Chameleoniškas lyderis tvirtai vairuoja per neramius vandenis
Juo­dkal­ni­jos ly­de­ris Mi­lo Dju­ka­no­vi­čius po dve­jų me­tų per­trau­kos vėl iš­rink­tas ša­lies pre­zi­den­tu. Jis at­ve­dė Juo­dkal­ni­ją į NA­TO, o da­bar sie­kia, kad jo ša­lis įsto­tų į Eu­ro­pos Są­jun­gą, nors da­lis gy­ven­to­jų itin sim­pa­ti­zuo­ja Ru­si­jai.

53,5 proc. balsų surinkęs M. Djukanovičius, dešimtmečius vadovaujantis Juodkalnijai kaip prezidentas arba kaip ministras pirmininkas, vadinamas pokyčių meistru. Jis pats keitėsi: nuo komunisto iki superturtuolių bičiulio, nuo liūdnai baigusio Serbijos prezidento Slobodano Miloševičiaus sąjungininko iki politiko, kuris nutolino savo šalį nuo Serbijos ir atvedė į NATO.

Milo Djukanovičiaus atsitolinimas nuo buvusių rytinių sąjungininkių pasiekė kulminaciją pernai birželį, kai Juodkalnija tapo 29-ąja NATO nare, nors prieš šį žingsnį protestavo opozicija ir Maskva.

Be to, jis yra tik vienas iš dviejų europiečių, dominavusių savo šalies politikoje ilgiau nei Rusijos lyderis Vladimiras Putinas. 56 metų M. Djukanovičius šešis kartus buvo Juodkalnijos premjeras ir kartą prezidentas, su trumpomis pertraukomis jis valdo šalį nuo 1991-ųjų. Dabar, pasinaudojęs savo gerai išbandytu populizmo ir protekcijų receptu, jis laimėjo balandžio 15 dieną vykusius prezidento rinkimus lemtingu šiai Adrijos jūros šaliai metu.

Nuo komunisto iki vakarietiško reformatoriaus

Kaip sako Balkanų ekspertai, M. Djukanovičius yra gabesnis už daugelį kitų regiono politikų ir mažiausiai ideologizuotas, o tai jam leidžia keisti politinę darbotvarkę, atsižvelgiant į dominuojančią įtaką.

M. Djukanovičius tapo naujos kartos veidu, kai jauni komunistai patraukė juodkalniečius, pavargusius nuo senosios kartos, kuri atėjo po ilgamečio Jugoslavijos lyderio Josipo Brozo Tito mirties 1980-aisiais. 1991 metais būdamas 29 metų jis tapo jauniausiu Europos vadovu. Tais pačiais metais M. Djukanovičius parėmė Jugoslavijos karo veiksmus prieš Kroatiją, leido Juodkalnijos pajėgoms dalyvauti bombarduojant istorinį Dubrovniko uostamiestį ir kituose niokojančiuose veiksmuose. Tačiau vėliau, pamatęs, kur veda S. Miloševičiaus politika, jis 1998 metais nuo jo nusigręžė ir ėmėsi į Vakarus orientuotų reformų, nepaisydamas net to, kad tuomet Juodkalnija su Serbija sudarė vieną valstybę.

M. Djukanovičiaus atsitolinimas nuo buvusių rytinių sąjungininkių pasiekė kulminaciją pernai birželį, kai Juodkalnija tapo 29-ąja NATO nare, nors prieš šį žingsnį protestavo opozicija ir Maskva, kuri seniai priešinasi tolesnei Vakarų gynybinio aljanso plėtrai. Situacijai Balkanuose ir toliau liekant trapiai, tai išties didelis diplomatinis Podgoricos laimėjimas.

Pasak Juodkalnijos pareigūnų, ilgame stojimo į NATO procese Serbijos ir Rusijos nacionalistai 2016 metų spalį, kai vyko parlamento rinkimai, surengė sąmokslą okupuoti parlamentą, pasikėsinti į tuometinį premjerą M. Djukanovičių ir iškelti į valdžią prorusiškas jėgas, kurios sustabdytų Juodkalnijos narystę NATO. Demaskuoti šį sąmokslą Juodkalnijai padėjo amerikiečių žvalgyba. Nors Kremlius neigia, kad rengiant perversmą dalyvavo „Rusijos valstybinės institucijos“, šioje byloje Podgoricoje teisiama 14 įtariamųjų.

