Apie ką susitikime kalbėsis Rusijos ir JAV kariuomenių vadai?
Per JAV šta­bų va­dų ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko ge­ne­ro­lo Jo­sep­ho Dun­for­do ir Ru­si­jos Ge­ne­ra­li­nio šta­bo vir­ši­nin­ko ge­ne­ro­lo Va­le­ri­jaus Ge­ra­si­mo­vo penk­ta­die­nio su­si­ti­ki­mą Hel­sin­ky­je bus ap­tar­ta si­tua­ci­ja pa­sau­lio kri­zių re­gio­nuo­se ir žings­niai įtam­pai ma­žin­ti, pra­ne­šė Ru­si­jos gy­ny­bos mi­nis­te­ri­ja.

„Susitikimo metu planuojama aptarti situaciją krizių regionuose ir galimus žingsnius dėl įtampos mažinimo“, – sakoma ministerijos pranešime.

Ankstesnis V. Gerasimovo ir J. Dunfordo susitikimas įvyko 2017 metų vasario 16 dieną Azerbaidžano sostinėje Baku. 2017-ųjų kovo 7-ąją Antalijoje įvyko trišalis Rusijos, JAV ir Turkijos kariuomenės vadų susitikimas.

Pernai kovo 21-ąją V. Gerasimovas ir J. Dunfordas kalbėjosi telefonu. Tuo metu Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad jie aptarė padėtį Sirijoje ir kitas aktualias temas.

Šiais metais buvo pranešta apie jų telefoninius pokalbius sausio 10 ir 20 dienomis, taip pat kovo 13-ąją.

Penktadienį Suomijoje V. Gerasimovą taip pat priims šios šalies prezidentas Sauli Niinisto (Saulis Nyninstė), be to, Rusijos generalinio štabo viršininkas susitiks su Suomijos gynybinių pajėgų vadu Jarmo Lindbergu (Jarmu Lindbergu), nurodė ministerija.

Galimos temos

V. Gerasimovas ir J. Dunfordas Helsinkyje tikriausiai aptars padėtį Sirijoje ir tai, kaip užkirsti kelią kariniams incidentams, naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos mokslų akademijos Pasaulio ekonomikos ir tarptautinių santykių instituto Tarptautinio saugumo centro vadovas akademikas ?leksejus Arbatovas.

„Visų pirma reikia aptarti Siriją. Ką daryti, kad būtų nutraukti koviniai veiksmai ir išvengta incidentų tarp rusų ir amerikiečių ginkluotųjų pajėgų. Galbūt išplėsti saugumo zonas, galbūt pradėti kokį nors realų karinį bendradarbiavimą koordinuojant karinius veiksmus, kad būtų pribaigti ISIL („Islamo valstybė“, IS), „al Nusra Front“ („Jabhat al Nusra“), ten dar likusios teroristinės grupuotės“, – sakė A. Arbatovas.

„Labai svarbu dabar atnaujinti derybas, kaip būtų galima užkirsti kelią incidentams atviroje jūroje ir oro erdvėje virš jos, pirmiausia kalbant apie Baltijos ir Juodosios jūrų akvatorijas. Praeityje turėjome tokių susitarimų, dabar jie pamiršti; reikia juos atnaujinti ir jų griežtai laikytis, nes pagaliau laikas mums atsitraukti nuo ginkluoto konflikto ribos“, – nurodė jis.