Davoso forumas: opūs klausimai, snygis ir protestai
An­tra­die­nį Švei­ca­ri­jos kal­nų ku­ror­te Da­vo­se pra­si­dė­jo kas­me­ti­nis Pa­sau­lio eko­no­mi­kos fo­ru­mas. Jis vyks­ta to­kiu me­tu, kai pa­sau­lio eko­no­mi­ka tvir­tai au­ga, bet kar­tu skam­ba ir pers­pė­ji­mai, kad ne­tur­tin­gie­ji vargs­ta la­biau ne­gu ka­da nors anks­čiau.

1971 metais vokietis verslo profesorius Klausas Schwabas Davose surengė Pasaulio ekonomikos forumą. Tai buvo galimybė Europos įmonių vadovams pasimokyti iš kolegų amerikiečių.

Politiniai lyderiai forume pradėjo dalyvauti vėliau. Ilgainiui Davosas tapo vieta, į kurią kartą per metus aptarti svarbiausių pasaulio problemų susirenka verslininkai, politikai, intelektualai, aktyvistai, garsenybės.

Davosą užgriuvo smarkiausias per pastaruosius du dešimtmečius snygis.

Ryškiausi dalyviai

Šiemet į forumą susirinko apie 2500 delegatų. Vienas pirmų pagrindinių pranešėjų – Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi. Jis kalbėjo apie didžiausius žmonijai tenkančius iššūkius: klimato kaitą, protekcionizmą ir terorizmą. Pastarąjį kartą Indijos vyriausybės vadovas dalyvavo forume prieš dvidešimt metų.

Į Davosą atvyko Europos lyderių, įskaitant Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, Didžiosios Britanijos premjerę Theresą May ir Italijos vyriausybės vadovą Paolo Gentiloni. Į susitikimą pakviesta ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šiemet tarp ryškiausių forumo dalyvių yra knygos „Homo Deus“ autorius Yuvalis Noah Harari, laikomas vienu įtakingiausių šių laikų mąstytojų, Harvardo psichologas Stevenas Pinkeris ir pakistanietė Nobelio taikos premijos laureatė Malala. Garsenybių frontui atstovauja Eltonas Johnas, Cate Blanchett ir Bolivudo aktorius Shahas Rukhas Khanas.

Tačiau visus tuos žmones veikiausiai nustelbs Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas. Jis turėtų pasakyti baigiamąją kalbą. Manoma, kad D. Trumpas pasinaudos proga apginti savo nacionalistinę poziciją. Tiesa, pastarosiomis dienomis buvo kilę abejonių, ar JAV lyderis atvyks į Šveicariją, nes dėl ginčų, krėtusių Kongresą, federalinės įstaigos negavo lėšų ir jas teko uždaryti.

Tradiciškai JAV prezidentai nedalyvauja šiame renginyje. D. Trumpas gali tapti antruoju pareigas einančiu JAV vadovu, apsilankiusiu Pasaulio ekonomikos forume. Pastarąjį kartą (2000-aisiais) į Davosą buvo atskridęs Billas Clintonas.

Donaldas Trumpas gali tapti antruoju pareigas einančiu JAV vadovu, apsilankiusiu Pasaulio ekonomikos forume.

Programos akcentai

Pagrindinė šių metų tema – „Sukurti bendrą ateitį susiskaldžiusiame pasaulyje“. Forumo dalyviai gvildens tarptautinio saugumo, aplinkosaugos ir pasaulio ekonomikos problemas. Daugelis diskusijų bus sutelkta į „ketvirtąją pramonės revoliuciją“ ir klausimą, kaip padėti šiandienos darbuotojams prisitaikyti prie pokyčių. Davose bus kalbama ir apie tai, kaip atskirti faktus nuo fantazijų melagingų naujienų amžiuje, kaip panaudoti dirbtinį intelektą sveikatos priežiūros sistemoje, kaip išvengti grėsmės finansų rinkoms, kaip skatinti ekonomiką.

