Armėnijoje protestuoja opozicija
Maž­daug tūks­tan­tis pro­tes­tuo­to­jų va­kar Ar­mė­ni­jos sos­ti­nė­je su­ren­gė de­mons­tra­ci­jas prieš Ser­žą Sarg­sia­ną, bu­vu­sį ša­lies pre­zi­den­tą, ku­ris no­ri pra­tęs­ti sa­vo val­dy­mą mi­nis­tro pir­mi­nin­ko pos­te.

Rytą opozicijos šalininkai blokavo kelias svarbias gatves sostinėje Jerevane. Jie paralyžiavo eismą miesto centre po Respublikonų partijos tarybos sprendimo siūlyti S. Sargsianą, vos prieš kelias dienas palikusį prezidento postą, į vyriausybės vadovus.

Protestai Jerevane kilo dar penktadienį, kai į gatves išėjo daugiau kaip 4 tūkst. žmonių. Šeštadienį apie 100 protestuotojų, dalyvavusių demonstracijoje prieš eksprezidento pasilikimą valdžioje, buvo įsiveržę į visuomeninio radijo būstinę.

Sekmadienį protestuotojų veiksmams vadovaujantis Armėnijos parlamento narys Nikolas Pašinianas, liberaliojo opozicinio Išeities aljanso (YELQ) lyderis, paragino sostinės gyventojus organizuoti „masines pilietinio nepaklusnumo akcijas“, įskaitant gatvių ir tiltų blokavimą, metropoliteno darbo trikdymą ir pinigų iš bankų sąskaitų pasiėmimą.

Pirmadienį miesto centrą su miegamaisiais rajonais jungiančiose gatvėse buvo palikta automobilių su įjungta avarine signalizacija, žmonės gulėsi ant asfalto ir nepraleido mašinų, įskaitant visuomeninį transportą. Policija blokavo parlamento prieigas. „Mūsų tikslas – pasiekti parlamento pastatą“, – savo šalininkams pareiškė N. Pašinianas. Bagramiano prospekte Jerevano centre įsiplieskė susirėmimų tarp protestuotojų ir policijos.

Šeštadienį valdančioji Respublikonų partija oficialiai patvirtino savo pirmininko S. Sargsiano kandidatūrą į šalies premjerus, o vakar jo kandidatūrą oficialiai turėjo iškelti partijos frakcija parlamente. Šiandien parlamentas rinks naują 2,9 mln. gyventojų turinčios Armėnijos premjerą, kurio rankose bus sutelkta didžiulė valdžia šaliai pereinant prie parlamentinės valdymo formos.

Tikimasi, kad bus išrinktas S. Sargsianas. Šis prorusiškų pažiūrų politikos veteranas, 2007–2008 metais jau stovėjęs prie vyriausybės vairo, neseniai užbaigė savo antrą kadenciją prezidento poste. Siekti naujos kadencijos jis nebegalėjo. Valstybės vadovo postą jis paliko praėjusį pirmadienį, kai buvo prisaikdintas naujasis prezidentas Armenas Sargsianas. Nors abiejų lyderių pavardės vienodos, jie nėra giminės.

Po A. Sargsiano inauguracijos įsigaliojo 2015 metais priimtos prieštaringai vertinamos Konstitucijos pataisos, numatančios, kad Armėnija tampa parlamentine respublika su plačius įgaliojimus turinčiu ministru pirmininku. Perėjimą prie tokio valdymo modelio inicijavo S. Sargsianas, o atitinkamoms Konstitucijos pataisoms referendume pritarė 63 proc. rinkėjų.

Opozicija tvirtina, kad šios reformos tikslas buvo sudaryti sąlygas 63 metų S. Sargsianui išsaugoti valdžią palikus prezidento postą.