ES inspektoriai po karvių mėsos skandalo vieši Lenkijoje
Eu­ro­pos Są­jun­gos ins­pek­to­riai pir­ma­die­nį pra­dė­jo sa­vai­tės vi­zi­tą Len­ki­jo­je dėl pra­ne­ši­mų, kad ten ne­va bu­vo sker­džia­mos ser­gan­čios kar­vės, o jų mė­sa im­por­tuo­ta į dau­giau nei de­šim­tį už­sie­nio ša­lių.

Lenkija yra stambi jautienos eksportuotoja, todėl šie pranešimai sukėlė didelį nerimą visoje Europoje. Dalis, kaip įtariama, netinkamos jautienos pateko į mokyklas ir restoranus.

Europos Komisijos atstovė spaudai Anca Paduraru apie inspektorių vizitą pranešė penktadienį.

Skandalas kilo Lenkijos naujienų televizijai TVN24 paskelbus vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip vienos šiaurės rytiniame Mazovijos Ostruvos mieste esančios skerdyklos darbuotojai grindimis velka aiškiai nesveikas arba luošas karves ir vėliau jas skerdžia.

Privataus televizijos kanalo reportaže buvo papasakota, kad tarpininkai pigiai supirkdavo luošus arba nesveikus galvijus. Skerdykloje slapta įsidarbinęs žurnalistas slapta kamera užfiksavo, kaip skerdykloje naktį, nedalyvaujant veterinarui, skerdžiami galvijai, nors pagal įstatymą veterinaro dalyvavimas yra būtinas.

Pasak A. Paduraru, sausio 29 dieną Lenkija apie šią problemą panešė ES per skubaus įspėjimo apie maisto ir pašarų keliamą pavojų sistemą (RASFF), naudojamą nesaugių maisto produktų išėmimui iš rinkos.

Lenkijos vyriausiasis veterinarijos pareigūnas Pawelas Niemczukas patvirtino, kad 2,7 tonos įtartinos jautienos buvo išvežta į Suomiją, Vengriją, Estiją, Rumuniją, Švediją, Prancūziją, Ispaniją, Lietuvą, Portugaliją ir Slovakiją.

Praėjusią savaitę Lenkijos veterinarijos inspekcija uždraudė pažeidimais įtariamos skerdyklos darbą, buvo pradėtas baudžiamasis tyrimas.

Beveik 800 kilogramų šios skerdyklos jautienos pateko į Prancūziją. Didžioji dalis jos buvo konfiskuota ir sunaikinta, bet dalį įsigijo pirkėjai, pranešė prancūzų pareigūnai.

Dėl šio skandalo Lenkija sulaukė kritikos dėl maisto saugumo užtikrinimo procedūrų pažeidimų.

„Deja, akivaizdu, kad Lenkija neturi veikiančios (maisto) kontrolės ir veterinarinės inspekcijos sistemos. Arba buvo pažeistas įstatymas“, – pareiškė Čekijos žemės ūkio ministras Miroslavas Tomanas.

Pasak jo, Čekijoje buvo aptikta 300 kilogramų tokios jautienos iš Lenkijos.

Slovakijos žemės ūkio ministras penktadienį dėl šio skandalo iškvietė Lenkijos ambasadorių. Pasak jo, į šalies rinką pateko 600 kilogramų įtartinos mėsos, dalis jos nukeliavo į mokyklas ir restoranus.

Louise Nyholm iš Švedijos nacionalinės maisto agentūros pavadino šį incidentą „visiškai nepriimtinu rimtu maisto kontrolės įstatymų pažeidimu“.

Lenkija yra viena pagrindinių kiaulienos eksportuotojų Europos Sąjungoje, bet jautienos šalyje užauginama tik apie 560 tūkst. tonų per metus. Beveik 90 proc. šios produkcijos yra eksportuojama.