Balsavimas dėl „Brexit“ sutarties: JK parlamento kariaujančios frakcijos
Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos par­la­men­tas dėl pa­si­trau­ki­mo iš Eu­ro­pos Są­jun­gos su­tar­ties yra pa­si­da­li­jęs į ke­lias sto­vyk­las, ku­rioms pri­klau­so skir­tin­gų po­li­ti­nių jė­gų at­sto­vai.

Antradienį vakare parlamentas galiausiai balsuos dėl šio susitarimo, kurį parengė ministrės pirmininkės Theresos May vyriausybė ir ES.

Mūšyje dėl „Brexit“ 650 narių turinčiuose Bendruomenių Rūmuose galima išskirti kelias pagrindines stovyklas.Už „Brexit“ susitarimą pasisako Vyriausybė.

Visi vyriausybės nariai privalo palaikyti vyriausybės politiką arba turi atsistatydinti. Garethas Johnsonas pirmadienį paliko jaunesniojo ministro postą, tačiau daugiau paskutinės minutės atstatydinimų nebuvo. Įtakingiausi „Brexit“ šalininkai kabinete, tokie kaip Michaelas Gove'as ir Liamas Foxas, šiuo metu palaiko susitarimą.

Taip pat susitarimą palaiko Th. May lojalūs parlamentarai. Tai – eiliniai Konservatorių partijos parlamentarai, tvirtai palaikantys vyriausybę ir patenkinti parengtu susitarimu. Vis dėlto jų nėra daug.

Taip pat pritaria ir nuomonę pakeitę konservatoriai. Artėjant laikui galutinai apsispręsti, savo nuomonę pakeitė grupė torių. Pastarosiomis dienomis prieš šios stovyklos prisijungė ir George'as Freemanas – buvęs Th. May politikos vadovas.

Tiesa, kai kurie konservatorių parlamentarai turi tam tikrų abejonių, bet nori, kad susitarimas būtų patvirtintas, nes mano, jog tai geriausias iš blogų variantų. Th. May viliasi, kad paskutinėmis valandomis iki balsavimo prie šios stovyklos prisijungs daugiau narių.

Prieš susitarimą pasisako užkietėję „Brexit“ šalininkai konservatoriai. Šiai stovyklai, vadovaujamai parlamentaro Jacobo Reeso-Moggo, priklauso ir buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, taip pat buvę „Brexit“ sekretoriai Davidas Davisas ir Dominicas Raabas, manantys, kad Th. May parengtas susitarimas, užuot garantavęs Britanijai nepriklausomybę, pavers ją „vasaline valstybe“.

Parlamento konservatorių Europos tyrimų grupė, kurios pirmininkas yra J. Reesas-Moggas, gruodį inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo Th. May, tačiau premjerė laimėjo ir užsitikrino vadovavimą partijai dar 12 mėnesių.

Susitarimo nepalaikys ir leiboristų partija. Dauguma leiboristų parlamentarų yra proeuropinių pažiūrų ir laikysis partinės linijos.

Partijos lyderis Jeremy Corbynas nori, kad susitarimas būtų atmestas. Tada jis planuoja inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo ministre pirmininke ir priversti ją skelbti pirmalaikius rinkimus. Tokiu atveju per rinkimų kampaniją jis pasisakytų už tai, kad „Brexit“ būtų įgyvendintas, tačiau parengus naują susitarimą su ES.

Jei toks planas žlugtų, partija pasirengusi palaikyti idėją organizuoti antrą referendumą dėl „Brexit“.

Tarp parlamentarų, palaikančių kampaniją už antro „Brexit“ plebiscito organizavimą viliantis, kad tai leis išvengti pasitraukimo iš ES, dauguma yra eiliniai Leiboristų partijos nariai.

Prieš pasisako ir kitos opozicinės partijos: 35 škotų nacionalistai, 11 proeuropietiškų liberalų demokratų, keturi valų nacionalistai ir vienintelis žaliųjų atstovas palaiko Europos Sąjungą ir yra nusistatę prieš konservatorius.

Susitarimo nepalaiko demokratinė junionistų partija (DUP). Nors Th. May pasikliauja 10 DUP įstatymų leidėjų, kurie savo balsais užtikrina jai daugumą parlamente, vis dėlto jie griežtai nepritaria premjerės išsiderėtam susitarimui, nepaisydami pastangų nuraminti juos dėl Airijos sienos dilemos.

Užkietėję „Brexit“ priešininkai konservatoriai taip pat pasisako prieš susitarimą. Dalis proeuropietiškai nusiteikusių parlamento narių iš Konservatorių partijos, palaikantys kampaniją už dar vieną referendumą dėl Britanijos narystės ES. Jiems vadovauja buvęs generalinis atornėjus Dominicas Grieve'as.

Tarp neapsisprendusiųjų, kaip balsuoti lemiamą akimirką, šiuo metu yra už „Brexit“ balsavę leiboristai.

Jeigu Th. May pavyks juos įtikinti palaikyti susitarimą, tai gali būti geriausia galimybė premjerei laimėti balsavimą. Vyriausybės vadovė praėjusią savaitę susitiko su kai kuriais Leiboristų partijos pragmatikais, ir yra požymių, kad jie galėjo būti įtikinti.

Taip pat tarp neapsisprendusiųjų yra Konservatorių ir leiboristų parlamentarai, kurie nepritaria siūlomam susitarimui, bet nuogąstauja, kad kitu atveju šalis paliks Bendriją nepasiekusi jokios sutarties. Kyla klausimas, ar jie pasiduos savo baimei.