Apie Bažnyčios skaudulius prabilo Estijoje
Es­ti­jo­je vie­šin­tis po­pie­žius Pra­nciš­kus sa­ko, kad sek­sua­li­nio iš­nau­do­ji­mo skan­da­lų kre­čia­ma Ka­ta­li­kų baž­ny­čia no­ri bū­ti skaid­ri bend­ruo­me­nė.

„Mes norime būti skaidri, priimanti, nuoširdi, kviečianti, bendraujanti, pasiekiama, džiaugsminga ir interaktyvi bendruomenė“, – Taline sakė popiežius.

„Turiu omenyje – bendruomenė be baimės. Baimė mus uždaro“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas pusantro tūkstančio įvairių atšakų krikščionių jaunimą, pontifikas sakė: „Mes žinome, ir jūs mums sakėte, kad daug jaunų žmonių neprašo mūsų nieko, nes jie nemano, kad galime pasakyti jiems ką nors prasmingo“.

„Tiesą sakant, kai kurie jų aiškiai prašo palikti juos vienus, nes jie Bažnyčią laiko įkyria ar netgi erzinančia“, – kalbėjo popiežius.

„Jie yra nusivylę dėl seksualinių ir ekonominių skandalų, kurie nesulaukia aiškaus pasmerkimo, dėl mūsų nepasiruošimo iš tikrųjų įvertinti jaunų žmonių gyvenimus bei jausmus ir dėl paprasčiausiai pasyvaus vaidmens, kurį mes jiems suteikiame“, – tvirtino Šventasis Tėvas.

Pasak jo, religinės organizacijos kartais labiau yra linkusios „kalbėti, patarti, pasakoti apie savo patirtį, o ne klausytis, priimti iššūkius ir išmokti iš to, ką jūs patyrėte“.

Nusikaltimo nedangstys

Popiežius Pranciškus sako, kad Katalikų bažnyčia pasikeitė ir nebedangsto dvasininkų seksualinių nusikaltimų.

Grįždamas iš vizito Baltijos šalyse jis teigė, kad bandymai nuslėpti nusikaltimus atspindi praeito amžiaus visuomenės ydas. Pontifikas tikino, kad pats niekada nesuteikia malonės.

„Paimkime Pensilvanijos atvejį, pamatysime, kad pastaruoju metu (išnaudojimo – BNS) atvejų labai nedaug. Pastaruoju metu sulaukiu labai daug nuosprendžių ir jie visi papuola ant mano rašomojo stalo. Paskelbus nuosprendį, niekada nepasirašau malonės prašymo. Be jokių diskusijų“, – žurnalistams grįždamas į Romą lėktuve sakė pontifikas.

Jis teigė, kad anksčiau dvasininkų nusikaltimai buvo dangstomi dėl laikmečio ypatumų.

„Jie dangstyti net ir namuose, kai dėdė smurtaudavo prieš dukterėčią ar tėtis prieš sūnų. Tai buvo didelė bėda. Toks buvo praeito šimtmečio mąstysena“, – kalbėjo Šventasis Tėvas.

„Man padeda vienas principas – istorinį faktą dera interpretuoti remiantis to laikmečio ypatybėmis, o ne šiandienos šviesoje“, – pridūrė jis.

„Pensilvanijos atveju matome, kad pirmaisiais aštuntojo dešimtmečio metais daug kunigų pasidavė šiai korupcijos formai, o pastaraisiais metais išnaudojimo atvejų sumažėjo, nes Bažnyčia susivokė, kad su tuo reikia kovoti kitaip“, – sakė Katalikų bažnyčios vadovas.

Anot rugpjūtį paskelbtos ataskaitos, JAV valstijoje Pensilvanijoje per septynis dešimtmečius seksualiai buvo išnaudota per tūkstantį vaikų, o tai darė daugiau nei 300 dvasininkų.

Netrukus po to Šventajam Tėvui viešint Airijoje, buvęs Vatikano pasiuntinys JAV apkaltino popiežių, kad šis asmeniškai ignoravo vienam amerikiečių kardinolui metamus kaltinimus lytiniu išnaudojimu.

Vėliau buvo paskelbtos ataskaitos apie nederamą kunigų elgesį Vokietijoje ir Nyderlanduose.

Vokietijos Katalikų bažnyčia antradienį atsiprašė dvasininkų išnaudojimą per pastaruosius kelis dešimtmečius patyrusių aukų, o vyriausiasis kardinolas paragino patraukti kaltininkus atsakomybėn.

Antradienį viešėdamas Estijoje popiežius pareiškė, kad seksualinio išnaudojimo skandalų krečiama Katalikų bažnyčia turi keistis, kad nuo jos nenusigręžtų ateities kartos.

Anksčiau Lietuvoje ir Latvijoje viešėjęs popiežius apie seksualinio išnaudojimo skandalus nepasisakė.

Estijos krikščioniškam jaunimui pontifikas taip pat sakė, kad vis daugiau jaunų žmonių nebetiki meile.

„Jie mato, kad jų tėvai vienas kito nebemyli, kad jaunavedžių meilė greitai išblėsta. Jie mato meilės stygių tame, jog niekam nerūpi, kad jie turi migruoti ieškodami darbo, arba į juos žiūrima kreivai vien dėl to, kad jie yra užsieniečiai“, – kalbėjo Pranciškus.

„Jiems gali atrodyti, kad meilė yra mirusi (...), bet mes žinome, kad taip nėra, ir kad turime ką pasakyti ir pranešti su mažai žodžių, bet daug veiksmų. (...) Jūs esate idėjų ir veiksmo, o ne spekuliacijų ir teorijų karta“, – pridūrė jis.

Baigęs vizitą Estijoje, Šventasis Tėvas sugrįš į Romą. Prieš tai jis lankėsi Lietuvoje ir Estijoje.