Dėl cheminės atakos rusai kaltina britus, britai – Damasko režimą
Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos am­ba­sa­do­rė prie Jung­ti­nių Tau­tų Ka­ren Pier­ce penk­ta­die­nį par­eiš­kė, kad už nu­ma­no­mą che­mi­nę at­aką Si­ri­jos Du­mos mies­te vei­kiau­siai yra at­sa­kin­gas Da­mas­ko re­ži­mas.

19:53 val. Sirija penktadienį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdyje pareiškė, kad neturės „kito pasirinkimo“ kaip tik gintis, jei Vakarai imsis prieš ją nukreiptų karinių veiksmų.

„Tai ne grasinimas. Tai – pažadas“, – pareiškė Sirijos ambasadorius JT Basharas al Jaafari (Bašaras Džafaris).

Jungtinės Valstijos konsultuojasi su Britanija ir Prancūzija dėl bendro karinio atsako į numanomą cheminę ataką Dumoje, per kurią šeštadienį, medikų duomenimis, žuvo mažiausiai 40 žmonių.

***

Per JT Saugumo Tarybos susirinkimą ji pareiškė, jog „britų ministrų kabinetas neseniai susirinko ir priėjo išvadą, kad labai tikėtina, jog Sirijos režimas yra atsakingas už tą cheminę ataką“.

„Situacija, su kuria pastaruoju metu susidūrėme, susidarė išskirtinai dėl cheminio ginklo panaudojimo prieš sirų tautą“, – sakė K. Pierce.

Jos teigimu, „ministrų kabinetas priėjo prie išvados, kad būtina (imtis) atgrasymo priemonių dėl cheminio ginklo panaudojimo“.

„Sirija tapo naujausiu Rusijos tarptautinės teisės ignoravimo ir tarptautinių institutų negerbimo pavojingos chronologijos pavyzdžiu“, – pareiškė K. Pierce.

Rusijos kariuomenė penktadienį pareiškė turinti įrodymų, kad numanoma cheminė ataka Sirijos Rytų Gutos regione praėjusią savaitę buvo surengta gavus nurodymų iš Londono.

Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas nurodė, kad kariuomenė esą turi „įrodymų, liudijančių apie tiesioginį Britanijos dalyvavimą organizuojant šią provokaciją Rytų Gutoje“.

Jis tvirtino, kad Didžioji Britanija liepė savanoriškai civilinės gynybos organizacijai „Baltieji šalmai“ (White Helmets), teikiančiai pagalbą sukilėlių kontroliuojamuose regionuose, surežisuoti cheminę ataką Dumos mieste.

Londonas darė „didelį spaudimą“ šiai organizacijai, teigė I. Konašenkovas.

Anot jo, išpuolis buvo surežisuotas balandžio 7-ąją – būtent tą dieną, kai Sirijos vyriausybės pajėgos vykdė karinę operaciją. Ja buvo atsakyta į ilgą laiką Rytų Gutą kontroliavusios sukilėlių grupuotės „Jaish al-Islam“ Damasko apšaudymus, vykusius nuo balandžio 3 iki 6 dienos, tvirtino ministerijos atstovas,

Rusija nesyk kaltino sukilėlius surežisavus ar platinus gandus apie chemines atakas, tačiau teiginys, kad prie to prisidėjo JK iki šiol nebuvo girdėtas.

Tokį pareiškimą Maskva padarė Londonui apkaltinus ją praėjusį mėnesį nervus paralyžiuojančia medžiaga apnuodijus buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją pietiniame Anglijos mieste Solsberyje.

Kovą Rusijos kariuomenės Vyriausiasis štabas perspėjo, kad sukilėliai planuoja surengti Rytų Gutoje „provokaciją“, per kurią moterys ir vaikai vaidintų cheminės atakos aukas.

Prezidentas Vladimiras Putinas vėliau užsiminė apie šį pareiškimą, balandžio 4 dieną tvirtinęs, jog Rusija turi „nepaneigiamų įrodymų“, kad sukilėliai planavo surengti ataką panaudojant „nuodingų medžiagų“.