Donaldas Trumpas sukritikavo FRS sprendimą
JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas su­kri­ti­ka­vo Fe­de­ra­li­nio re­zer­vo sis­te­mą (FRS) ir par­eiš­kė, kad, di­din­da­mas pa­lū­ka­nų nor­mas, cen­tri­nis ban­kas su­men­ki­na jo pa­stan­gas ska­tin­ti eko­no­mi­kos au­gi­mą.

Prezidento pareiškimai turėtų sukelti pasipiktinimą, nes pagal nusistovėjusią praktiką vykdomoji valdžia nekomentuoja FRS sprendimų, gerbdama centrinio banko nepriklausomumą.

„Tikrai nesidžiaugiu, – sakė D. Trumpas interviu CNBC, kurio ištraukos buvo parodytos ketvirtadienį. – Nes mes augame ir kaskart, kai mes kylame, jie nori vėl padidinti normas.“

„Dėl to nesidžiaugiu. Bet kartu leidžiu jiems daryti tai, kas, jų nuomone, yra geriausia“, – pridūrė jis.

FRS atstovas atsisakė komentuoti D. Trumpo pareiškimus, tačiau priminė, kad centrinio banko vadovas Jerome‘as Powellas šį mėnesį viename interviu pareiškė, jog „nėra susirūpinęs“ dėl jokių grėsmių centrinio banko nepriklausomumui.

Tikėdamasi ekonomikos augimo sąlygomis pažaboti infliaciją, FRS nuo 2015 metų jau septynis kartus padidino bazinę palūkanų normą ir planuoja ją šiemet padidinti dar du kartus.

Dėl to lėtėja augimas, nes brangsta skolinimasis, tačiau tokiu būdu taip pat galima išvengti nevaldomos infliacijos, kuri kenkia ekonomikai.

Pasak D. Trumpo, dėl didesnių palūkanų normų Jungtinės Valstijos atsidūrė nepalankesnėje padėtyje negu Europos Sąjunga (ES) ar Japonija, kuriose iki šiol taikoma itin švelni pinigų politika.

„Man visiškai nerūpi“

FRS šiuo metu vadovauja D. Trumpo paskirtas J. Powellas, kurį JAV prezidentas yra pavadinęs „labai geru žmogumi“.

Ekonomistai sako, kad valstybės kišimasis į centrinio banko reikalus gali turėti katastrofiškų pasekmių ir, pavyzdžiui, išprovokuoti hiperinfliaciją bei valiutos devalvaciją.

Po pergalės rinkimuose ir mokesčių sumažinimo D. Trumpas visus nuopelnus už JAV ekonomikos augimą prisiima sau.

J. Powellas yra pareiškęs, kad JAV ekonomika yra pakankamai stipri ir gali atlaikyti palūkanų normų didinimą, juolab kad nedarbas yra pasiekęs istoriškai žemą lygį, o infliacija didėja.

Šią savaitę Kongrese jis išreiškė susirūpinimą dėl konfrontacinės D. Trumpo prekybos politikos.

Tuo tarpu D Trumpas interviu CNBC pareiškė, jog jam nerūpi, kad jo pastabos gali sulaukti kritikos, nes jis paprasčiausiai reiškia savo asmeninę nuomonę.

„Kas nors galėtų pasakyti, „o, galbūt, būdamas prezidentu, neturėtum taip sakyti“, bet man visiškai nerūpi, ką jie sako, nes mano nuomonė nepasikeitė“, – pareiškė jis televizijos kanalui.

„Man tai nepatinka – dedame tiek pastangų, kad ekonomika augtų, o po to matau, kad palūkanų normos didėja“, – pridūrė JAV prezidentas.