Čekijos prezidento rinkimus lydi intriga
Če­ki­jo­je sau­sio 26–27 die­no­mis vyks­ta an­tra­sis pre­zi­den­to rin­ki­mų ra­tas. Va­ka­rie­tiš­kas iš­si­la­vi­nęs Ji­ri Dra­ho­šas me­tė rim­tą iš­šū­kį pro­ru­siš­kam vul­ga­riam Mi­lo­šui Ze­ma­nui. Rin­ki­mų baig­tį nu­spė­ti su­nku, nes kan­di­da­tus pa­lai­ko apy­ly­gis rin­kė­jų skai­čius.

68 metų chemijos profesorius J. Drahošas į rinkimus ėjo kaip nepriklausomas kandidatas. Jį daugiausia palaiko jauni liberalių pažiūrų miestiečiai ir nusivylusieji dabartiniu vadovu M. Zemanu. Šio kandidato rinkėjų ratui priklauso vyresni ir skurdesni žmonės iš provincijos.

Sostinėje Milošas Zemanas negali pasigirti šalininkų gausa.

Įdomu, jog prieš du mėnesius trečdalis šalies gyventojų nė nežinojo J. Drahošo. Vis dėlto per pirmą rinkimų ratą jam pavyko iškovoti 26,6 proc. balsų ir užimti antrą vietą. Apklausos rodo, kad politikos naujokas turi šansų įveikti senbuvį.

Pirmadienį Čekijos laikraščio „Mlada fronta Dnes“ užsakymu bendrovės STEM/MARK atlikta apklausa parodė, kad J. Drahošą palaiko 47 proc., o M. Zemaną – 43 proc. rinkėjų. Prieš tai varžovų galimybės atitinkamai buvo vertinamos 45 proc. ir 45,5 procento.

M. Zemanas garsėja nekorektiškais pareiškimais ir bičiulyste su Rusija. Kai kuriems čekams atrodo, kad J. Drahošas galėtų pataisyti šalies įvaizdį. „Jis išsilavinęs ir padorus žmogus, priešingai nei dabartinis prezidentas“, – sakė pensininkas Františekas iš Klatovų.

Čekijos prezidento galios gana ribotos, tačiau jis skiria premjerą, Konstitucinio teismo teisėjus ir Centrinio banko valdybos narius. Be to, vadovas atstovauja valstybei užsienyje ir gali daryti didelę įtaką viešajai nuomonei.

Opus klausimas

Tiek 73 metų M. Zemanas, tiek jo pirmtakas Vaclavas Klausas priekaištavo Europos Sąjungai (ES) dėl Čekijai primetamų biurokratinių taisyklių. Jei rinkimus laimės J. Drahošas, tikėtina, kad valstybės tonas sušvelnės, mat jis žada gerinti santykius su Briuseliu.

Daugelis čekų nepritaria migrantų paskirstymo kvotoms. Naujausiais Eurobarometro duomenimis, 56 proc. jų priešinasi bendrajai ES imigracijos politikai. Tai didžiausias rodiklis iš 28 valstybių narių.

Kaip ir M. Zemanas, J. Drahošas nepritaria kvotų sistemai. Atvykėliai iš musulmoniškų šalių buvo vienas pagrindinių rinkimų kampanijos klausimų, nors imigracijos politika gula ant vyriausybės ir parlamento, o ne prezidento pečių.

Tiesa, M. Zemanas stengėsi įteigti rinkėjams, kad naujokas atvers sienas, ir vartojo šūkį: „Stabdykime imigrantus ir Drahošą. Ši šalis yra mūsų.“

J. Drahošas teigia, kad migracijos krizei reikia racionalaus sprendimo. „Negalime atsitverti betono sienomis ir laukti, kol žmonės mėgins jomis lipti“, – sakė jis miniai Klatovuose.

Jiri Drahošas nori parodyti, kad kaimo gyvenimas jam nėra svetimas.

Blankus ir ryškus

J. Drahošas moka groti fortepijonu, priklausė roko grupei, keturis dešimtmečius dainuoja kameriniame chore. Jis klausosi Erico Claptono, Johno Mayallo, „The Beatles“ ir „The Rolling Stones“. Kandidatas taip pat mėgsta aktyvų gyvenimo būdą: bėgioti parke, čiuožti lygumų slidėmis. Vis dėlto, palyginti su varžovu, kai kam jis atrodo per blankus.

M. Zemanas – užkietėjęs rūkalius. Jis vaizduoja save kaip paprastą tautos atstovą, mėgstantį išgerti ir suvalgyti riebų kiaulienos kepsnį. Politikas serga diabetu ir vaikšto pasiremdamas lazdele. Buvęs komunistas, regis, mėgaujasi savo chamizmu ir dedasi esąs vienišas kovotojas su korumpuotu Čekijos ir ES elitu. Teisindamasis dėl savo aktyvaus vaidmens šalies politikoje lyderis kartą sakė: „Prezidentas nėra fikusas ar oleandras, stovintis kambaryje ir laukiantis, kada bus palaistytas.“

1976 metais J. Drahošas tapo Mokslų akademijos tyrėju ir atsisakė stoti į Komunistų partiją. Jis tapo profesoriumi tik 2003 metais, o kiek vėliau ėmė vadovauti akademijai. Šis darbas išmokė kandidatą gerbti faktus ir žadėti tik tai, ką galės ištesėti. Jo buvę kolegos sakė, kad J. Drahošas yra labai patikimas ir tvirtas žmogus.

M. Zemanui ir Rusijai simpatizuojantys naujienų portalai bandė apjuodinti J. Drahošą. Jam iškelti įtarimai buvus komunistų slaptosios policijos StB informatoriumi ir net pedofilu. „Galiu jus patikinti, kad išgirsite daug ir net bjaurių dalykų apie mane, – sakė profesorius per vieną susitikimą su rinkėjais. – Netikėkite tuo ir išlaikykite sveiką protą.“

Milošas Zemanas ne kartą prisistatė kaip Vladimiro Putino partneris Europoje.