Dviem rusams pareikšti kaltinimai dėl Skripalių apnuodijimo
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja tre­čia­die­nį par­eiš­kė kal­ti­ni­mus dviem ru­sams už pa­si­kė­si­ni­mą nu­žu­dy­ti bu­vu­sį dvi­gu­bą Ru­si­jos agen­tą Ser­ge­jų Skri­pa­lį ir jo du­krą Ju­li­ją pa­nau­do­jant ne­rvus par­aly­žiuo­jan­čią me­džia­gą.

Britanijos prokuratūra nurodė, kad Aleksandrui Petrovui ir Ruslanui Boširovui – šiems nedalyvaujant – pareikšti kaltinimai dėl sąmokslo nužudyti, pasikėsinimo nužudyti ir nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ panaudojimo.

Prokurorė Sue Hemming trečiadienį pareiškė, kad Britanija neprašo Maskvos išduoti tuos du vyrus, nes Rusijos įstatymai draudžia savo piliečių ekstradiciją.

Pasak policijos, A. Petrovas ir R. Boširovas, kuriems yra apie 40 metų, atskrido iš Maskvos į Londoną su rusiškais pasais dviem dienomis anksčiau nei buvo apnuodyti Skripaliai.

Policijos komisaro pavaduotojas Neilas Basu sakė, kad kaltinamieji veikiausiai naudojosi slapyvardžiais. Jis kreipėsi į visuomenę su prašymu „ateiti ir pasakyti mums kas jie tokie yra“.

Policija paskelbė ištisą virtinę nuotraukų, kuriose matyti, kaip tie vyrai kovo 2–4 dienomis keliavo po Londoną ir Solsberį. Policijos teigimu, jiedu išvyko atgal į Maskvą iš Hitrou oro uosto kovo 4-osios vakarą, praėjus kelioms valandoms po to, kai Skripaliai buvo rasti susmukę ant suoliuko Solsberyje.

Britanija išdavė įtariamųjų Europos arešto orderį; tai reiškia, kad jie gali būti sulaikyti, jei iš Rusijos išvyktų į kurią nors Europos šalį, tačiau N. Basu teigė, jog yra „labai, labai menkai tikėtina“, kad policijai pavyks sulaikyti kaltinamuosius artimiausioje ateityje.

Britų pareigūnai dėl Skripalių apnuodijimo kaltino Rusijos vyriausybę, tačiau Maskva šiuos kaltinimus įnirtingai neigia.

Policijos manymu, nervus paralyžiuojančios medžiagos į Britaniją buvo įvežta suklastotame „Nina Ricci“ kvepalų buteliuke ir ja buvo užtepta ant S. Skripalio namų durų.

Praėjus daugiau kaip trims mėnesiams po Skripalių apnuodijimo, britas Charlie Rowley surado tą buteliuką ir įteikė jį savo partnerei Dawn Sturgess. Paveikti cheminės medžiagos, jiedu buvo paguldyti į ligoninę, o D. Sturgess liepą mirė.

Ch. Rowley po apsinuodijimo atsigavo, tačiau praėjusį mėnesį vėl buvo paguldytas į ligoninę dėl regos sutrikimų.

Policija vis dar bando išsiaiškinti, kur tas kvepalų buteliukas buvo nuo kovo, kai buvo apnuodyti Skripaliai, iki birželio 27-osios, kai jį rado Ch. Rowley.

N. Basu sakė, kad policija dar nėra pasirengusi pareikšti kaltinimų dėl Ch. Rowley ir D. Sturgess apnuodijimo.

Policijos atstovas negalėjo pasakyti, ar pareigūnai mano, kad kaltinamieji dirbo Rusijos saugumo tarnyboms, tačiau pareiškė, kad „tai buvo sudėtinga ataka“ iš užsienio.

Sergejus ir Julija Skripaliai buvo rasti be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijos pietiniame Solsberio mieste kovo 4 dieną. Nustatyta, kad jie buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, Šaltojo karo metais sukurta Sovietų Sąjungoje.

Skripalių gyvybė kelias savaites kabėjo ant plauko, tačiau galiausiai jie atsigavo ir buvo išrašyti iš ligoninės.