Carlesas Puigdemont'as nesieks sugrįžti kaip regiono vadovas
Is­pa­ni­jos ieš­ko­mas ir šiuo me­tu Bel­gi­jo­je ap­sis­to­jęs nu­ša­lin­tas Ka­ta­lo­ni­jos va­do­vas Car­le­sas Puig­de­mont'as ket­vir­ta­die­nį at­si­sa­kė ke­ti­ni­mų grįž­ti į šį Is­pa­ni­jos re­gio­ną kaip jo pre­zi­den­tas, vil­da­ma­sis, jog tai pa­dės iš­spręs­ti už­si­tę­su­sią po­li­ti­nę kri­zę.

„Nekelsiu savo kandidatūros į regiono prezidentus“, – pareiškė C. Puigdemont'as vaizdo įraše, paskelbtame socialiniuose tinkluose.

Belgijoje darytame vaizdo įraše buvęs Katalonijos lyderis matomas stovintis Katalonijos ir Europos Sąjungos vėliavų fone.

55 metų C. Puigdemont'as paragino „kiek įmanoma greičiau“ pasirinkti naują kandidatą iš Katalonijos separatistų bloko. Separatistai laimėjo pernai gruodį vykusius rinkimus šiame regione, kurio visuomenė yra smarkiai susiskaldžiusi nepriklausomybės klausimu.

Naujo kandidato iškėlimas galėtų atverti kelią Katalonijoje pagaliau suformuoti normaliai funkcionuojančią vyriausybę ir susigrąžinti autonomiją. Madridas perėmė šio turtingo regiono kontrolę po to, kai Katalonijos parlamentas spalį pamėgino paskelbti nepriklausomybę.

Madridas sveikino C. Puigdemont'o žingsnį, o vienas šaltinis Ispanijos vyriausybėje sakė, jog dabar reikia, kad Katalonijoje kiek įmanoma greičiau būtų paskirtas naujas vadovas.

Įkalintas lyderis?

C. Puigdemont'as žadėjo toliau stengtis atkreipti tarptautinės bendrijos dėmesį į katalonų nepriklausomybės siekį. Separatistai kaltina Madridą, kad dėl bandymo atsiskirti šis ėmėsi represinių priemonių regione. Buvęs vadovas sakė, kad jis kartu su savo advokatais dėl to ketina kreiptis į Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biurą (OHCHR).

C. Puigdemont'as taip pat išreiškė savo palaikymą už Katalonijos nepriklausomybę pasisakančios įtakingos pilietinės organizacijos „Katalonijos nacionalinė asamblėja“ (ANC) vadovui Jordi Sanchezui ir sakė, jog norėtų matyti jį regiono prezidento poste.

Tokia galimybė šiuo metu atrodo sunkiai įgyvendinama, turint galvoje, kad J. Sanchezas jau ilgiau nei keturis mėnesius yra už grotų ir jam yra pareikšti įtarimai dėl raginimo maištauti. ANC vadovas yra vienas iš keturių separatistų, atsidūrusių už grotų dėl regiono bandymo atsiskirti nuo Ispanijos.

J. Sanchezas kaltinamas pernai rugsėjį organizavęs didžiulio masto protestą, kai Ispanijos policija prie spalio 1 dieną numatytą ir Madrido uždraustą referendumą dėl nepriklausomybės surengė reidą į Katalonijos administracijos ekonominių reikalų biurą.

Katalonijos valdžios teigimu, smurto aptemdytame referendume dalyvavo apie 43 proc. regiono gyventojų, iš kurių 90 proc. pasisakė už atsiskyrimą nuo Ispanijos. Madridas šio plebiscito nepripažino.

Spalio 27 dieną Katalonijos įstatymų leidėjai paskelbė regiono nepriklausomybę. Reaguodama į šį žingsnį, Ispanijos vyriausybė atėmė iš regiono autonomiją, atleido separatistų vyriausybę ir paleido parlamentą, o gruodžio 21 dieną paskyrė pirmalaikius rinkimus.

C. Puigdemont'as netrukus po nepriklausomybės paskelbimo išvyko į Belgiją. jam buvo pareikšti kaltinimai maišto kurstymu, antivyriausybine veikla ir valstybės lėšų švaistymu.

Visgi net būdamas užsienyje jis gruodį vykusiuose rinkimuose atvedė į pergalę separatistų bloką, išsaugojusį absoliučią daugumą parlamente.

„Nepasiduosime“

Po regioninių rinkimų C. Puigdemont'as buvo įvardytas kaip vienintelis separatistų kandidatas į prezidentus. Jis pats tvirtino, jog pažangių technologijų pagalba galėtų vadovauti Katalonijai ir būdamas užsienyje.

Tačiau Ispanijos Konstitucinis Teismas, išnagrinėjęs centrinės vyriausybės pateiktą skundą, nusprendė, kad C. Puigdemont'as turi būti parlamente Barselonoje, kad įstatymų leidėjai galėtų jį paskirti regiono vadovu.

Dėl šios kliūties Katalonijos parlamento pirmininkas, taip pat priklausantis separatistų blokui, sausį atidėjo svarbų balsavimą dėl C. Puigdemomt'o perrinkimo regiono prezidentu.

Nuo tada separatistų partijos intensyviai derasi, kaip reikėtų elgtis toliau.

Pasigirdo siūlymų, kad C. Puigdemont'as galėtų atlikti „simbolinį“ vaidmenį būdamas Belgijoje, o paskirtas naujas prezidentas vadovautų Katalonijai iš Barselonos.

Ketvirtadienį separatistų kontroliuojamas Katalonijos parlamentas pritarė dokumentui, ginančiam C. Puigdemont'ą kaip „legitimų“ kandidatą į regiono vadovo postą. Visgi daugelis šį žingsnį traktuoja kaip bandymą paskatinti C. Puigdemont'ą neprarandant autoriteto atsisakyti savo ketinimų vadovauti regionui.

Socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo įraše C. Puigdemont'as sakė, jog atsisako siekio vėl vadovauti Katalonijai, kad regione galėtų būti suformuota vyriausybė ir jis greičiau atsikratytų tiesioginio Madrido valdymo.

„Mes nenusileidime, nepasiduosime“, – kalbėjo jis.

„Žinau, kad mūsų laukia ilgas ir sunkus kelias“, – pridūrė C. Puigdemont'as.