Baugus Fidžio premjero perspėjimas
Fi­džis žen­gia į nau­ją erą, ku­rio­je bus daug eks­tre­ma­lių me­teo­ro­lo­gi­nių reiš­ki­nių. Tai an­tra­die­nį par­eiš­kė šios Ra­mio­jo van­de­ny­no sa­lų vals­ty­bės ly­de­ris.

Ciklonas Josie Fidžį užklupo sekmadienį. Beveik 1 mln. gyventojų turinti valstybė išvengė tiesioginio vėjų smūgio, bet liūtys ir potvynis padarė žalos namams, įstaigoms ir automobiliams pagrindinės salos Viti Levu vakarinėje dalyje.

Per potvynius žuvo mažiausiai keturi žmonės. Daugiau kaip 1 tūkst. Fidžio gyventojų šią savaitę vis dar yra evakuotųjų centruose. Raudonojo Kryžiaus draugija pranešė, kad dalija pagalbą smarkiai nukentėjusiame Ba miestelyje. Pareigūnai taip pat bando atkurti kai kur nutrūkusį elektros tiekimą.

2016 metais ciklonas Vinstonas Fidžyje nusinešė 44 gyvybes ir sugriovė tūkstančius namų. Premjeras Voreqe Bainimarama sakė, kad dėl klimato kaitos ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai bus dar baisesni ir dažnesni.

Antradienį vyriausybės vadovas kalbėjo sostinėje Suvoje pristatant filmą apie klimato kaitą. Pasak premjero, šalys privalo apriboti pasaulio temperatūros kilimą, kaip numato Paryžiaus klimato susitarimas. „Visam pasauliui ir ypač pažeidžiamoms šalims, tokioms kaip mūsų, tai yra vienintelis būdas užkirsti kelią katastrofai“, – sakė jis.

Neseniai parengta Pasaulio banko ataskaita rodo, kad metiniai Fidžio nuostoliai dėl ekstremalių meteorologinių reiškinių iki 2050 metų gali sudaryti 6,5 proc. bendrojo vidaus produkto.