ES: Irano branduoliniam susitarimui alternatyvos nėra
Eu­ro­pos Są­jun­gos dip­lo­ma­ti­jos va­do­vė Fe­de­ri­ca Mog­he­ri­ni pir­ma­die­nį įspė­jo, kad tarp­tau­ti­niam bran­duo­li­niam su­si­ta­ri­mui dėl Ira­no bran­duo­li­nės prog­ra­mos al­ter­na­ty­vos nė­ra.

Tai ji paskelbė JAV valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo pareiškus, jog Vašingtonas, pasitraukęs iš susitarimo, imsis precedento neturinčių sankcijų Irano atžvilgiu. Griežtas šio susitarimo oponentas M. Pompeo pirmadienį sakydamas savo pirmą svarbią kalbą apie užsienio politiką nuo tada, kai balandį buvo paskirtas vadovauti Valstybės departamentui, pristatė virtinę „skausmingų priemonių“, kurias ketinama taikyti Teheranui.

„Sekretoriaus M. Pompeo kalba neatskleidė, kaip pasitraukimas iš JCPOA (Bendrojo išsamių veiksmų plano, Joint Comprehensive Plan of Action) galėtų labiau apsaugoti regioną nuo branduolinių ginklų platinimo grėsmės ar kaip sukurtų sąlygas daryti didesnę įtaką Irano veiksmams už JCPOA aprėpties ribų“, – tvirtino F. Mogherini.

ES diplomatijos vadovė pabrėžė, kad alternatyvos JCPOA nėra. Iranas taip pat pasmerkė M. Pompeo pareiškimus.

Nors oficiali ES pozicija būtent tokia, kai kurios didžiausios Europos bendrovės, puolusios megzti su Iranu verslo santykius, dabar priverstos rinktis, ar investuoti ten, ar prekiauti su JAV.

Branduolinis susitarimas pasirašytas 2015 metais, po ilgiau kaip dešimtmetį trukusių sudėtingų derybų. Pagal šį susitarimą buvo atšaukta dauguma Iranui taikytų ekonominių sankcijų, o šiitiška respublika mainais įsipareigojo apriboti savo branduolinę programą, kad neturėtų galimybių pasigaminti atominės bombos, ir užtikrinti prieigą griežtoms tarptautinėms inspekcijoms.

Gegužės 8-ąją JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, jog šalis traukiasi iš šios „savo esme ydingos sutarties“ ir grąžina Teheranui griežtas sankcijas. Vašingtonas žengė šį žingsnį nepaisydamas fakto, kad Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA), kuriai pavesta stebėti, kaip Iranas vykdo susitarimo sąlygas, nurodė, jog šiitiška respublika laikosi savo įsipareigojimų.