip sumažinti tikimybę, kad reikės panaudoti apsidraudžiamąsias priemones (backstop)“, – sakė vienas diplomatų.

Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney patvirtino, kad M. Barnier pasiūlė pratęsti pereinamąjį laikotarpį, bet nenurodė kuriam laikui.

„Michelis Barnier labai aiškiai pasakė, kad ES yra tikrai linkusi suteikti daugiau laiko pereinamajam laikotarpiui, kad būtų susitarta dėl alternatyvaus sprendinio vietoje apsidraudžiamųjų priemonių“, – sakė S. Coveney BBC.

M. Barnier pasiūlymas pats savaime neišspręs šių priemonių klausimo, kuris turi būti įtrauktas į išstojimo sutartį ir ratifikuotas iki kovo pabaigos, siekiant išvengti skyrybų „be susitarimo“ scenarijaus.

Tačiau jis leistų išvengti atskiros muitų tvarkos JK priklausančioje Šiaurės Airijoje, kuriai Londonas kategoriškai priešinasi, nes tai esą pažeistų Jungtinės Karalystės vientisumą.

Pasak diplomatų, M. Barnier šį savo pasiūlymą pristatė ES ministrams šią savaitę Liuksemburge.

Tuo metu ES viršūnių susitikimo šeimininkas Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad Th. May atvykus į Briuselį jis prašys pateikti „konkrečių pasiūlymų, kaip išeiti iš aklavietės“.

Visgi D. Tuskas pripažino „neturįs priežasčių optimizmui“ po antradienį M. Barnier pristatytos ataskaitos ir Th. May kreipimosi į parlamentą pirmadienį.