Dėl Ukrainos krizės D. Trumpas atšaukė susitikimą su V. Putinu
JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas ket­vir­ta­die­nį at­šau­kė pla­nuo­tą su­si­ti­ki­mą su Ru­si­jos pre­zi­den­tu Vla­di­mi­ru Pu­ti­nu Ar­gen­ti­no­je. Su­si­ti­ki­mas pla­nuo­tas Di­džio­jo dvi­de­šim­tu­ko (G-20) vir­šū­nių su­si­ti­ki­mo me­tu. Spren­di­mas pri­im­tas dėl to, kad Mask­va te­be­lai­ko gru­pę ukrai­nie­čių ka­ri­nių jū­rų pa­jė­gų na­rių, pa­im­tų į ne­lais­vę per pra­ei­tą sa­vait­ga­lį įvy­ku­sį in­ci­den­tą Ker­čės są­siau­ry­je.

Šį sprendimą D. Trumpas paskelbė praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Baltuosiuose rūmuose pareiškė, jog Argentinoje vyksiantis G-20 renginys yra „labai geras laikas“ susitikti su V. Putinu.

„Remiantis faktu, kad laivai ir jūrininkai nebuvo grąžinti į Ukrainą iš Rusijos, nusprendžiau, kad visoms susijusioms šalims būtų geriausia atšaukti mano anksčiau suplanuotą susitikimą Argentinoje su prezidentu Vladimiru Putinu“, – D. Trumpas parašė per „Twitter“.

„Laukiu reikšmingo Viršūnių susitikimo vėl, kai tik ši padėtis bus išspręsta!“ – pridūrė prezidentas tuojau po to, kai išskrido į savaitgalį Buenos Airėse vyksiantį susitikimą.

Tuo metu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas anksčiau žurnalistams sakė, kad susitikimas Buenos Airėse numatytas šeštadienį apie vidurdienį. Planuota, kad iš pradžių lyderiai susitiks dviese, o tada pakvies prisijungti delegacijų narius. Derybos gali trukti apie valandą, sakė jis.

„Mums reikia pagalvoti, kaip pradėti kalbėti apie dvišalių santykių klausimus, strateginio saugumo klausimus, nusiginklavimą ir regioninius konfliktus“, – sakė D. Perskovas.

„Mums nereikia sutarti visais klausimais, iš tiesų tai gali būti neįmanoma, bet mums reikia kalbėtis. Tuo suinteresuotos ne tik mūsų abi šalys, bet ir visas pasaulis“, – pridūrė Kremliaus atstovas.

Kai buvo paskelbta D. Trumpo naujausia „Twitter“ žinutė, D. Peskovas sakė, kad Kremlius kol kas negavo oficialaus pranešimo, jog susitikimas atšaukiamas

„Skrendame į Argentiną. Kol kas matėme tik tviterio žinutę ir žiniasklaidos (pranešimus). Oficialios informacijos neturime“, – Kremliaus atstovas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Jeigu taip yra, prezidentas (V. Putinas) turės porą papildomų valandų naudingiems susitikimams viršūnių susitikimo kuluaruose“, – pridūrė D. Peskovas.

Paklausta, kaip V. Putinas buvo informuotas apie atšaukimą, S. Sanders sakė, kad jai „nežinoma“ apie jokį lyderių pokalbį telefonu./ Scanpix nuotrauka

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sarah Sanders tuojau po D. Trumpo išvykimo sakė žurnalistams, kad prezidentas prieš paskelbdamas naujausią apsisprendimą savo lėktuve „Air Force One“ asmeniškai tarėsi su jį lydinčiu Baltųjų rūmų administracijos vadovu Johnu Kelliu ir valstybės sekretoriumi Miku Pompeo, taip pat telefonu kalbėjosi su Brazilijoje viešinčiu nacionalinio saugumo patarėju Johnu Boltonu.

„Tai įvyko per pastarąjį pusvalandį“, – sakė S. Sanders.

Paklausta, kaip V. Putinas buvo informuotas apie atšaukimą, atstovė sakė, kad jai „nežinoma“ apie jokį lyderių pokalbį telefonu.

S. Sanders pridūrė, kad buvo tam tikrų kontaktų kitais kanalais, bet daugiau detalių nepateikė.