Dalia Grybauskaitė remia Emmanuelio Macrono idėją dėl ES greitojo reagavimo pajėgų kūrimo
Lie­tu­vos pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė re­mia Pra­ncū­zi­jos pre­zi­den­to Em­ma­nue­lio Mac­ro­no įdė­ją dėl Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) grei­to­jo rea­ga­vi­mo pa­jė­gų kū­ri­mo.

„Turime atvirą interesą investuoti į Europos saugumo užtikrinimą, šalia jau kuriamo karinio bendradarbiavimo kurti dar papildomas greitojo reagavimo pajėgas, kas mums labai aktualu“, – spaudos konferencijoje po susitikimo su Prancūzijos vadovu pirmadienį Paryžiuje sakė D. Grybauskaitė.

„Tikrai Baltijos šalys ir Lietuva esame tiesiogiai pasirengę dalyvauti naujai kuriamose struktūrose“, – pažymėjo Lietuvos vadovė.

Ji taip pat ragino nebijoti, jog kuriamos struktūros gali dubliuoti NATO, kartu pabrėžė, jog „NATO sprendimų priėmimas per lėtas“, o Lietuvai svarbu, kad pagalba ateitų per parą.

„Nebijome, kad tai gali dubliuoti NATO, atvirkščiai, mes manome, kad turime papildyti NATO, turime elgtis aktyviai, nes NATO sprendimų priėmimas per lėtas“, – sakė šalies vadovė.

„Netgi reformuojant NATO žinome, kad kai kurie sprendimai turi turėti vienbalsiškumo elementą, o žinant, kad ir Turkija darosi sudėtinga partnerė, jau nekalbant apie tikėtinas kai kurių šalių reakcijas, labai svarbu, kad reikalui esant mums pagalba ateitų per parą“, – kalbėjo prezidentė.

Prancūziją ar naujas greitojo reagavimo pajėgas ji įvardijo kaip galinčias suteikti tokią greitą pagalbą ir sveikino Prancūzijos prezidento lyderystę Europos saugumo kūrime.

Pasak D. Grybauskaitės, geopolitiniai klausimai buvo dominuojantys susitikime, o „prezidento E. Macrono iniciatyvos, pozityvios lyderystės prisiėmimas ir supratimas, kad Europa pati visų pirma turi save ginti, tikrai ryškiai matoma“.