El Chapo teismas: praskleista narkokartelių veiklos uždanga
Nar­ko­ti­kų ba­ro­nui 61-erių Joa­qui­nui Guz­ma­nui pra­var­de El Cha­po (liet. Ne­ūžau­ga) gre­sia įka­li­ni­mas iki gy­vos gal­vos. Jis kal­ti­na­mas dėl va­do­va­vi­mo di­džiau­siam pa­sau­ly­je nar­ko­ti­kų kar­te­liui ir ket­vir­tį am­žiaus vyk­dy­to ko­kai­no ga­be­ni­mo į Jung­ti­nes Vals­ti­jas. By­los nag­ri­nė­ji­mas su­tei­kia re­tą pro­gą iš ar­ti pa­žvelg­ti į Si­na­loa kar­te­lio veik­los už­ku­li­sius.

Teismo procesas prasidėjo lapkritį. „Jis tikriausiai bus brangiausias per JAV istoriją“, – tąkart nurodė teisininkas iš Šiaurės Karolinos Robas Heroy, gynęs kitus meksikiečių narkotikų baronus. Nemažai išlaidų numatyta kai kurių liudytojų apsaugai.

J. Guzmanas tvirtina esąs nekaltas, bet vyriausybė pateikė tiek daug įrodymų, kad gynyba skundėsi neturinti pakankamai laiko visus juos peržiūrėti. Tarp pateiktų įrodymų yra daugiau kaip 300 tūkst. puslapių dokumentų ir mažiausiai 117 tūkst. garso įrašų.

Narpliojant šią bylą dalyvavo įvairios agentūros, bet nuo daugelio diskusijų buvo nušalinti Meksikos atstovai. Vienas liudytojas teigė, kad 2012 metais kartelis sumokėjo tuomečiam prezidentui Enrique Pena Nieto 100 mln. dolerių mainais, kad narkotikų baronas galėtų nebesislapstyti.

Prokurorai ne vienus metus rengė bylą J. Guzmanui, kuris Jungtinėms Valstijoms buvo išduotas 2017 metais, po dviejų pabėgimų iš kalėjimo Meksikoje. Pirmą kartą jis pabėgo pasislėpęs skalbinių vežimėlyje, o antrą – tuneliu, iškastu iki dušo kabinos jo kalėjimo kameroje.

Narkotikų barono žmona Emma Coronel. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Šnipinėjimo meistras

Kaip teigia liudytojai, narkotikų baronas investavo daug pinigų į telefono pokalbių klausymosi įrangą ir šnipinėjimo įrangą. Jis buvo tiesiog apsėstas dėl komunikacijų priemonių saugumo.

J. Guzmanas galiausiai net įrašinėjo savo žmonos, meilužių, bendrininkų ir priešų skambučius. Vienas pavaldinių prisiminė jį sakant: „Svarbiausias dalykas žinoti, ką kiekvienas apie tave galvoja. Nesvarbu, kas tai būtų – tavo draugai, priešai, kolegos.“

Modernios sekimo sistemos buvo įdiegtos į El Chapo aplinkos žmonių telefonus ir kompiuterius. Jis kasdien sulaukdavo ataskaitų ir įprato perskambinti savo bendrininkams po kokio nors verslo sandorio. Antrasis skambutis aktyvuodavo paslėptą mikrofoną, kuris leisdavo klausytis pokalbių.

„Svarbiausias dalykas žinoti, ką kiekvienas apie tave galvoja. Nesvarbu, kas tai būtų – tavo draugai, priešai, kolegos.“

J. Guzmanas naudojo „BlackBerry“ telefonus ir sudėtingą bendravimo sistemą, kuri turėjo apsaugoti siuntėjų tapatybę. Grupuotę išdavė kompiuterių tinklus tvarkęs IT specialistas Christianas Rodriguezas. Pareigūnai su jo pagalba surinko daugiau kaip milijoną kartelio narių žinučių.

