Donaldas Trumpas: Vašingtonas nebebus „pasaulio policininkas“
JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas per sa­vo vi­zi­tą Ira­ke tre­čia­die­nį tei­si­no spren­di­mą iš­ves­ti pa­jė­gas iš Si­ri­jos ir par­eiš­kė, kad Jung­ti­nės Vals­ti­jos at­si­sa­ko „pa­sau­lio po­li­ci­nin­ko“ vaid­mens.

Pirmąkart nuo savo kadencijos pradžios užsienyje dislokuotų karių aplankyti nuvykęs D. Trumpas atskrido į Al Asado oro pajėgų bazę Vakarų Irake. Prezidentas sakė, kad skrydis buvo įtemptas ir labai įslaptintas. „Lėktuve niekur nebuvo jokių šviesų – tamsu kaip maiše“, – sakė JAV vadovas.

Baltųjų rūmų paskelbtame vaizdo įraše besišypsantis D. Trumpas spaudžia rankas kariams, dalija autografus ir pozuoja nuotraukoms. D. Trumpas pasikalbėjo su maždaug 100 karių, daugiausia specialiųjų pajėgų narių, dalyvavo atskirame susitikime su kontingento vadais ir po kelių valandų išskrido.

Planuotas susitikimas su Irako premjeru Adeliu Abdel Mahdi buvo atšauktas – lyderiai pasikalbėjo tik telefonu. Per šį pokalbį D. Trumpas pakvietė Irako lyderį apsilankyti Vašingtone, o šis, kaip teigė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders, sutiko.

JAV prezidentų vizitai pas karo zonose tarnybą atliekančius Amerikos karius jau yra tapę tradicija po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų. D. Trumpas sulaukė nemažai kritikos, kad per pirmuosius savo darbo prezidento poste metus tokio vizito dar nebuvo surengęs. Vis dėlto spėliota, kad jis pagaliau ryšis tokiam žingsniui po savo sprendimo sumažinti kontingentą Afganistane ir visiškai išvesti karius iš Sirijos.

Lankydamasis karinėje bazėje Irake D. Trumpas gynė savo politiką, grindžiamą šūkiu „Pirmiausia – Amerika“, ir sprendimus trauktis iš daugiašalių aljansų, įskaitant karus Vidurio Rytų regione, kuriuos daugelis amerikiečių laiko neužbaigiamais.

Prezidentas sakė, kad tai per didelė našta, o šalys naudojasi Jungtinėmis Valstijomis ir už tai nemoka. „Esame pasklidę po visą pasaulį. Esame šalyse, apie kurias dauguma žmonių net nėra girdėję. Atvirai kalbant, tai absurdiška“, – tęsė D. Trumpas.

Jis sakė žurnalistams atmetęs generolų prašymus pratęsti pajėgų dislokavimą Sirijoje, kur iki šiol buvo laikoma apie 2 tūkst. amerikiečių karių. Jie kartu su kitų šalių pajėgomis palaiko vietos kovotojus, besigrumiančius su grupuotės „Islamo valstybė“ džihadistais.

Staiga D. Trumpo paskelbti pastarieji sprendimai mažinti JAV karinį vaidmenį užsienyje paskatino atsistatydinti gynybos sekretorių Jamesą Mattisą. Prezidentas taip pat sulaukė kritikos iš Prancūzijos ir kitų užsienio partnerių bei savo paties Respublikonų partijos aukšto rango veikėjų.

Vis dėlto Amerikos išvedimą iš karų užsienyje prezidentas laiko savo prioritetu. „Islamo valstybės“, anksčiau kontroliavusios didžiules teritorijas Irake ir Sirijoje, vaidmuo dabar esą smarkiai sumenkęs.

Kelionė į Iraką tikriausiai sumažins kritiką, kad D. Trumpas nelinkęs susitikinėti su kovines užduotis atliekančiais JAV kariais. Be to, ji galbūt padės nukreipti dėmesį nuo aštrėjančių vidaus politikos problemų, taip pat ir dalinio federalinių įstaigų uždarymo, nulemto D. Trumpo ginčo su Kongresu dėl prezidento reikalavimo finansuoti jo trokštamos tvoros prie sienos su Meksika statybas.