Egiptas renka prezidentą
Egip­te pra­si­dė­jo tris die­nas truk­sian­tis bal­sa­vi­mas, ku­ris lems triuš­ki­na­mą per­ga­lę da­bar­ti­niam pre­zi­den­tui, tu­rin­čiam tik vie­ną ne­ti­krą var­žo­vą.

Opozicijos kandidatams pasitraukus Abdulas Fattah al-Sisi varžosi tik su vienu kandidatu – menkai žinomu centristu Moussa Mostafa Moussa. Tačiau ir šis yra dabartinio lyderio rėmėjas, sakęs, jog remia A. F. al-Sisi perrinkimą antrai ketverių metų kadencijai. M. M. Moussa neigia esąs „marionetė“, nors iš pradžių vadovavo prezidento perrinkimo kampanijai.

84 mln. gyventojų turintis Egiptas yra didžiausia arabų šalis, vaidinanti svarbų vaidmenį šiuolaikinėje Artimųjų Rytų politikoje.

Iš pradžių kandidatų buvo septyni, bet jie pasitraukė patyrę bauginimų, o buvęs Egipto armijos Generalinio štabo viršininkas Sami Ananas sausį buvo sulaikytas, praėjus kelioms dienoms, kai iškėlė savo kandidatūrą. Jis buvo laikomas vieninteliu rimtesniu dabartinio prezidento varžovu. Kai kurie opozicijos veikėjai ragino boikotuoti balsavimą, bet valdžia tikina, kad nė vienam kandidatui netrukdė, ir pasiuntė autobusus su garsiakalbiais važinėti po sostinę Kairą. Iš jų sklinda dainos ir raginimai balsuoti.

A. F. al-Sisi valdo Egiptą nuo 2013 metų, kai surengė karinį perversmą ir nuvertė pirmąjį laisvai išrinktą Egipto prezidentą, islamistų remiamą Mohammedą Morsi, o tada 2014 metais laimėjo prezidento rinkimus. Jo šalininkai sako, kad per pirmąją kadenciją A. F. al-Sisi stabilizavo šalį, kurią nuo 2011 metų purtė smurtiniai neramumai. Nuo tais metais kilusių Arabų pavasario protestų šalis išgyveno dviejų prezidentų nuvertimą.

Nors 63 metų buvęs armijos vadas A. F. al-Sisi lengvai laimės rinkimus, jis susirūpinęs rinkėjų aktyvumu. Praėjusią savaitę interviu Egipto televizijai A. F. al-Sisi sakė, kad jis nekaltas, jog rinkimuose neturės rimtų oponentų.

Per rinkimų kampaniją A. F. al-Sisi buvo dažnai matomas per televiziją ir laikraščiuose, pabrėžė per ketverius metus pasiektą pažangą, priminė pastatytas naujas gamyklas ir įgyvendintus infrastruktūros projektus. Vis dėlto ekonomikos krizė ir smarkiai jaučiami kainų šuoliai, taip pat tai, kad dabartinis režimas yra ne mažiau autoritarinis, nei buvo tris dešimtmečius trukęs Hosni Mubarako valdymas, šiek tiek sumažino visuomenės paramą A. F. al-Sisi.

Prieš pat balsavimui kovo 26, 27 ir 28 dienomis prasidedant policija nukovė 6 kovotojus, mėginančius pasikėsinti į Egipto saugumo šefą. Generolas Mostafa al-Nemras liko gyvas, kai jam važiuojant pro šalį Aleksandrijoje sprogo užminuotas automobilis, bet žuvo du policininkai.

Per rinkimus visoje šalyje galioja griežtos saugumo priemonės. „Islamo valstybės“ vietos padalinys, jau nužudęs šimtus karių ir civilių, pagrasino rengti daugiau atakų.