Bulgarija sukrėsta po žurnalistės nužudymo
Bru­ta­laus te­le­vi­zi­jos žur­na­lis­tės nu­žu­dy­mo su­krės­tos Bul­ga­ri­jos sos­ti­nė­je So­fi­jo­je ir jos gim­ta­ja­me Ru­sės mies­te ša­lies šiau­rė­je šim­tai žmo­nių de­gin­da­mi žva­ku­tes pa­ger­bė šios jau­nos mo­ters at­mi­ni­mą.

Dėl žiauraus Bulgarijos televizijos žurnalistės nužudymo, galimai susijusio su vyriausybės korupcija – Europos Sąjungos (ES) lėšų grobstymu šioje vienoje skurdžiausių Europos Sąjungos valstybių, sulaikytas įtariamasis.

Nedideliame privačiame Rusės miesto televizijos kanale TVN pokalbių laidą apie aktualijas vedusios 30-metės Viktorijos Marinovos kūnas buvo aptiktas šeštadienį. Žiaurus nusikaltimas sulaukė griežto tarptautinio pasmerkimo.

Bulgarijos nacionalinis radijas, remdamasis oficialiai nepatvirtinta informacija iš šaltinių Vidaus reikalų ministerijoje, pranešė, kad dėl nužudymo sulaikytas įtariamasis yra Rumunijos pilietis, turėjęs Moldovos išduotą pasą.

Išprievartautos ir pasmaugtos V. Marinovos kūnas buvo rastas prie Dunojaus. Anksčiau pareigūnai atskleidė, kad ji mirė nuo smūgių į galvą. Praėjusį mėnesį V. Marinova vedė laidą, per kurią buvo kalbama apie sukčiavimą naudojant ES finansavimą. Korupcinius nusikaltimus paviešino tiriamosios žurnalistikos tinklalapis Bivol.bg. V. Marinovos laidoje dalyvavo du tiriamąja žurnalistika užsiimantys reporteriai. Jie buvo sulaikyti už tai, kad vykdė tyrimą dėl numanomo sukčiavimo, susijusio su ES pinigais.

„Esame sukrėsti. Niekada nesame sulaukę jokių grasinimų – nei ji, nei televizija“, – sakė V. Marinovos kolega iš TVN, pageidavęs neviešinti savo pavardės. Dabar tiek jis pats, tiek kiti kolegos baiminasi dėl savo saugumo.

Bulgarijos generalinis prokuroras Sotiras Cacarovas sakė, kad tiriamos visos galimos žmogžudystės versijos, įskaitant V. Marinovos profesinę veiklą. Tuo metu Vidaus reikalų ministerija pranešė pradėjusi tyrimą dėl statybų bendrovės „GP Group“ įtariamo netinkamo Europos Sąjungos lėšų naudojimo ir įšaldė jos 14 mln. eurų vertės aktyvus.

Pasipiktinimą nusikaltimu, padarytu korumpuotoje Bulgarijoje, pareiškė Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) vadovė Audrey Azoulay. „Seksualinio ir fizinio smurto panaudojimas prieš žurnalistę siekiant ją nutildyti yra nusikaltimas visų moterų orumui ir pagrindinėms žmogaus teisėms, – sakė buvusi Prancūzijos kultūros ministrė. – Išpuoliai prieš žurnalistus griauna pagrindinę žmogaus teisę į saviraišką ir iš jos išplaukiančius dalykus, tokius kaip spaudos laisvė ir teisė gauti informaciją.“

Be V. Marinovos, per pastaruosius 12 mėnesių Europoje buvo nužudyti dar du žurnalistai. Vasarį Slovakijoje kartu su bendraamže sužadėtine buvo nušautas 27 metų žurnalistas Janas Kuciakas, tyręs aukščiausio rango politikų ryšius su italų mafija.

2017 metų spalį Maltoje savo automobilyje buvo susprogdinta iškili žurnalistė ir tinklaraštininkė 53 metų Daphne Caruana Galizia, tyrusi korupciją premjero Josepho Muscato artimiausioje aplinkoje. Pagal organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) sudarytą Pasaulio žiniasklaidos laisvės indeksą Bulgarija užima 111 vietą tarp 180 šalių.