ES įstatymų leidėjai uždegė žalią šviesą Kinijos investicijų tikrinimui
Vis di­dė­jant nuo­gąs­ta­vi­mams dėl Ki­ni­jos in­ves­ti­ci­jų, Eu­ro­pos Par­la­men­tas ket­vir­ta­die­nį pa­tvir­ti­no nau­jus įga­lio­ji­mus ti­krin­ti už­sie­nio bend­ro­vių pla­nuo­ja­mus pe­rė­mi­mus Eu­ro­pos stra­te­gi­niuo­se sek­to­riuo­se.

Šiais ribotais įgaliojimais siekiama apsaugoti tokius Europos Sąjungos (ES) sektorius kaip vandens tiekimas, transportas, komunikacijos ir technologijos, įskaitant puslaidininkius, dirbtinį intelektą ir robotų techniką.

Už atitinkamą teisės akto projektą balsavo 500 europarlamentarų. Keturiasdešimt devyni balsavo prieš, o 56 susilaikė. Projektą dar turi patvirtinti ES valstybės narės.

Pagal projektą ES šalys tam tikromis sąlygomis turės kitoms valstybėms narėms teikti informaciją apie užsienio investicijas, kai šios yra susijusios su viešąja tvarka ar saugumu.

„Infrastruktūros, technologijų ar strateginių akcijų paketų įsigijimas tampa politiniu tikslu“, – įspėjo Prancūzijai atstovaujantis europarlamentaras Franckas Proustas, vadovavęs Parlamento derybininkų grupei, kuri dalyvavo institucijų derybose dėl šio teisės akto.

„Turėdama šią priemonę, Europa galės geriau apsisaugoti nuo investicijų drugelio efekto“, – pažymėjo jis.

Europos Komisija, kuri ragino įteisinti tokį tikrinimą, yra išreiškusi susirūpinimą dėl Kinijos, visų pirma kinų telekomunikacijų milžinės „Huawei“ siekio įvairiose bloko šalyse padėti diegti 5G mobiliojo ryšio tinklus.

„Šis teisės aktas, be jokios abejonės, yra visiškai neutralus ir nediskriminuojantis“, – trečiadienį pareiškė už prekybą atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmstrom.

„Tačiau jeigu šiuo metu stebite tam tikrose šalyse vykstančius debatus, jums nėra paslaptis, ... kad yra iškilęs Kinijos klausimas“, – pažymėjo ji.

„Gali būti ir kitų šalių.“

Tačiau Komisijos narė pareiškė, jog galutinį sprendimą vis tik priims ES valstybės narės.

2017 metų rugsėjį Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris savo metinėje kalboje pažadėjo siekti, kad būtų patvirtinti įgaliojimai tikrinti užsienio bendrovių Europos strateginiuose sektoriuose planuojamus perėmimus.

Prieš tai Vokietijos ir Italijos palaikymą pelnęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Briuselio paprašė parengti strategiją, kuri leistų atremti Kinijos bendrovių perėmimų Europoje bangą.