Britų atsakas: įšaldo diplomatinius ryšius
Tre­čia­die­nį Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos prem­je­rė The­re­sa May par­eiš­kė, kad Ru­si­ja yra baus­ti­na dėl bu­vu­sio ru­sų šni­po Ser­ge­jaus Skri­pa­lio ir jo du­kros ap­nuo­di­ji­mo ko­vi­ne che­mi­ne me­džia­ga per in­ci­den­tą vie­na­me Ang­li­jos mies­te.

Jungtinė Karalystė, kaip nurodė Th. May, išsiųs iš šalies 23 Rusijos diplomatus – daugiausia nuo tada, kai baigėsi šaltasis karas. Londonas taip pat atšaukia kvietimą Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui apsilankyti Didžiojoje Britanijoje. Karališkieji asmenys ir vyriausybės ministrai nedalyvaus Pasaulio futbolo taurės renginiuose Rusijoje.

Britų premjerė, skelbdama atsakomąsias priemones į buvusio rusų šnipo apnuodijimą, kaltina Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl Maskvos ir Londono santykių pablogėjimo. „Daugelis mūsų su viltimi žvelgė į posovietinę Rusiją. Norėjome geresnių santykių. Tragiška, kad prezidentas pasirinko tokį veikimo būdą“, – kalbėjo ji parlamente.

Maskva griežtai neigia kaip nors prisidėjusi prie S. Skripalio apnuodijimo. „Šiuos priešiškus veiksmus laikome visiškai nepriimtinais, nepateisinamais ir trumparegiškais, – sakoma trečiadienį paskelbtame Rusijos ambasados Londone pranešime. – Visa atsakomybė dėl santykių pablogėjimo tenka dabartinei Didžiosios Britanijos politinei vadovybei.“

S. Lavrovas trečiadienį kaltino Th. May, esą jos kaltinimai yra migloti. Jis palygino britų vyriausybę su liūdnai pagarsėjusiu Josifo Stalino represijų laikų prokuroru Andrejumi Vyšinskiu, kuriam priskiriama frazė „prisipažinimas yra įrodymų karalius“.

Kovo 4 dieną šnipas su dukra buvo rasti be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijos pietvakariniame Solsberio mieste. Nustatyta, kad jie apnuodyti nervus paralyžiuojančia kovine medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“), sukurta Sovietų Sąjungoje. Nukentėjusieji tebėra ligoninėje, jų būklė kritinė.

Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas tikino, kad Kremlius nusiteikęs bendradarbiauti su Londonu. Tačiau, jo teigimu, buvo atmestas prašymas pateikti nervus paralyžiuojančios medžiagos mėginių.

Rusų chemikas Vilas Mirzajanovas pirmas atskleidė, jog nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novičiok“ tikrai egzistuoja. Jis įsitikinęs, kad nusikaltimą Solsberyje galėjo padaryti tik rusai, siekdami įbauginti prezidento V. Putino oponentus.

Nervus paralyžiuojančius nuodus lengva naudoti, nes jie gaunami sumaišius dvi medžiagas, kurios atskirai nėra pavojingos. Todėl abu komponentus galima vežti be jokios rizikos, o tada sumaišius pagaminti ginklą purkštuve.

Itin prasti Londono ir Maskvos santykiai toli gražu nėra beprecedenčiai. Diplomatai buvo išsiųsti ne kartą, taip pat ir 2006 metais dėl buvusio agento Aleksandro Litvinenkos nunuodijimo.