Berlynas atstatys sinagogą musulmoniškame rajone
Vie­na­me gau­siai mu­sul­mo­nų gy­ve­na­ma­me Ber­ly­no ra­jo­nų tu­rė­tų at­si­ras­ti si­na­go­ga. Sos­ti­nės val­džia taip sie­kia pa­ža­bo­ti di­dė­jan­tį an­ti­se­mi­tiz­mą ir megz­ti skir­tin­gų re­li­gi­jų at­sto­vų dia­lo­gą.

Tuo pat metu, kai pasirodė žinia apie būsimas statybas, vietos leidinys „Tagesspiegel“ pristatė liūdną statistiką. Berlyne antisemitinių išpuolių 2017 metais užregistruota 288, o 2013-aisiais jų buvo beveik perpus mažiau – 149.

Iš Palestinos kilęs Socialdemokratų partijos narys Raedas Salehas, stovėdamas prie išlikusio sinagogos priestato, sakė: „Kur daugiau, jei ne šioje Berlyno vietoje, galime parodyti ženklą, kad visuomenė nėra susiskaldžiusi?“

Kroicbergas – musulmoniškas Berlyno rajonas. Taigi sumanymas čia atstatyti sinagogą ne tik simboliškas, bet ir gana drąsus žingsnis.

Šiandien vis dar naudojamas sinagogos priestatas kažkaip sugebėjo išlikti per Trečiąjį Reichą. Tačiau pagrindinis pastatas buvo sunaikintas. Dabar šioje vietoje stovi nedidelė vaikų žaidimų aikštelė.

1916 metais pastatytoje sinagogoje tilpo apie 2 tūkst. tikinčiųjų. Tai buvo vieni didžiausių ir gražiausių žydų maldos namų Berlyne. Architektai nemėgins atkurti autentiško pastato. Jis bus abstraktesnis – tarsi užuomina apie nykstančią žydų bendruomenę.

Po Antrojo pasaulinio karo Kroicbergo rytinėje dalyje ėmė kurtis musulmonai – daugiausia turkai, kurie laikinai atvyko padirbėti į Vokietiją. Įvairiais skaičiavimais, maždaug ketvirtadalis ar trečdalis Kroicbergo gyventojų yra musulmonai. Šiame rajone stovi ne viena mečetė.

Antisemitizmas yra sena problema Vokietijoje. Tačiau priešiškumas žydams vėl sustiprėjo pastaraisiais metais į šalį plūstelėjus migrantams iš musulmoniškų kraštų.

Pavyzdžiui, pernai vienoje mokykloje 14-metis žydas kentė antisemitinio pobūdžio užgauliojimus, todėl jam teko pakeisti mokyklą. Berniuko kankintojai buvo arabų ir turkų kilmės klasės draugai. Jie pareiškė, kad nedraugaus su juo, nes jis yra žydas, o šios tautybės asmenys neva visi yra žudikai.

Berlyno žydų bendruomenės pirmininkas Gideonas Joffe pasakojo, kad žydų vaikai valstybinėse ugdymo įstaigose turi daug problemų. Dėl to nuspręsta statyti pirmąją šalyje žydų mokyklą, turinčią prekybos profilį. Ji iki 2020-ųjų turi iškilti Mitte rajone. Kaip sakė bendruomenės pirmininkas, visos sostinės žydų mokyklos yra atviros ir ne žydų kilmės asmenims.

Vis dėlto, ar šie du nauji projektai Berlyne gali sušvelninti antisemitines nuostatas? G. Joffe žodžiais, bus sudėtinga. Kroicberge atstatyta sinagoga prisidės prie žydų kultūros simbolių, kurių daugelis stovi Vokietijos sostinėje. Bendruomenės pirmininkas neslėpė apmaudo, jog dauguma žydų, baimindamiesi nemalonių incidentų, dabar viešumoje slepia savo kilmę.