Angela Merkel: JAV pasitraukimas iš Sirijos gali paskatinti Rusijos ir Irano įtaką
Vo­kie­ti­jos kanc­le­rė An­ge­la Mer­kel šeš­ta­die­nį įspė­jo, kad Va­šing­to­no pla­nas ne­del­siant su­sig­rą­žin­ti sa­vo ka­rius iš Si­ri­jos ga­li pa­dė­ti Ru­si­jai ir Ira­nui su­stip­rin­ti sa­vo vaid­me­nį re­gio­ne.

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai, užspeisti nedidelėje zonoje, šiuo metu kaunasi su JAV remiamomis pajėgomis dėl paskutinės savo valdomos teritorijos šiaurės rytų Sirijoje. Tikimasi, kad netrukus bus pasiekta galutinė pergalė.

Kai tik kovotojai bus nugalėti, JAV pajėgos bus atšauktos, nes gruodį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė ketinantis išvesti visą maždaug 2 tūkst. karių turintį amerikiečių kontingentą.

Vis dėlto Vašingtonas stengiasi įtikinti sąjungininkes pasilikti Sirijoje, o A. Merkel įspėjo apie riziką, jei regione bus paliktas vakuumas.

„Ar staigus ir greitas amerikiečių pasitraukimas iš Sirijos yra geras sumanymas? Galbūt tai dar kartą leis Iranui ir Rusijai sustiprinti savo įtaką?“ – Miuncheno saugumo konferencijoje kalbėjo A. Merkel.

Pentagono vadovas Patrickas Shanahanas penktadienį pažadėjo paramą kovai su IS, tačiau neatskleidė sąjungininkėms, kaip tokia parama bus įgyvendinama atšaukus JAV pajėgas, ir nepateikė tvirtų įsipareigojimų.

Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas teigė, esą JAV savo partnerėms pasaulinėje kovos prieš IS koalicijoje pareiškė, kad jos kariai greičiausiai išvyks „per kelias savaites, o ne mėnesius“.

Sprendimas nustebino sąjungininkes, įskaitant Prancūziją, kuri prisideda artilerijos priemonėmis ir regione laiko 1,2 tūkst. karių, įskaitant apmokančius Irako pajėgas.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas paklausė, kodėl JAV yra pasirengusi sukurti vakuumą Sirijoje, galbūt pasitarnausiantį jos priešui Iranui. Pasak jo, priežastys, dėl kurių buvo priimtas šis sprendimas, tebėra „mįslė“.

Vienas Prancūzijos vyriausybės šaltinis teigė naujienų agentūrai AFP, kad „negali būti kalbos apie Prancūzijos karių pasilikimą, jei regione nebus JAV pajėgų.“