Armėniją purto kova su korupcija
Nau­jo­jo mi­nis­tro pir­mi­nin­ko Ni­ko­los Pa­ši­nia­no, daug me­tų bu­vu­sio ko­vo­to­ju su ko­rup­ci­ja, vy­riau­sy­bė ėmė­si tei­si­nių veiks­mų prieš par­ei­gū­nus, su­si­ju­sius su anks­tes­nė­mis val­džio­mis.

Po Aksominės revoliucijos į valdžią atėjus N. Pašinianui, piktnaudžiavimu įtariamų asmenų sąrašas ilgėja. Sunkūs kaltinimai pateikti buvusio prezidento Seržo Sargsiano pirmtakui Robertui Kočarianui. Liepos pabaigoje jis buvo suimtas už kruviną susidorojimą su opozicijos protestais po 2008 metų prezidento rinkimų. Per juos žuvo 10 žmonių, įskaitant du policijos pareigūnus.

Opozicija protestavo dėl rinkimų klastojimo R. Kočariano sąjungininko ir įpėdinio S. Sargsiano naudai. Protestai be pertraukos truko 10 dienų. R. Kočarianas kaltinamas davęs neteisėtą įsakymą panaudoti prieš juos jėgą. Kaltinimus „Armėnijos konstitucinės sąrangos pamynimu“ R. Kočarianas vadina politiniu persekiojimu, Aksominės revoliucijos vendeta. Pasak jo, veiksmai 2008 metais buvo pagrįsti būtinybe neleisti kitam buvusiam prezidentui Levonui Ter-Petrosianui neteisėtai užgrobti valdžią.

„Valymo“ sūkuryje

Tie patys kaltinimai pateikti ir Jurijui Chačaturovui, Rusijos vadovaujamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) generaliniam sekretoriui, sovietų intervencijos į Afganistaną ir kovų Kalnų Karabache dalyviui, per 2008 metų susidorojimą buvusiam vienu iš Armėnijos ginkluotųjų pajėgų vadų.

KSSO grupę sudaro Rusija, Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas, Kirgizstanas ir Tadžikistanas, ji sukurta Maskvai siekiant išlaikyti savo įtaką buvusiose sovietinėse respublikose ir priešintis jų narystei Europos Sąjungoje bei NATO.

2010 metais N. Pašinianas buvo nuteistas kaip vienas tų protestų organizatorių. Tapęs opozicijos deputatu jis reikalavo, jog R. Kočarianas duotų parodymus parlamente ir paaiškintų, kuo grindžiama informacija, kad į saugumo pajėgas iš demonstrantų pusės buvo paleisti šūviai, tapę dingstimi jėga malšinti protestą. Šios N. Pašiniano pastangos parlamente buvo bevaisės. Po taikių demonstracijų, privertusių atsistatydinti ką tik premjeru paskirtą S. Sargsianą, vyriausybės vadovu tapęs N. Pašinianas ėmėsi to iš naujo.

Pirmas smarkus smūgis šioje kovoje buvo suduotas dar iki R. Kočariano , kai filmuojant televizijos kameroms buvo atlikta krata į atsargą išėjusio generolo Manvelo Grigoriano, buvusio Respublikonų partijos, valdžiusios Armėniją nuo 1990 metų, deputato ir populiaraus karo vado Kalnų Karabacho kare su Azerbaidžanu, namuose. Armėnai buvo priblokšti išvydę filmuotą medžiagą ir sužinoję, jog M. Grigorianas priėjo iki to, kad grobstė fronte esantiems kareiviams skirtus maisto produktus ir jais šėrė asmeninio zoologijos sodo gyvūnus.

Kiti pradėti tyrimai susiję su S. Sargsianui, kuris po dviejų prezidento kadencijų mėgino likti valdžioje peršokęs į premjero postą ir prieš tai atitinkamai pakeitęs šalies Konstituciją, artimais žmonėmis. Pirmiausia imtasi jo sūnėno, kurio kompanija įtariama gudriai pavogusi 500 tūkst. eurų mokesčių. Paskui kratos atliktos jo brolio Aleksandro Sargsiano ir kitų šeimos narių namuose.