Anot analitikų, M. Djukanovičius supranta, kaip svarbu būti legitimiam užsienio partnerių akyse, įskaitant Europos Sąjungą ir JAV, būti patikimu pašnekovu ir pasinaudoti šia strategine partneryste vidaus politikoje. Būtent gerų santykių su kaimynais politika pelnė jam pripažinimą užsienyje, partneriai ir rinkėjai jį vertina kaip stabilumo šaltinį.

Neaiški turto kilmė

Namuose M. Djukanovičius sumaniai vykdo politiką, kuri padeda skaldyti serbų nacionalistų opoziciją. Mažutėje Juodkalnijoje, turinčioje tik apie 640 tūkst. gyventojų, riba tarp to, kad visi vieni kitus pažįsta, ir protekcijų ypač išsitrynusi, tad įsigalėjusiai partijai lengviau išlaikyti kontrolę, kad išliktų.

Kai M. Djukanovičius prisistato kaip vienintelis Juodkalnijos stabilumo garantas, žmogus, atvedęs šalį į NATO ir palaikomas tarptautinės bendruomenės, opozicija siūlo glaudesnius ryšius su Rusija, yra prieš NATO ir euroskeptiška. Liberalios partijos susiskaldžiusios, dar yra mažumų partijos, tad opozicija nepajėgia susivienyti ir pasiūlyti patikimos alternatyvos. M. Djukanovičius ir toliau yra populiarus, nors įsigijo nemažai ir priešų, kurie sako, kad jis niekada neturėjo nuoseklios ideologijos, tik vieną tikslą – išlikti valdžioje.

Milo Djukanovičius geria šampaną švęsdamas pergalę savo valdančiosios Demokratinės socialistų partijos būstinėje Podgoricoje.Reuters/Scanpix nuotrauka

Daugpartinė demokratija gyvuoja Juodkalnijoje daugiau kaip ketvirtį amžiaus, ir M. Djukanovičiaus nuolat sulaukia kaltinimų įvairiais pažeidimais, tokiais kaip rinkėjų bauginimas ir papirkinėjimas. Prieš M. Djukanovičių taip pat buvo pradėtas tyrimas ir pateikti prokurorų kaltinimai Italijos Bario mieste 2008 metais, bet vėliau dėl jo diplomatinio imuniteto byla buvo nutraukta. Kaltinimai nepotizmu ir neaiškiais ryšiais su magnatais ir toliau jį persekioja. Pasak kai kurių pranešimų, M. Djukanovičius bei jo šeima ir yra didžiausi magnatai šalyje. Pasak Tarptautinio tiriamosios žurnalistikos konsorciumo (ICIJ), M. Djukanovičius sukaupė milijonų dolerių vertės turtą, o jo šeimos nariams priklauso dešimčių milijonų vertės turtas. ICIJ teigimu, neaišku, kaip šis turtas atsidūrė jų rankose.

„27 metus žmonės apgaudinėjami, kad jis turi planą, kaip padaryti jų gyvenimą geresnį. Žinoma, tą geresnį gyvenimą jaučia tik jo šeima ir artimi draugai“, – teigė pagrindinis M. Djukanovičiaus varžovas prezidento rinkimuose Mladenas Bojaničius. Už jį balsavo 34,1 proc. rinkėjų.

Kad ir kokie būtų gandai, per rinkimų kampaniją M. Djukanovičiui pavyko paliesti reikiamas stygas. Būdamas stiprus fiziškai (jo ūgis siekia metrą devyniasdešimt) ir ryški asmenybė, M. Djukanovičius įkūnija karštą kraują ir aistrą, o tai svarbūs lyderio bruožai Balkanuose. Kitaip tariant, M. Djukanovičiui pelnyti sėkmę padeda jo charizma. Jo vadovavimo stilius patinka žmonėms, ir jie mano, kad jis tikrai moka vadovauti, jeigugeba taip ilgai išlikti valdžioje.