Greitas ir išmanus

J. Guzmanas įkūrė Sinaloa kartelį 1989 metais ir vadovavo jam iki 2014-ųjų. Tai didžiausia narkotikų kontrabandos organizacija pasaulyje, turinti tūkstančius narių, kurių galima sutikti Kolumbijoje, Ekvadore, Panamoje, Belize, Hondūre, Kanadoje ir net Tailande bei Kinijoje.

Karjeros pradžioje J. Guzmanas mezgė ryšius su kokaino tiekėjais Kolumbijoje. Narkotikų baronas suderėdavo mažesnę kainą, nes pristatydavo prekę daug greičiau nei kiti. Dėl to jis buvo dar vadinamas El Rapido, nes labai sparčiai plėtė verslą ir krovėsi turtus.

Pirmiausia J. Guzmanas narkotikus gabeno į Meksiką, o vėliau – į Jungtines Valstijas. Tam jis pasitelkė tunelius, žvejybos laivus, traukinius, sraigtasparnius, lėktuvus, tanklaivius. Narkotikai buvo slepiami tarp aliejaus butelių, batų dėžėse, aitriųjų paprikų skardinėse.

Įdomu, kad vienas kartelio kontroliuojamas sandėlis yra netoli Bruklino tilto Niujorke. Beje, būtent šiame rajone ir teisiamas J. Guzmanas.

Beveik neabejojama, kad El Chapo bus nuteistas. Bet tai nereiškia, kad Sinaloa kartelis dėl to labai nukentės. Kaip teigia tarptautinių studijų profesorius Bruce'as Bagley, ši nusikaltėlių organizacija yra labai galinga, tad ir toliau klestės.

Dramos nestinga

J. Guzmanas pirmą kartą buvo areštuotas Gvatemaloje 1993 metais ir iki pirmojo pabėgimo 2001-aisiais daugiau kaip septynerius metus praleido Meksikos kalėjime. Meksikiečių jūrų pėstininkai vėl jį areštavo 2014 metų vasarį, bet po metų ir dviejų mėnesių jis vėl pabėgo.

Deimantais inkrustuotas vadeivos ginklas. / AFP/Scanpix nuotrauka

2016 metų sausį J. Guzmanas buvo sučiuptas po Holivudo aktoriaus Seano Penno ir vienos meksikiečių aktorės, kurie norėjo kurti filmą apie jo gyvenimą, apsilankymo. Tas apsilankymas padėjo Meksikos pareigūnams susekti El Chapo buvimo vietą.

El Chapo šiuo metu yra laikomas vienutėje Niujorke ir ten praleidžia 23 val. per parą. Jį gali lankyti tik jo advokatai ir septynerių metų dukterys dvynės. Per pasimatymus kalinį ir lankytojus skiria storas stiklas.

Teisėjas uždraudė jį lankyti 29 metų žmonai, grožio karalienei Emmai Coronel. Ji dalyvavo beveik visuose ikiteisminiuose posėdžiuose, per kuriuos iš galerijos jam mojuodavo ir siųsdavo oro bučinius.

Vis dėlto dramos teisme nestinga. El Chapo meilužė čia verkė, o žmona derino, kokius drabužius sutuoktiniui vilkėti salėje. Viename posėdžių pasirodė net aktorius, kuris vaidina J. Guzmaną „Netflix“ kuriamame seriale „Narkotikų prekeiviai“.

Teismo procesas atskleidė, koks turtingas yra J. Guzmanas. Jam priklauso daugybė namų, jachtų ir lėktuvų, taip pat deimantais inkrustuotas šautuvas. Pavyzdžiui, Gvadalacharoje narkotikų baronas turi namą su baseinu, teniso aikštele ir zoologijos sodu, kuriame laikomi tigrai, liūtai ir kiti gyvūnai. Sakoma, kad El Chapo važinėdavosi po teritoriją nedideliu traukinuku.