„Valymo“ sūkurys neaplenkė ir Jerevano mero Tarono Marnaniano. Paskelbus vaizdo medžiagą apie milžinišką ir prabangią jo nuosavybę, meras buvo priverstas atsistatydinti.

Tvenkiasi kritikos debesys

Visą šią veiklą galima laikyti logiškais N. Pašiniano pažadų padariniais. Dabar galima laukti stambių baudžiamųjų bylų, tačiau, ekspertų manymu, yra riba, kurios N. Pašinianas negalės peržengti. Šalies valdymui jam reikia palaikymo viduje, o jis turi labai trumpą „atsarginių suolelį“. Kalbama, kad prieš N. Pašiniano pradėtus „valymus“ jau telkiamas organizuotas pasipriešinimas.

Armėnai buvo priblokšti sužinoję, jog buvęs generolas grobstė fronte esantiems kareiviams skirtus maisto produktus ir jais šėrė asmeninio zoologijos sodo gyvūnus.

Charizmatiškas buvęs žurnalistas neišvengia pagrindinių laikraščių ir kitų Armėnijos leidinių kritikos. Vyriausieji redaktoriai priekaištauja, kad jis vengia žiniasklaidos, o naudojasi socialiniais tinklais. Šie, beje, ir padėjo jam iškilti. N. Pašinianas yra vieno svarbiausių šalies laikraščių „Aikakan Žamanak“ steigėjas, o vyriausioji šio leidinio redaktorė yra jo žmona Anna Akopian, tačiau labai dažnai jis sąmoningai renkasi kreiptis į armėnus tiesiogiai per feisbuką.

Rusijos perspėjimas

Analitikų manymu, pastarieji įvykiai Jerevane gali kita linkme pakreipti ir Armėnijos santykius su Rusija, ypač R. Kočariano areštas ir veiksmai prieš J. Chačaturovą. Rusijos užsienio reikalų ministras jau perspėjo naująją Armėnijos vadovybę nesiimti „politinių“ veiksmų prieš buvusius prorusiškų pažiūrų elito atstovus.“Pastarųjų dienų įvykiai prieštarauja neseniai paskelbtoms naujosios armėnų vadovybės deklaracijoms, kad ši neketina vykdyti savo pirmtakų persekiojimo dėl politinių priežasčių, – sakė Sergejus Lavrovas Rusijos naujienų agentūroms. – Maskva, kaip Jerevano sąjungininkė, visada buvo suinteresuota Armėnijos valstybės stabilumu, todėl tai, kas vyksta šiuo metu, negali nekelti mūsų susirūpinimo.“ Jis pridūrė, kad tikisi „konstruktyvių“ pokyčių.

S. Lavrovo pareiškimas yra pirmasis išorinis įtampos tarp Rusijos ir Armėnijos ženklas, kai opozicijos aktyvistas N. Pašinianas pateko į valdžią po kelias savaites trukusių protestų ir pilietinio nepaklusnumo kampanijų, privertusių atsistatydinti nepopuliarų veteraną vyriausybės lyderį S. Sargsianą.

Kitaip nei kitų anksčiau populiarių judėjimų buvusiose sovietinėse Gruzijoje ir Ukrainoje lyderiai, N. Pašinianas stengiasi palaikyti gerus santykius su Maskva. Tačiau sunku įsivaizduoti, kad naujoji Armėnijos vadovybė patiktų Kremliui. Išardyta ilgametė valdžios schemą, kuria Rusija rėmėsi išlaikydama savo įtaką Armėnijoje, rimtai paveiktas didysis Rusijos verslas šalyje.

Politiniai, kariniai ir ekonominiai ryšiai su Rusija Armėnijai labai svarbūs. Kol kas Maskva tarsi ignoruoja, kokiu būdu N. Pašinianas atėjo į valdžią, ir tikisi, kad jis pasuks šio regiono lyderiams „normaliu“ keliu. Bet jei tai neįeina į naujosios Armėnijos vadovybės planus, tuomet jai derėtų rimtai pagalvoti apie ateitį. Kova su kyšininkavimu ir korupcija yra svarbi, bet šaliai nedelsiant reikia esminių reformų, kurios dar nė neprasidėjo ir tikriausiai neprasidės iki kitų rinkimų.