ES, Japonija derybose su JAV siekia aiškumo dėl importo muitų
Ti­kė­da­mie­si aiš­ku­mo dėl Ame­ri­kos pre­zi­den­to Do­nal­do Trum­po įves­tų prieš­ta­rin­gai ver­ti­na­mų plie­no ir aliu­mi­nio im­por­to mui­tų, Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) ir Ja­po­ni­jos par­ei­gū­nai šeš­ta­die­nį Briu­se­ly­je su­ren­gė de­ry­bas su ko­le­go­mis iš JAV.

ES prekybos komisarė Cecilia Malmstroem ir Japonijos ekonomikos ministras Hiroshige Seko surengė preliminarų susitikimą, o vėliau prie jų prisijungė JAV prekybos atstovas Robertas Lighthizeris.

Šiose seniai planuotose derybose iš pradžių ketinta aptarti per didelį plieno tiekimą iš Kinijos, tačiau D. Trumpui paskelbus apie importo muitus jos iš esmės tapo kriziniu susitikimu.

Įtampai pasiekus aukščiausią tašką, pareigūnai nekomentavo, apie ką kalbama per šeštadienio susitikimą, ir neskatino lūkesčių, kad bus pasiektas persilaužimas.

„Norime šiek tiek daugiau aiškumo iš JAV, kas vyks toliau,“ – sakė ES pareigūnas, prašęs neskelbti jo pavardės.

„Jokio sprendimo šiandien nesitikima, bet galbūt pavyks suprasti, kaip galėtume jį pasiekti,“ – pridūrė jis.

C. Malmstroem penktadienį pareiškė, kad Briuselis tikisi, jog naujieji muitai nebus taikomi Bendrijai.

Prekybos komisarė prognozavo, kad šeštadienį laukia „ilga derybų diena“, tačiau Europos Komisijos vicepirmininkas Jyrki Katainenas sakė neturįs daug vilčių dėl šio susitikimo.

Pasak J. Kataineno, Briuselis siekia „aiškumo“ dėl to, kaip bus taikomi naujieji tarifai, ir, jeigu reikės, yra pasirengęs imtis atsakomųjų priemonių Europos interesams apginti.