Nors moterys sudaro tik penktadalį visų forumo dalyvių, šįsyk nemažai dėmesio skiriama judėjimui #MeToo ir lyčių lygybei. Pirmą kartą per 47 metus forumui pirmininkaus vien moterys, tarp jų – Tarptautinio valiutos fondo vadovė Christine Lagarde, Norvegijos premjerė Erna Soldberg, bendrovės IBM direktorė Ginni Rometty.

Beje, būtų didelis netikėtumas, jeigu JAV prezidentas sutiktų dalyvauti specialioje sesijoje, iliustruojančioje vieną dieną pabėgėlio gyvenime. Ji numatyta ketvirtadienį.

Galiausiai buvęs JAV viceprezidentas Alas Gore'as pristatys savo dokumentinio filmo apie klimato šilimą „Nepatogi tiesa“ (Inconvenient Truth) tęsinį „Nepatogus tęsinys: nuo tiesos iki galios“ (An Inconvenient Sequel: Truth to Power).

Liūdna tendencija

Pirmadienį Tarptautinio valiutos fondo vadovė Ch. Lagarde paskelbė savo organizacijos optimistines pasaulio ekonomikos augimo prognozes. „Tikrai turėtume jaustis padrąsinti, bet neturėtume jaustis patenkinti“, – teigė ji.

Davose buvo pristatytas humanitarinės pagalbos organizacijos „Oxfam“ atliktas tyrimas, rodantis, kad saujelė turtingųjų kaupia vis didesnį kapitalą, o šimtai milijonų kitų žmonių stengiasi pragyventi iš pašalpų skurstantiesiems. „Milijardierių bumas – ne klestinčios ekonomikos ženklas, o neveikiančios ekonomikos sistemos simptomas“, – priekaištavo „Oxfam“ vykdomoji direktorė Winnie Byanyima.

Popiežius Pranciškus forumo dalyviams skirtame pareiškime irgi perspėjo, kad kalbos apie technologijų pažangą ir ekonomikos augimą neturėtų nustelbti bendro susirūpinimo žmonijos padėtimi. „Negalime toliau tylėti, kai kenčia milijonai žmonių. Jų orumas yra pažeistas“, – perspėjo pontifikas.

Nedaugelyje valstybių turtinguosius ir skurstančiuosius skirianti praraja matyti akivaizdžiau negu Indijoje, kurioje naujieji milijardieriai dažnai gyvena šalia gatvių varguomenės. Šis atotrūkis tik didėja, nors vadovaujant N. Modi dešiniajai vyriausybei Indijos ekonomika sparčiai auga. Jos lyderis Davose stengėsi pabrėžti savo šalies patrauklumą investuotojams.

"Greenpeace" aktyvistai reikalauja teisingumo žmonėms ir planetai.

Keletas trikdžių

Šiais metais forumo dalyviams atsipalaiduoti gana sudėtinga, nes kalnų kurorte sninga gausiau negu paprastai. Davoso apylinkes užgriuvo smarkiausias per pastaruosius du dešimtmečius snygis. Alpėse paskelbtas didelis lavinų pavojus.

Dėl sniego sutriko traukinių eismas ir susisiekimas keliais iš šalia esančio Ciuricho. Žinoma, tai neturėtų sukelti nepatogumų pasaulio galingiesiems ir turtingiesiems, kurie dažnai į šį kurortą atskrenda sraigtasparniais. Tačiau nepalankios oro sąlygos greičiausiai pristabdys protestuotojus.

D. Trumpo dalyvavimas Davoso forume paskatino globalizmo priešininkų pasipiktinimą. Saugumą Davose užtikrina maždaug 4 tūkst. Šveicarijos karių ir policininkų, bet viena jaunų socialistų grupė ketvirtadienį vis tiek ketina surengti miestelyje mitingą. Prieš JAV prezidentą nukreiptas didesnis protestas antradienį organizuotas Ciuriche.

Beje, beveik 17 tūkst. žmonių pasirašė peticiją, raginančią paskelbti, kad D. Trumpas nėra pageidaujamas Šveicarijoje.